Wybieramy biurko do pracy zdalnej i krzesło biurowe. Sprawdź, jak je ustawić, by zadbać o kręgosłup

Jak wybrać krzesło biurowe? Jaką wysokość powinno mieć biurko i jak blisko monitora rozsądnie jest siedzieć? W tym artykule znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by zaaranżować przestrzeń do pracy, która będzie wygodna i zdrowa dla kręgosłupa.

Wybieramy biurko do pracy zdalnej i krzesło biurowe. Sprawdź, jak je ustawić, by zadbać o kręgosłup

Monitor powinien być ustawiony na linii wzroku, by nie nadwyrężać kręgów szyjnych. Zdjęcie: Unsplash

Krótka historia pracy przy biurku

Biurka od setek lat towarzyszą nam przy pracy. Już w V wieku mnisi w klasztorach przepisywali ręcznie Biblię przy drewnianych biurkach – początkowo stojąc, ale w późniejszych wiekach już na siedząco.

Pierwsze przestrzenie biurowe z biurkiem i krzesłami pojawiły się we Florencji w XV wieku, gdy Cosimo I de Medici zbudował budynek Uffizi (z włoskiego „biura”). Dolne kondygnacje zajęli pracownicy administracyjni, a na samej górze Medici wyeksponował swoją bogatą kolekcję dzieł sztuki. Dziś w Uffizi mieści się słynna galeria sztuki z arcydziełami sztuki renesansowej.

Jeśli mówimy o biurze z prawdziwego zdarzenia, czyli przestrzeni, która powstała tylko i wyłącznie do celów biznesowych, to pojawiła się ona w Europie w XVIII wieku. Najstarsze biuro z gabinetami i stanowiskami dla pracowników mieściło się w Londynie i zbudowano je w 1726 roku.

Biurko do pracy zdalnej 

Aranżując miejsce do pracy w domu, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli zależy nam na komforcie pracy i dbaniu o kręgosłup, powinniśmy dobrze przemyśleć zakup biurka. Praca z laptopem przy stoliku kawowym nie sprawdzi się na dłuższą metę. Jak w takim razie wybrać biurko do home office i jak dopasować go do naszego wzrostu?

Ponieważ ludzkie ciało z perspektywy ewolucyjnej nie jest przystosowane do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej, biurko, którego będziemy używać, powinno z jednej strony odciążyć kręgosłup i jednocześnie go wesprzeć.

Dlatego biurko do pracy powinno być dostosowane do naszego wzrostu. Jeśli mierzymy powyżej 170 cm, wysokość biurka musi mieć 80-85 cm. Jeśli mamy mniej niż 170 cm wzrostu, wystarczy nam biurko o wysokości ok. 70-75 cm. Jeśli siedząc przy biurku, możemy swobodnie oprzeć łokcie na blacie, to znaczy, że wysokość jest odpowiednia.

Dobrym pomysłem może być zakup biurka o regulowanej wysokości – zwłaszcza, gdy przy jednym biurku pracują różne osoby. Takie biurka dostępne są w wersji manualnej lub elektrycznej, dzięki czemu nie musimy się męczyć, zmieniając wysokość blatu.

Wymiary blatu również mogą pomóc w wygodnej pracy. Eksperci zalecają, by blat biurka, przy którym pracujemy miał przynajmniej 120 x 70 cm.

Biurko do pracy na stojąco

Dziś dużą popularnością cieszą się biurka do pracy na stojąco. Taka pozycja ma swoje zalety – jest przede wszystkim bardziej naturalna dla naszego organizmu i pozwala na angażowanie mięśni nóg oraz tułowia. Nie obciąża tak bardzo kręgosłupa i poprawia krążenie w kończynach dolnych.

Z drugiej strony, długie stanie również może być męczące dla organizmu, dlatego dobrym pomysłem może być zakup biurek o regulowanej wysokości, które pozwalają na pracę na stojąco oraz na siedząco. Jeśli jednak chcemy pracować tylko i wyłącznie na stojąco, w sklepach znajdziemy biurka dedykowane właśnie takiej formie pracy. Należy pamiętać, podobnie jak w przypadku klasycznych biurek, by ustawić wysokość blatu tak, by łokcie swobodnie na nim spoczywały.

Jaki fotel biurowy do pracy zdalnej?

Krzesło biurowe powinno zapewniać odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i promować zdrową postawę. Podczas zakupu krzesła do home office warto zwrócić szczególną uwagę na: możliwość regulacji wysokości, kąta nachylenia oparcia, głębokości siedziska oraz podłokietników.

Siedząc na krześle, nogi powinny swobodnie dotykać podłogi i w kolanach tworzyć kąt prosty. By zapewnić jak najlepsze wsparcie kręgosłupowi, oparcie krzesła powinno być wyprofilowane i odzwierciedlać naturalne krzywizny kręgosłupa, czyli przypominać literę „S”. Oznacza to, że krzesło powinno mieć wypustki w dolnej części oparcia, by wesprzeć odcinek lędźwiowy, a także być na tyle wysokie, by użytkownik mógł swobodnie oprzeć się o nie tyłem głowy. Niektóre modele foteli biurowych mają regulowane zagłówki, wspierające odcinek szyjny.

Jeśli chodzi o podłokietniki, powinny one zapewniać swobodne oparcie dla rąk – podobnie jak blat biurka. Według ekspertów, prawidłowa pozycja podłokietników to taka, przy której ręce są zgięte w łokciu pod kątem 90 stopni, a przedramiona razem z dłońmi spoczywają w jednej linii.

Odległość oczu od monitora

Podczas pracy przy komputerze, ważne jest również ustawienie ekranu. Monitor powinien znajdować się na wprost nas i pozwalać na objęcie wzrokiem całej jego powierzchni bez konieczności kręcenia głową.

Przyjęło się, że optymalną odległością monitora od oczu jest 60-100 cm, w zależności od wielkości ekranu. Jeśli nasz monitor ma przekątną 15 cali, więc jest stosunkowo mały, wystarczy, że usiądziemy jakieś 50 lub 60 cm od niego. Natomiast jeśli monitor ma 24 cale lub więcej, najwygodniej będzie usiąść w odległości 100 cm. Istnieje również teoria, że odpowiednią odległość między oczami a ekranem komputera wynosi tyle ile długość wyciągniętej przed siebie ręki.

Monitor powinien również znajdować się na wysokości wzroku – zbyt niskie lub wysokie ustawienie ekranu może wymagać wielogodzinnego pochylania się lub unoszenia głowy, a to z kolei może spowodować bóle w odcinkach szyjnych. Eksperci radzą, górna krawędź ekranu znalazła się na linii wzroku, co oznacza, że przy wyprostowanej postawie, patrząc przed siebie, powinniśmy widzieć górną krawędź ekranu.

Jeśli patrząc przed siebie, widzimy ścianę lub to, co znajduje się nad ekranem, musimy podnieść ekran. Najlepiej, gdy mamy regulowany monitor (jeśli pracujemy przy komputerze stacjonarnym). Jeśli pracujemy na laptopie, warto zainwestować w podstawkę, która pozwoli na korzystniejsze ustawienie komputera.


Czytaj więcej