Muzeum Czekolady przy Fabryce Wedla w Warszawie
Muzeum – Fabryka Czekolady E. Wedel, które otworzy się dla zwiedzających jeszcze tej jesieni zajmie powierzchnię 8 tys. m2. Budynek zlokalizowany tuż przy fabryce Wedla na warszawskiej Pradze jeszcze do niedawna był miejscem do przechowywania i przetwarzania kakao.
Nową wersję budynku przystosowaną do działalności muzealnej zaprojektowała pracownia BiM Architekci. Na uwagę szczególnie zasługuje fasada, która wyglądem przypomina tabliczkę czekolady, a każda „kostka” została ozdobiona innym dekorem nawiązującym do historycznych zdobień gmachu wedlowskiej fabryki.
Zbliżenie na fasadę muzeum czekolady. Zdjęcie: materiały prasowe
Zbliżenie na dekoracyjne płyty fasady muzeum. Zdjęcie: materiały prasowe
Widok na fasadę muzeum czekolady. Zdjęcie: materiały prasowe
Potężna przestrzeń dawnych silosów pomieści nie tylko muzeum czekolady, ale również Pijalnię Czekolady E. Wedel. Do nowej fabryki wyposażonej w nowoczesny park maszynowy zostanie przeniesiona produkcja kultowych słodyczy, m.in. Chałwy Królewskiej, Sezamków czy Baryłek. W budynku będzie również działać laboratorium Badań i Rozwoju, a także rozbudowana pracownia Rarytasów, czyli manufaktura, w której ręcznie produkowane są wyroby dla sieci Pijalni Czekolady E. Wedel.
Fabryka Czekolady E. Wedel i nowe muzeum. Zdjęcie: materiały prasowe
Widok na Warszawę z tarasu w muzeum czekolady. Zdjęcie: materiały prasowe
Czego możemy się spodziewać po samym muzeum? Jak zaznacza Robert Zydel, nowy dyrektor instytucji, na gości będą czekać nie tylko ciekawe interaktywne wystawy. Podczas wizyty będą mogli również chłonąć zapachy, smaki i tekstury wedlowskich wyrobów. Za projekt wnętrz muzealnych odpowiada biuro architektoniczne WWAA, które współpracowało z wieloma instytucjami kultury. Pracownia WWAA zaprojektowała np. Galerię Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie czy Wystawę Główną w warszawskim Muzeum Historii Polski.
- To jedyne miejsce o takiej skali w Europie Środkowo-Wschodnie i jedno z zaledwie kilku na całym świecie, w dodatku nawiązujące do historii rodziny Wedlów, którzy byli jednymi z twórców czekoladowych dziejów w Polsce – mówi Robert Zydel
Fragment ekspozycji w muzeum czekolady Wedla. Zdjęcie: materiały prasowe
Warto wspomnieć, że tworząc nowe przestrzenie oraz część wystawienniczą Fabryki Czekolady E. Wedel, firma współpracowała z wieloma pasjonatami czekolady oraz historii rodziny Wedlów, w tym swoimi pracownikami, a także lokalnymi instytucjami kultury.
Na otwarcie muzeum musimy poczekać do jesieni, ale jeśli interesujemy się historią wedlowskich słodyczy, w Muzeum Warszawy na Starym Mieście wśród eksponatów można zobaczyć autentyczne opakowania czekolady Wedla z okresu międzywojennego zaprojektowane m.in. przez Zofię Stryjeńską. „Księżniczka polskiego malarstwa” ozdobiła również swoim muralem klatkę schodową w Domu Wedla przy ul. Puławskiej w Warszawie. Malowidło cudem przetrwało wojenną zawieruchę i można je oglądać do dziś.