Wiadomo, kto zaprojektuje tegoroczny Serpentine Pavilion. To ważny głos w zrównoważonej architekturze

Każdego roku Serpentine Gallery w Londynie zaprasza cenionego architekta do wykonania letniego pawilonu przed siedzibą galerii. Tegoroczny pawilon zaprojektowała pochodząca z Bangladeszu architektka Marina Tabassum. Konstrukcja przypominająca kapsułę czerpie inspirację m.in. z tradycyjnych namiotów ceremonialnych popularnych w Południowej Azji.

Wiadomo, kto zaprojektuje tegoroczny Serpentine Pavilion. To ważny głos w zrównoważonej architekturze

Wizualizacja tegorocznego Pawilonu przed galerią Serpentine w Londynie. Zdjęcie: Marina Tabassum Architects / Serpentine Gallery

Serpentine Pavilion 2025

„A Capsule in Time” Mariny Tabassum przywodzi na myśl rozciągniętą kapsułę podzieloną na cztery części, przy czym jedna z nich jest ruchoma, co z kolei pozwala w łatwy sposób nadać pawilonowi nową formę. Drewniana łukowata konstrukcja z ażurowymi ściankami wpuszcza do wnętrza pawilonu delikatne światło – podobnie jak ma to miejsce w ogrodowych altanach, których ścianki częściowo pokrywają pnącza, chroniące przed intensywnym słońcem.

Wizualizacja Pawilonu przed galerią Serpentine, proj. Marina Tabassum. Zdjęcie: Marina Tabassum Architects / Serpentine Gallery

Pawilon Mariny Tabassum nawiązuje do historii i architektonicznej tradycji południowoazjatyckich namiotów Shamiyana, które są nieodłącznym elementem wspólnych celebracji – religijnych i świeckich. Namioty te są więc symbolem wspólnoty i zżytej społeczności. Taka jest też rola tegorocznego pawilonu – to miejsce, które ma łączyć przebywających w nim ludzi i jednocześnie być przestrzenią zapewniającą chwilę wytchnienia wśród ciszy i otoczeniu natury.

Pawilon Mariny Tabassum zostanie otwarty 6 czerwca. Będzie można z niego korzystać aż do 26 października.

Wnętrze Pawilonu zaprojektowanego przez Marinę Tabassum. Zdjęcie: Marina Tabassum Architects / Serpentine Gallery

***

W 2024 roku Marina Tabassum znalazła się na prestiżowej liście magazynu Time wśród 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Jej humanitarne i zrównoważone projekty napędza m.in. misja poprawy życia biednych mieszkańców Bangladeszu.

Jednym z jej najbardziej znanych projektów jest „Khud Bari”, co w języku bengalskim oznacza „Mały dom”. Mobilna konstrukcja powstała przede wszystkim z myślą o ofiarach zmian klimatycznych w Bangladeszu. „Khud Bari” to modułowa chatka z bambusa i innych lokalnych materiałów, którą można złożyć i zdemontować ręcznie w krótkim czasie.

Marina Tabassum. Zdjęcie: Asif Salman

 

Zobacz też: 


Czytaj więcej