Warszawskie Targi Sztuki 2024. Ponad 120 galerii, liczne wykłady i ciekawe wystawy

Już w ten weekend 23-24 listopada odbędzie się kolejna edycja Warszawskich Targów Sztuki. Oprócz ponad 120 wystawców z całej Polski, na miłośników sztuki i kolekcjonerów będą czekać ciekawe wystawy, wykłady, a także pokaz filmu poświęconego Magdalenie Abakanowicz.

Warszawskie Targi Sztuki 2024. Ponad 120 galerii, liczne wykłady i ciekawe wystawy

Plakat promujący 21. Warszawskie Targi Sztuki. Zdjęcie: materiały prasowe

21. edycja Warszawskich Targów Sztuki

Warszawskie Targi Sztuki to jedna z najważniejszych corocznych imprez kulturalnych w Polsce. W tym roku na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego EXPO XXI spotka się ponad 120 galerii, antykwariatów i domów aukcyjnych z całej Polski.

Jak co roku, oferta galeryjna obejmie nie tylko dzieła sztuki współczesnej i najnowszej, ale również sztukę nowoczesną i przedwojenną. Oprócz obrazów, rzeźb, grafik i plakatów, na odwiedzających będzie czekać również rzemiosło artystyczne, wyjątkowy dizajn, a także książki i albumy.

Pełna lista wystawców i artystów prezentowanych podczas tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki jest dostępna na stronie internetowej WTS. Warszawskie Targi Sztuki w sobotę będą czynne od 11 do 20, natomiast w niedzielę od 11 do 19.

Zdjęcie: materiały prasowe

Wystawy na Warszawskich Targach Sztuki

Organizatorzy Warszawskich Targów Sztuki od początku istnienia ogromną wagę przywiązują do części edukacyjnej. Misją Targów jest popularyzowanie sztuki, m.in. poprzez organizowanie towarzyszących wystaw. W poprzednich edycjach goście mogli podziwiać rzeźby Magdaleny Abakanowicz, malarstwo Wojciecha Fangora czy Jacka Malczewskiego.

W tym roku na WTS zostanie zaprezentowana twórczość Eugeniusza Markowskiego (1912-2007), wybitnego malarza, scenografa i grafika, jednego z czołowych polskich awangardowych twórców. Główna fascynacja i inspiracja Markowskiego to osobliwe przeciwieństwo – gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii i drzemiące w ludziach naturalne instynkty.

Kolejna wystawa, którą warto odwiedzić, będąc na Warszawskich Targach Sztuki to „Wojciech Weiss, Józef Jarema, Andrzej Foggt – 3 drogi dochodzenia do awangardy”. Kuratorką wystawy jest wnuczka Wojciecha Weissa, Zofia Weiss, która zestawiła twórczość swojego dziadka, malarza Młodej Polski i Międzywojnia z dokonaniami Józefa Jaremy (wywodzącego się z grona kapistów) oraz twórczością współczesnego klasyka Andrzeja Foggta.

Fanom fotografii z pewnością spodoba się wystawa poświęcona Juliuszowi Sokołowskiemu (ur. 1958), nazywanego „Fangorem polskiej fotografii”. Sokołowski wykorzystuje zasady optyki, stosuje iluzję optyczną i kontrasty kolorystyczne charakterystyczne dla sztuki op-artu.

Juliusz Sokołowski często nazywany jest "Fangorem polskiej fotografii". Zdjęcie: materiały prasowe

Wokół Magdaleny Abakanowicz

Niespodzianką na tegorocznych Warszawskich Targach Sztuki będzie projekcja filmu „Siostra. Nieznana historia Magdaleny Abakanowicz” opartego na niedawno odnalezionych materiałach archiwalnych pozwalających poznać relację artystki z jej starszą siostrą. Unikatowe slajdy z podróży po świecie, filmy z lat 60., fotografie z dzieciństwa oraz pełne ciepła listy tworzą poruszający obraz, który otwiera nowe perspektywy w interpretacji twórczości artystki. Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę o godz. 14:30.

Świat dzieciństwa Magdaleny Abakanowicz przywołają też odrestaurowane meble z dworku Abakanowiczów w Kępnie dostępne na stoisku A09. Na Warszawskich Targach Sztuki będzie można również zakupić długo oczekiwany catalogue raisonné Magdaleny Abakanowicz, który zawiera spis wszystkich ujawnionych dzieł artystki do 2019 roku.

Wykłady i spotkania

W ramach części edukacyjnej, odwiedzający WTS będą mogli wziąć udział w licznych wykładach i spotkaniach z artystami. Kolekcjonerów z pewnością zainteresuje wykład „Kolekcja – łatwiej zacząć niż skończyć – dylemat kolekcjonera”, który odbędzie się w sobotę o 15. Tego samego dnia o 16:30 dr Leszek Bukowski opowie o korzyściach i zagrożeniach Sztucznej Inteligencji.

W niedzielę o 15:30, dyrektor MSN Joanna Mytkowska opowie o nowej siedzibie i wyzwaniach, jakie przed nią stoją. Natomiast o 16:30 odbędzie się spotkanie poświęcone neosurrealizmowi, w którym weźmie udział artysta Wojciech Siudmak.

 

Zobacz też:

Czytaj więcej