Wrocław mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz śmiałe projekty budowli z początku XX w., które nigdy nie powstały

Już od 18 stycznia w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można zobaczyć wystawę „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia”. A na niej śmiałe projekty, rysunki i modele budowli z początku XX wieku, których nigdy nie zrealizowano.

Wrocław mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz śmiałe projekty budowli z początku XX w., które nigdy nie powstały

Wrocław to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast. Zdjęcie: Getty Images

Tak mógł wyglądać Wrocław

Wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” to fascynująca podróż w czasie i przegląd śmiałych i nowatorskich projektów budowli, które mogły powstać we Wrocławiu. Większość z nich pochodzi z lat 20. XX wieku, gdy planowano rozbudowę i modernizację Wrocławia.

Zgromadzone w Muzeum Architektury obiekty to przede wszystkim dzieła wybitnych architektów działających na początku XX wieku we Wrocławiu. Wielu z nich uznawanych jest dziś za prekursorów nowoczesnej architektury i urbanistyki. Na wystawie zobaczymy więc rysunki i projekty Maxa Berga, Hansa Poelziga, Adolfa Radinga, Hansa Schaurona, Ericha Mendelsohna czy Ernsta Maya.

projekt

Projekt konkursowy gmachu Miejskiej Kasy Oszczędności, 1929. Zdjęcie: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Patrząc na nowatorski charakter niektórych projektów, można tylko sobie wyobrazić, jak niezwykle mógł wyglądać Wrocław, gdyby udało się przebudować miasto według wizji architektów.

Przy ul. Tęczowej stanąłby wieżowiec, a przy placu Powstańców Warszawy nowy ratusz. Gmach Miejskiej Kasy Oszczędności przy placu Solnym i Rynku zachwycałby swoim nowoczesnym wyglądem, podobnie jak Pałac Królewski przy ul. Kazimierza Wielkiego.

ratusz

Max Berg, Projekt nowego ratusza przy placu Powstańców Warszawy, 1919-21. Zdjęcie: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Oprócz oryginalnych rysunków i projektów architektonicznych, odwiedzający wystawę będą mieli jedyną okazję zobaczyć trójwymiarowe modele niezrealizowanych budowli.

wrocław

Max Berg, Projekt zabudowy przy dworcu Świebodzkim, 1919-1920. Zdjęcie: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa „Gdyby. Niezrealizowane wizje nowoczesnego Wrocławia” startuje 18 stycznia i potrwa do 28 kwietnia. Będąc w Muzeum Architektury we Wrocławiu, warto zajrzeć również na wystawę projektów Witolda Lipińskiego, twórcy futurystycznych budynków przypominających kosmiczne spodki.


Czytaj więcej