Wielkie otwarcie MSN. W programie wystawy, koncerty, performanse i projekcje filmowe

Uroczyste otwarcie nowej siedziby MSN odbędzie się już w ten piątek, 25 października. Towarzyszący mu program wydarzeń potrwa przez kolejne 3 tygodnie i obejmie ponad 100 różnorodnych eventów. Szczegółowe informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie muzeum. 

Wielkie otwarcie MSN. W programie wystawy, koncerty, performanse i projekcje filmowe

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej. Fot. Marta Ejsmont(2023)

Między starym a nowym MSN-em

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Marszałkowskiej 103 odbędzie się o godzinie 20:00. Wydarzenie zainauguruje w symboliczny sposób performatywna parada „Delegacja Śliskich Spraw”, która o 19:00 ruszy spod pierwszej siedziby muzeum (blok przy ul. Pańskiej 3) i zakończy się dojściem do nowego gmachu. Za kształt performansu odpowiadają Bambi van Balen i nat skoczylas z kolektywu Tools for Action oraz zaproszone osoby artystyczne. Przemarszowi będzie towarzyszyć również chór.

Wystawa kobiet

Podczas otwarcia i kolejnych kilku tygodni w nowej siedzibie MSN-u zostaną zaprezentowane wielkoskalowe rzeźby i instalacje artystek z Polski i zagranicy. Odwiedzający MSN będą mogli zobaczyć m.in. duży abakan Magdaleny Abakanowicz czy socrealistyczną rzeźbę „Przyjaźń” Aliny Szapocznikow, a także prace artystek takich jak Sandra Mujinga, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuna, Zhanna Kadyrowa, Kateryna Lisovienko, Mariela Scafati czy Karolina Jabłońska.

Wydarzenie będzie zapowiedzią pierwszej wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, której wernisaż zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.

Alina Szapocznikow, Przyjaźń, 1953-1954, kolekcja prywatna. Fot. DESA Unicum

16. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

W tym roku tematem festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zatytułowanego „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem” jest historia centrum Warszawy, gdzie stanął gmach MSN, a także historia samego Muzeum, która się z tym miejscem bezustannie splata. Ważnym kontekstem dla prac prezentowanych na wystawie „Trudna miłość” jest historia transformacji ustrojowej, która miała wpływ na przemiany całego miasta.

Wystawa została przygotowana we współpracy z zespołem „GTA Exhibitions” – galerii przy szkole architektury ETH w Zurychu. Do współpracy zaproszone zostały także studentki i studenci pracowni architektonicznej na Uniwersytecie Harvarda GSD. Efektem ich pracy jest zestaw makiet, które przedstawiają wariacje na temat programu warszawskiego MSN-u. Planowana wystawa, z udziałem polskich i zagranicznych artystek i artystów, zagości w dwóch miejscach: na parterze nowego budynku i w pierwszej siedzibie Muzeum, przy ulicy Pańskiej 3.

WARSZAWA W BUDOWIE. Nikita Kadan_Syreny_courtesy galerie Transit Mechelen Belgium. Fot. Bert de Leenheer

Koncerty gwiazd z Polski i zagranicy

Podczas weekendu w nowej siedzibie MSN odbędą się 3 koncerty światowej sławy artystek z Polski i zagranicy, które nie boją się eksperymentować ze stylem, gatunkami muzycznymi i własnym wizerunkiem.

Uwaga: By wziąć udział w koncertach należy pobrać bezpłatne wejściówki ze strony serwisie kicket.com. Wydarzenie będzie również transmitowane na fasadzie budynku, od strony Pałacu Kultury i Nauki.

W dniu otwarcia o godzinie 22:00 odbędzie się koncert Kim Gordon – amerykańskiej ikony sceny alternatywnej, współzałożycielki eksperymentalnego postpunkowego zespołu Sonic Youth.

W sobotę o 21:00 dla publiczności zagra 700 Bliss, czyli Moor Mother i DJ Haram. Artystki poznały się w 2014 roku w Filadelfii i niedługo potem stworzyły duet DJ-ki i MC.

Muzyczny finał weekendu otwarcia Muzeum zapewni Hania Rani, która z tej okazji przygotowuje specjalny koncert. Twórczość Polki nawiązuje do brzmień wypracowanych przez amerykańskich minimalistów, ambientu, muzyki filmowej oraz współczesnej elektroniki.

Hania Rani, Fot. Martyna Galla

Święto performansu w MSN

21 performansów i 1 działanie grupowe z udziałem ponad 30 osób performerskich, czyli ponad 40 pokazów w 5 dni w 12 salach nowego budynku. Program wydarzeń w ramach otwarcia nowego budynku MSN będzie nie tylko przeglądem polskiej sceny choreograficznej ostatnich 10 lat, ale także wyjątkową okazją do eksploracji architektury Muzeum przy pomocy praktyk ruchowych, tanecznych i performatywnych.

Artystki i artyści zaproszeni do udziału w programie zaprezentują zarówno prace znane już polskiej publiczności, dzieła, które gościły już w MSN-ie w poprzednich lokalizacjach, a także nowe projekty, których premiery zbiegają się w czasie z otwarciem gmachu przy Marszałkowskiej 103. Wśród artystek i artystów zobaczymy m.in. Marię Stokłosę, Ramonę Nagabczyńską, Pawła Sakowicza i Martę Ziółek.

Kolejne wyjątkowe prace performatywne zaprezentują członkowie wiedeńskiej Kolekcji Kontakt – organizacji koncentrującej się na sztuce z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zwłaszcza z lat 60. i 70. XX wieku. Specjalnie dla MSN-u Kolekcja Kontakt zrekonstruuje dwa „anty-happeningi” słowackiego artysty Júliusa Kollera.

Tłem dla performansów będzie architektura gmachu MSN. Na zdjęciu: Widok klatki schodowej w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. Marta Ejsmont (2024) 

Kino MSN-u

Wraz z otwarciem Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Placu Defilad ruszy również program kina. W repertuarze kina MSN-u będzie można obejrzeć europejski arthouse, kino gatunkowe, filmy artystek i artystów, dokumenty i animacje, a także spotkać się z twórcami i twórczyniami, porozmawiać o sztuce filmowej z ekspertkami i ekspertami, działającymi zarówno w obszarach teoretyczno-filmoznawczych, jak i praktycznych. Wyświetlane będą też bogate zbiory filmowe Muzeum.

Program wydarzeń Kinomuzeum obejmie przeglądy filmowe, towarzyszące wystawom prezentowanym w Muzeum, festiwale, retrospektywy i przeglądy tematyczne oraz bogatą ofertę edukacyjną dla osób w każdym wieku.

Fasada budynku i wieża kinowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Fot. Marta Ejsmont (2023)

Muzeum jako miejsce spotkań

Nowy gmach MSN-u zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera początkowo wzbudzał kontrowersje swoim wyglądem i usytuowaniem. Wygląda jednak na to, że dziś warszawiacy już oswoili się z nowym sąsiadem Pałacu Kultury i nawet z ciekawością oczekują otwarcia muzeum.

Oprócz bardzo instagramowej klatki schodowej, której zdjęcia już kilka miesięcy temu obiegły polski internet, warto również wspomnieć o parterze, który będzie otwarty dla wszystkich – mieścić się tu będzie między innymi sklep i kawiarnia. Natomiast przestrzeń przy Muzeum została zaplanowana jako zielone forum, miejsce spotkań i działań kulturalnych. Stąd będzie można przejść do pobliskiego Parku Świętokrzyskiego.

 

Czytaj więcej