Aukcje WOŚP właśnie wzbogacane są o nowe przedmioty, ale też wydarzenia, spotkania z aktorami i celebrytami. Wśród nich wylicytować będzie można także prace Beksińskiego. To unikalna okazja dla miłośników sztuki, którzy zakup wyjątkowych dzieł mogą połączyć ze wsparciem szczytnego celu.
Dwie prace przekazane na rzecz WOŚP
Dzieła Beksińskiego sprzedają się na aukcjach WOŚP za rekordowe ceny. Sam Beksiński wspierał tę akcję charytatywną i wiele innych, choć nigdy nie robił tego na pokaz. Teraz testament mistrza wypełnia Muzeum Historyczne w Sanoku.
W tym roku Muzeum przekazało na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dwie prace - to fotografia artystyczna z oryginalnego negatywu oraz zapis cyfrowy będący rysunkiem modyfikowanym komputerowo.
- Obie prace są certyfikowane, wykonane są w limitowanych, niepowtarzalnych seriach. Każda praca posiada dwie pieczęcie – jedną suchą z nazwą instytucji i drugą mokrą, z informacją o numerze serii i z podpisem Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku. Prace posiadają wartość kolekcjonerską - mówi Dorota Szymko-Osękowska z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Na aukcji portret żony Beksińskiego
Fotografia artystyczna zajmuje szczególne miejsce w dorobku Zdzisława Beksińskiego. Muzeum w Sanoku posiada bogaty zbiór fotografii artystycznej i dokumentalnej twórcy oraz tysiące negatywów (z niektórych nigdy nie powstały odbitki). Prace te wyróżniają się innowacyjnym podejściem, kreatywnością i wysokim poziomem. Niekwestionowane artystyczne walory spowodowały, że Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50.
Szczególne miejsce w jego dorobku fotograficznym stanowi cykl intrygujących portretów, w których bohaterką jest żona Beksińskiego, Zofia. 32. finale WOŚP na aukcję trafił m.in. właśnie jej portret.
- Artysta fotografią zajmował się na początku drogi twórczej. Wybrana praca pochodzi z połowy lat 50., kiedy powstawały najbardziej kreatywne, ekspresyjne ujęcia, o głębokim ładunku emocjonalnym. Zdjęcie wykonane zostało z oryginalnego negatywu pod ścislą kontrolą i nadzorem Muzeum Historycznego w Sanoku. W ciasnym kadrze ukazuje twarz Zofii Beksińskiej, która w tym czasie była główną modelką i muzą artysty - podkreśla Dorota Szymko-Osękowska z Muzeum Historycznego w Sanoku.
Zapis cyfrowy
Druga z prac przekazanych dla WOŚP, powstała w ostatnich latach życia artysty, który eksperymentował wówczas z nowymi technologiami, nieustannie poszerzając możliwości plastycznej wypowiedzi. - Przedstawia fantastyczną, monumentalną architekturę ukazaną w metafizycznych przestrzeniach, na tle odrealnionego nieba. Poprzez główny motyw, atmosferę i zastosowaną monochromatyczną kolorystykę, praca najbardziej koresponduje z wizjami malarskimi ostatniej dekady życia artysty - mówi Dorota Szymko-Osękowska.
Zapis cyfrowy przekazany na aukcję WOŚP. Bez tytułu, rysunek modyfikowany komputerowo, po 2000 r. Autor: Zdzisław Beksiński
Muzeum Historyczne w Sanoku z największymi zbiorami prac Beksińskiego
Największa na świecie – licząca ok. 600 prac – ekspozycja prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych. Tutejsza wystawa odzwierciedla rozwój i przemiany stylistyczno-formalne, jakim sztuka Beksińskiego podlegała na przestrzeni lat.
Zbiór liczy m.in. ponad 200 obrazów, reprezentatywnych dla wszystkich okresów twórczości Beksińskiego, począwszy od najwcześniejszych, po ostatni obraz namalowany w lutym 2005 r. W zbiorach Muzeum znajduje się też kilka tysięcy fotografii, szkiców i rysunków artysty ze wszystkich okresów twórczości. Zachowały się nawet prace będące zapisem pierwszych kresek wykonywanych przez kilkuletniego przyszłego artystę.
32. Wielki Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 r.
Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia 2024 r. Motto, które tym razem towarzyszy akcji to: "Tu wszystko gra OK!". A wszystkie pieniądze zebrane podczas WOŚP zostaną przekazane na cel charytatywny, tym razem pod hasłem: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. W ciągu 31 Finałów WOŚP, Orkiestra zebrała blisko 2 miliardy złotych i zakupiła ponad 71 500 urządzeń.