Ceramiczne dekoracje Pani Jurek
Artystka i projektantka podbiła świat dizajnu ceramicznymi lampami „TRN”, w których złożyła hołd Janowi Tarasinowi. Najbardziej charakterystyczne są kolorowe modele z motywami łuku – pojawiły się w niezliczonych sesjach najlepszych magazynów o wnętrzach. Pani Jurek tworzy również stoliki i lustra, a w 2024 roku zaprezentowała ceramiczne dekoracje ścienne „Pola”. Każda składa się z kilkunastu modułów, dających swobodę komponowania niezliczonych układów.
Kompozycja ceramiczna POLA, projekt Pani Jurek. Zdjęcie: Magda Jurek
Wazony Malwiny Konopackiej
Projektantka, ilustratorka i twórczyni ceramiki, której sztandarowy projekt, czyli wazon „OKO”, obchodził w tym roku swoje dziesięciolecie. Stworzyła obiekty, które przyniosły jej błyskawiczną rozpoznawalność. To forma, która pozostaje niezmienna w swojej rozmiarowej i kolorystycznej zmienności. I naprawdę cieszy oko.
Kolekcja ceramiki autorstwa projektantki Malwiny Konopackiej. Zdjęcie: Tala Dołgowska/materiały prasowe/malwinakonopacka.com
Grynasz Studio Warszawa
Pracownia założona przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza specjalizuje się w projektach mebli i przestrzeni ekspozycyjnych. Angażując się w proces produkcji, promuje rozwiązania proekologiczne, eksperymentuje z nowymi materiałami, czerpie z tradycji rzemieślniczej. Projektanci dużą wagę przywiązują też do atmosfery pracy. W ostatnim czasie zdobyli wyróżnienia Dobry Wzór za kolekcję lamp „Apolin” (Kaspa) oraz nominacje dla kolekcji mebli „Frame” (Kleiber) i „Aztec” oraz „Tondo” (Bizzarto).
Kolekcja Apolin, projekt Grynasz Studio. Zdjęcie: Kaspa
Feeria barw Katarzyny Baumiller
Motto projektantki brzmi „Piękno, odwaga, wolność” i dobrze oddaje jej styl. Katarzyna Baumiller nie tylko potrafi wprowadzić ultranowoczesne rozwiązania i zaskakujące kolory do mieszkań w klasycznych kamienicach, ale też wiele uwagi poświęca zachowaniu ich pierwotnej tkanki. Żongluje geometrycznymi formami, sięga po oryginalne, projektowane przez siebie meble. Spod jej ręki wychodzą pomysły wnętrz ponadczasowych, a przy tym zaskakujących. Jedna z najbardziej "kolorowych" polskich projektantek wnętrz.
Mocne barwy Studio Bosko
Założone przez Kasię Kronberger Studio Bosko zajmuje się architekturą wnętrz i projektowaniem mebli. Szczyci się przeprowadzaniem głębokiej analizy potrzeb i preferencji klientów, tak by rezultat wyrażał ich charakter. Lubimy lekkość, którą widać w tych wnętrzach. Nie brakuje tam też odważnych rozwiązań kolorystycznych i wyjątkowo oryginalnych mebli.
Pełne kolorów berlińskie mieszkanie zaprojektowane przez Bosko Studio. Zdjęcia Giulia Maretti Studio
Fantazyjne kolory i wzory według Estimental
Maciej Trzciński i Bolesław Klimkiewicz wzajemnie się uzupełniają. W pracowni Estimental ten pierwszy stoi na czele działu koncepcyjnego, drugi czuwa nad kwestiami rozwiązań materiałowych i poszukuje nowości. To ważne, bo biuro zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale też wykańczaniem wnętrz. Do najnowszych realizacji duetu należy mieszkanie na warszawskiej Woli, w którym projektanci zręcznie połączyli różne nowoczesne systemy i inteligentne rozwiązania z zamiłowaniem właścicieli do odważnej i dość szalonej stylistyki mediolańskiej grupy Memphis.
Wnętrze mieszkania zaprojektowane przez Estimental. Zdjęcie: Mood Authors
Harmonijne kontrasty NOKE Architects
Karol Pasternak i Piotr Maciaszek, założyciele pracowni NOKE, z fantastycznymi rezultatami działają w najróżniejszych przestrzeniach. W 2024 roku za projekt warszawskiego baru Va Bene Cicchetti otrzymali Iconic Awards: Innovative Architecture, z wnętrzami hotelu Glar na wyspie Wolin trafili do półfinału konkursu Dezeen Awards, ale nie mniejszy zachwyt potrafią wzbudzić skromniejszymi realizacjami, choćby nowoczesny kolorowym domkiem w ogródku działkowym.
Meble w kolorowej odsłonie od Matiego Sipiory Czepino
Swoje meble z metalu określa jako futurystyczne. I faktycznie, niezależnie od tego, czy patrzymy akurat na sygnowane przez niego krzesło, fotel czy konsolę, czujemy, że oglądamy przedmiot niezwykły – nadal o jasno widocznej funkcji, ale formie wykraczającej poza to, do czego przywykliśmy. Chłodny, lecz wesoły kosmos projektanta meblują stoliki „cyborgi”, regały „pudle” i fotele-wymyślone planety, zawsze w zdecydowanych kolorach.
Poodle Armchair, projekt Mati Sipiora. Zdjęcie: Mila Łapko
Uderzenie barw od Mana Design
Zanim serce Marty Napiórkowskiej-Łosin, właścicielki pracowni Mana Design, skradła architektura wnętrz, projektantka przez wiele lat zajmowała się fotografią. Jak sama przyznaje, w pracy z klientami preferuje rolę przewodniczki – zamiast narzucać gotowe rozwiązania i styl, woli podsuwać inspiracje i pomysły, by każdy mógł odnaleźć swoją estetykę. Może się również pochwalić własną linią mebli „160/190”, które łączą drewno z metalem i giętą blachą. W trzecim numerze „AD” Polska pojawił się głośny projekt Centrum Pediatrii Nord Clinic w Gdańsku autorstwa tej pracowni.