Meble, które diametralnie zmieniają życie w małych mieszkaniach, a w tych większych stanowią oryginalne i nowoczesne rozwiązania. Uwalniają podłogi, sprawiają, że wnętrze staje się wielofunkcyjne i bardziej przestronne. Oto 6 przykładów mebli o zdolnościach do błyskawicznych rearanżacji przestrzeni.
Łóżko… na suficie
W małych mieszkaniach osobna sypialnia to luksus, zazwyczaj trzeba z niej zrezygnować. Wtedy najcześciej sypialniane łóżko z materacem zastępują sofy rozkładane i choć dostępne są już opcje wysokokomfortowe, to jednak nie zastąpią pełnowymiarowego łóżka z wygodnym materacem. Z tego pragnienia, by nawet na niewielkich przestrzeniach tworzyć sypialniane oazy, wyrastają misterne kombinacje z ukrywanymi łóżkami. Materac w tych opcjach nie wymaga łamania, co w przypadku rozkładanych sof jest standardem.
Jednym ze sposobów na ukryte łóżko jest umieszczenie go… tuż pod sufitem. Specjalny mechanizm pozwala na transformację sypialni w strefę dzienną dosłownie w minutę. Przyciśnięcie jednego guzika powoduje wznoszenie łóżka, które staje się designerskim wypełnieniem sufitu. A sofa, która przed chwilą była jeszcze częścią łóżka, zostaje uwolniona - pomieszczenie zamienia się w salon.
Zdjęcie: www.oriliving.com, materiały prasowe
Łóżko lub przestrzeń biurowa ukryte w przemieszczającej się ścianie telewizyjnej
Mobilna ściana telewizyjna, w dodatku z ukrytym łóżkiem? Wystarczy jeden przycisk, by uruchomić mechanizm wysuwania się łóżka z zabudowy telewizyjnej.
W podstawie ścianki telewizyjnej znajduje się łóżko. Zdjęcie: www.oriliving.com, materiały prasowe
Ta mobilność ścianki może zorganizować też ukryty pokój - np. miniprzestrzeń biurową - z jednej strony zyskujemy tradycyjną ściankę telewizyjną, z drugiej wypełnioną półkami i wysuwanym blatem - przestrzeń do pracy. Po maksymalnym przesunięciu systemu do ściany - domowe biuro po prostu znika, a salon nabiera pełnych rozmiarów.
Multifunkcyjna zabudowa kaskadowa z kącikiem do pracy i strefą wypoczynkową
Niewielki apartament w Singapurze zaskakuje meblową, kaskadową zabudową. Wykorzystana jest prawie cała powierzchnia podłogi, na której wznosi się minimalistyczna konstrukcja drewnianych mebli. To rozbudowana wariacja podestu łóżkowego, po którym poruszanie odbywa się schodkami. Na najwyższem poziomie swoje miejsce ma pełnowymiarowy materac, w całości odchylany do góry, pod nim znajduje się pojemna szafa. Niżej zorganizowana jest strefa wypoczynkowa wyłożona matami, obok podstawa pomyślana jako stolik kawowy. Całość usadowiona tak jakby na systemie mebli poziomych - roi się tu od szafek, szuflad i schowków do przechowywania. To bardzo spójna koncepcja połączenia sypialni, salonu i sprytnie zorganizowanej garderoby w jednym.
Naprzeciwko, całość dopełnia ścianka telewizyjna z tego samego materiału, co reszta zabudowy. Zdjęcie: Metre Architects
Futon jak sofa
Popularne w Japonii futony znane są z wygody i trwałości, robią już karierę także w innych częściach globu. Dzięki możliwości ich odginania, używane są jako sofy do relaksu w trakcie dnia i jako materace do snu. Ich wypełnienie jest zazwyczaj bawełniane, a więc elastyczne, co oznacza, że dostosowują się do kształtu ciała, zapewniając najwyższy komfort. To dobra alternatywa dla tradycyjnych łóżek, bo dzięki możliwości ich składania, oszczędzają miejsce, a strefy dzienne błyskawicznie zamieniają w sypialniane. Sprawdzą się także w pokojach dziecięcych.
Sofa, która po rozłożeniu staje się wygodnym łóżkiem. Zdjęcie: www.karupdesign.com, materiały prasowe
Łóżka na antresoli ze strefą biurową lub wypoczynkową w parterze
Łączenie strefy dziennej z sypialnianą znacznie ułatwi wykorzystanie pionu pomieszczenia. Dzięki antresoli łatwo zorganizujemy sypialnię na piętrze, a strefę biurową lub salon w parterze. Dzielenie przestrzeni na strefy, wykorzystujące wysokość pokoju, w dużej mierze mogą wpłynąć na jego funkcjonalność i nadać mu oryginalnych cech.
Dzięki antresoli przestrzeń została maksymalnie wykorzystana. LEVA & BO. Zdjęcie: Ruben Nero/decoholic.org, materiały prasowe
Meble składane
Krzesła czy stoliki, które po złożeniu uwolnią podłogę i ułatwią przemieszczanie się - to te najprostsze meble, które są standardowym wyposażeniem małych mieszkań. Używane wtedy, kiedy są potrzebne, a potem chowane w szafach lub odwieszane na ścianach. To rozwiązania popularne w małych kuchniach czy na balkonach. Powszechnie stosuje się także blaty mocowane na ścianach, które służą tylko podczas pracy, albo w kuchni podczas spożywania posiłków, a po zakończeniu tych aktywności z powrotem wędrują na ścianę.