Wiosenny weekend w Krakowie. Rusza Jarmark Wielkanocny i Festiwal Komiksu

Co robić w Krakowie podczas najbliższego weekendu 22-24 marca? Szczególnie polecamy kilka wydarzeń!

Wiosenny weekend w Krakowie. Rusza Jarmark Wielkanocny i Festiwal Komiksu

Sprawdź, co będzie się działo w Krakowie w weekend 22-24 marca. Zdjęcie: Getty Images

Jak spędzić najbliższy weekend w Krakowie? Przygotowaliśmy 8 propozycji, wśród nich: wystawy, wiosenny kiermasz wielkanocny i 13. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. 

Poza tym 22 marca do kin wchodzi film "Pamięć" -  najnowsze dzieło Michela Franco, meksykańskiego reżysera i scenarzysty filmowego, który zasłynął w branży swoim prowokacyjnym podejściem do kina oraz umiejętnością poruszania tematów trudnych - w subtelny i bardzo przemyślany sposób. To jedna z najbardziej wyczekiwanych premier kinowych w marcu.

Jarmark Wielkanocny 2024

Kiedy? Od 21 marca do 1 kwietnia

Gdzie? Rynek

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym to jeden z największych wiosennych kiermaszy odbywających się w Krakowie. Otwarty zostanie 21 marca i potrwa do 1 kwietnia. 

Program jarmarku:

sobota, 23 marca, godz. 13.00 – uroczyste otwarcie

niedziela, 24 marca – Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11.15. Barwny korowód z palmami przejdzie wokół jarmarku pod kościół św. Wojciecha, gdzie o godz. 11.45 nastąpi poświęcenie palm, a następnie zespoły zaprezentują się na estradzie w Rynku Głównym. Tego samego dnia od godz. 10.00 odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną.

Cyjanotypia na pisankach. Świąteczne warsztaty międzypokoleniowe

Kiedy? 23 marca

Gdzie? MuFo Józefitów, ul. Józefitów 16

Zdobienie jajek przed Wielkanocą to długa i inspirująca tradycja, jednocząca przy wspólnym stole różne pokolenia. Warsztaty będą okazją do eksperymentów z ozdabianiem jajek metodą fotograficzną z wykorzystaniem cyjanotypii. Każdy z uczestników po warsztatach zabierze ze sobą domu pisanki w odcieniach błękitu.

Wernisaż wystawy „Miejski miszmasz”

Kiedy? 22 marca

Gdzie? Dwór Czeczów, ul. ks. Popiełuszki 36

Wystawa zainspirowana przestrzenią miejską, zrodzona z fascynacji Małgorzaty Mazurek pięknem miejskiej architektury, ale również świadomości zagrożeń związanych z życiem w dużym mieście. Inspiracje miejskim rytmem życia znajdują odzwierciedlenie w ekspresyjnej formie malarstwa i różnorodnych środkach wyrazu plastycznego.

11. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

Kiedy? Do 24 marca 

Gdzie? Aula Florianka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Krakowska Wiosna Wiolonczelowa właśnie trwa. 22 marca w ramach wydarzenia zobaczyć będzie można występ Antoniego Wrony — laureata I nagrody na XI Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu, któremu towarzyszyć będzie pianista Łukasz Chrzęszczyk. W sobotę 23 marca scena Auli Florianka w Krakowie zostanie zdominowana przez wiolonczelę. W tegorocznym koncercie Only Cello! wezmą udział studenci AMKP; doktoranci (Paweł Czarakcziew; Marcin Mączyński) i pedagodzy Jan Kalinowski, Bartosz Koziak, Monika Krasicka-Gajownik, Weronika Strugała. Gościem specjalnym, który poprowadzi koncert będzie węgierski wiolonczelista Zoltán Onczay. 24 marca na zakończenie festiwalu Piotr Tarcholik poprowadzi Orkiestrę Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, a solistami będą Jan Kalinowski, Bartosz Koziak i Zoltán Onczay.

13. Krakowski Festiwal Komiksu

Kiedy? 22 - 24 marca

Gdzie? Klub Studio, ul. Budryka 4

Krakowski Festiwal Komiksu to największe w Polsce południowej doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i innych form narracji wizualnej. W programie każdej edycji można znaleźć atrakcje dla wszystkich grup wiekowych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, pokazy cosplay i wystawy.

Trzon programu 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu (22–24 marca) stanowić będą spotkania z artystami z Polski, Czech, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Argentyny. Nie zabraknie wystaw indywidualnych i zbiorowych z udziałem twórców z całego świata. Festiwalowi towarzyszyć będą także komiksowe spacery po Krakowie.

Watykan od środka

Kiedy? 22 marca

Gdzie? Pałacyk „Sokół”, ul. Mickiewicza 7

A gdyby tak zajrzeć do najbardziej strzeżonych fragmentów tego państwa-miasta, do których zwykle nie można wejść ot tak, z ulicy?
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczestnicy spotkania w ramach Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności wybiorą się w podróż do centrum chrześcijańskiego świata, najmniejszego i jednocześnie najcenniejszego państwa, siedziby papieży i skarbca europejskiej kultury. Przewodnikiem będzie Michał Szulim – podróżnik, dziennikarz Radia Dla Ciebie, wokalista zespołu Plateau, autor książek podróżniczych, twórca bloga www.MiejsceZaMiejscem.pl

Krakowski Salon Poezji

Kiedy? 24 marca

Gdzie? Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, ul. Jagiellońska 1

Teatr Stary zaprasza na spotkanie z poezją: co tydzień w niedzielę o godz. 12.00 w Sali Heleny Modrzejewskiej.

24 marca wydarzenie przywołujące misterium Wielkiego Tygodnia przygotuje Halina Jarczyk. Wiersze przeczytają: Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski i Tadeusz Zięba. Na skrzypcach zagrają Halina Jarczyk i Michał Półtorak, a na kontrabasie Grzegorz Piętak.

Wystawa w Cricotece prezentująca twórczość Jerzego Beresia

Kiedy? Od 21.03 do 8.12.2024

Gdzie? Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4

Od 21 marca do 8 grudnia 2024 roku w Cricotece trwać będzie wystawa Jerzego Beresia – jednego z najważniejszych awangardowych artystów polskich. 

A w najbliższą sobotę 23 marca o godzinie 13 odbędzie się oprowadzenie kuratorskie po wystawie.

„Bereś” to pierwsza od śmierci artysty w 2012 roku duża prezentacja jego twórczości, na którą składają się ściśle ze sobą powiązane dwa nurty: rzeźby i manifestacje. Planowany jest też rozbudowany program towarzyszący – do dialogu z twórczością Beresia zostaną zaproszeni performerzy i performerki. Zaplanowano również możliwość nawiązania bezpośredniej relacji z częścią oryginalnych obiektów poprzez ich dotykanie i wprawianie w ruch.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane rzeźby ze wszystkich okresów twórczości Beresia (od 1956 do 2012), filmy archiwalne oraz wideoeseje, komentujące jego dorobek performatywny.

 

 

Czytaj więcej