Warszawa-Londyn-Trójmiasto. Transformacja miast. Wspólna sprawa?

Debata z udziałem polskich i brytyjskich ekspertów na temat transformacji miast odbędzie się 7 czerwca w hotelu Warszawa. Uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytania o to jak budować wspólną wizję, jak włączać różnych interesariuszy, jakich narzędzi używać, jak realizować śmiałe plany architektoniczne, wreszcie realizować biznesplany, a jednocześnie tworzyć dobrą dla mieszkańców przestrzeń z funkcjami publicznymi.

Warszawa-Londyn-Trójmiasto. Transformacja miast. Wspólna sprawa?

7 czerwca w Warszawie odbędzie się debata na temat tego jak powinny się zmieniać nasze miasta. Czy London może być inspiracją dla Warszawy? Dowiemy się juz wkrótce. Zdjęcie: materiały prasowe

W Polsce często w dyskusjach przeciwstawia się interes deweloperów i przedstawicieli biznesu wobec potrzeb mieszkańców, rewitalizacji realizowanej przez miejskie władze, w połączeniu z procesem angażowania społeczności lokalnej, wykorzystywania narzędzi z pola kultury, obecności tzw. środowisk kreatywnych.

30 lat wolnego rynku, coraz większa świadomość strony publicznej i prywatnej dotycząca uwzględniania różnorodnych potrzeb, słyszalny głos mieszkańców – niektóre problemy i dyskusje są niezmienne.

Czy przykłady z Londynu, miasta dynamicznej zmiany, ścierania się tych samych grup interesów może być dla nas jakąś inspiracją?

londyn

Fleet Street Quarter, Londyn. Zdjęcie: Mickey LF Lee, materiały prasowe

warszawa srodkowa

Drewniany budynek przy Środkowej 9 powstał prawdopodobnie w 1879 roku. W latach 30. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy, założone przez Kazimierza Lisieckiego, kupiło go i założyło ośrodek pomocy dzieciom i młodzieży. Obecnie działa tam Ognisko Praga prowadzone przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” wspierające 30 dzieci z okolicy. W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy drewniany budynek przy Środkowej przeszedł wyjątkową modernizację. Zdjęcie: materiały prasowe

Debata Transformacja miast. Wspólna sprawa - 7 czerwca 2024

W prezentacjach i debacie spróbujemy odpowiedzieć na pytania o to jak budować wspólną wizję, jak włączać różnych interesariuszy, jakich narzędzi używać, jak realizować śmiałe plany architektoniczne, wreszcie realizować biznesplany, a jednocześnie tworzyć dobrą dla mieszkańców przestrzeń z funkcjami publicznymi.

W trakcie spotkania o realizowanych projektach opowiedzą:

  • Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji (skupimy się na warszawskiej Pradze, która od kilku lat przechodzi transformację przy udziale i publicznych środków i strategii przy jednoczesnym rozwoju nowego mieszkalnictwa, inicjatyw kulturalnych i społecznych),
  • Michał Ciomek, wiceprezes zarządu Invest Komfort ostatnio bardzo aktywnie rozwijającego inwestycje w Trójmieście
  • Lady Lucy French OBE, Dyrektorka Generalna w Fleet Street Quarter BID
  • Timothy Shepherd, Dyrektor Zarządzający BGY ID.

Moderatorem spotkania będzie Jakub Szczęsny, architekt i autor.

projektu BGY - Shoreditch Arts Club

Projekt BGY (Buckley Gray Yeoman) Architects, Shoreditch Arts Club. Zdjęcie: materiały prasowe

gdansk

Apartamenty Brabank z widokiem na Motławę i historyczną część Gdańska, Invest Komfort. Zdjęcie: Tom Kurek, materiały prasowe

Tematy debaty

Pierwszym tematem spotkania będzie prezentacja kluczowego projektu rewitalizacyjnego w Warszawie – na Pradze Północ, skupiająca się na współpracy międzysektorowej i zaangażowaniu społeczności lokalnej.

Następnie Lady Lucy French opowie o projekcie Fleet Street Quarter. Prezentacja będzie dotyczyć strategii rewitalizacji Fleet Street Quarter, mającej na celu przekształcenie Fleet Street w dynamiczną i atrakcyjną lokalizację, przyciągającą zarówno mieszkańców, jak i turystów - dobre miejsce do życia, pracy, odwiedzin oraz inwestycji.

BGY (Buckley Gray Yeoman) Architects otworzyło niedawno Shoreditch Arts Club, tworząc miejsce dla eklektycznej, rotującej mieszanki sztuki i designu; oferując przestrzeń społeczności i współpracy; to przestrzeń dla branży kreatywnej do nawiązywania relacji między sztuką a architekturą.

BGY planowało wsparcie dla lokalnej społeczności artystycznej, dlatego układ przestrzenny został zaprojektowany tak, aby realizować w nim aktywny program wydarzeń, obejmujący muzykę, teatr, instalacje i performance, często zacierając granice między różnymi formami sztuki w immersyjnych doświadczeniach.

arts club londyn

Shoreditch Arts Club, projekt: BGY (Buckley Gray Yeoman) Architects. Zdjęcie: materiały prasowe

Prezentację wybranych projektów, które wydobyły nieoczywisty potencjał dzielnic Trójmiasta i pokazujących dbałość dewelopera o ład urbanistyczny i przestrzeń między budynkami, jak również o integrację społeczności lokalnej przygotował Invest Komfort.


Czytaj więcej