Polskie projekty wyróżnione podczas World Architecture Festival
World Architecture Festival to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie. Wydarzenie organizowane jest od 2008 roku, a dojście do finału, czyli znalezienie się na tzw. „krótkiej liście” to coś, o czym marzą architekci z całego świata.
W tym roku do ścisłej czołówki najlepszych projektów na świecie zakwalifikowały się aż 4 realizacje autorstwa Polaków. Ostatecznie nagrodzono dwa projekty – wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments (pracownia Tremend), który zajął pierwsze miejsce w kategorii INSIDE: hotels and apartemtns, oraz projekt przebudowy targowiska „Flora” w Jeleniej Górze (pracownia 3XA Architects), który otrzymał specjalne wyróżnienie w kategorii Future Projects: Leisure Led Development.
Wizualizacja targowiska „Flora” w Jeleniej Górze. Materiały prasowe pracownia 3XA Architects
Royal Tulip Warsaw Apartments z kolejną nagrodą
Wygrana w konkursie World Architecture Festival to nie jedyny sukces pracowni Tremend i Royal Tulip Warsaw Apartments. Realizacja została doceniona przez jury konkursu International Hotel and Property Awards kilka miesięcy wcześniej.
Z werdyktem i zachwytami nad warszawskim apart-hotelem nie można się nie zgodzić. Architekci z pracowni Tremend stworzyli w budynku przy ul. Grzybowskiej 49 zapierającą dech laurkę dla XX-wiecznej Warszawy.
Wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments to sentymentalna wędrówka po „Paryżu Północy” jak niegdyś określano polską stolicę. To wyjątkowa podróż w czasie, a każde pomieszczenie w unikatowy sposób oddaje hołd warszawskim dzielnicom.
Magia zaczyna się już od wejścia. Na ścianie tuż przy recepcji znajdziemy plan miejski Warszawy z lat 20. ubiegłego wieku z zaznaczonymi dzielnicami miasta, które stały się inspiracją do aranżacji całego parteru.
Ryoal Tulip Warsaw Apartments. Zdjęcie: Piotr Gęsicki
Sama recepcja czerpie inspirację z architektury Śródmieścia. Owalna bryła stanowisk recepcyjnych nawiązuje do słynnej Rotundy, natomiast harmonijkowa dekoracja ścienna formą odzwierciedla strukturę dachu tego kultowego budynku.
Z recepcji przechodzimy do kawiarni, w której odnajdziemy ducha dawnej Woli. Pomysł na wystrój architekci z pracowni Tremend zaczerpnęli z palarni kawy „Pluton”, która była pierwszą palarnią kawy w Polsce i znajdowała się właśnie przy ul. Grzybowskiej.
Strefa barowa to inspiracja Powiślem i jego krajobrazem. Widać to m.in. w odcieniach niebieskiego, zieleni i naturalnym drewnie nawiązujących do Wisły i zadrzewionych bulwarów.
Royal Tulip Warsaw Apartments. Zdjęcie: Piotr Gęsicki
W przestrzeni restauracyjnej króluje zielony Żoliborz z odwołaniami do wyglądu sklepienia Teatru Komedia oraz lady w kultowej kawiarni Havana. Z kolei strefę wypoczynkową architekci zaaranżowali na wzór praskiego parku Skaryszewskiego. Oprócz zieleni znalazł się tu również inny symbol Pragi – „limuzyna Warszawa” wyprodukowana w zakładach FSO.
Royal Tulip Warsaw Apartments. Zdjęcie: Piotr Gęsicki
Same apartamenty wystrojem również nawiązują do historii i architektury poszczególnych dzielnic miasta. W każdym z nich ścianę zdobi grafika z mapą dzielnicy w kolorze przewodnim odwołującym się do symbolizujących daną dzielnicę barw.
Royal Tulip Warsaw Apartments. Zdjęcie: Piotr Gęsicki
W Royal Tulip Warsaw Apartments znajdziemy również liczne sale konferencyjne, którym patronują słynni Warszawiacy, m.in. Fryderyk Chopin, Władysław Reymont czy Bolesław Cybis.