Pierwszy drewniany biurowiec w Warszawie
Biurowiec Poleczki Park zaprojektowany przez pracownię AMBIENT, którą kieruje Magdalena Pios, właśnie otrzymał pozwolenie na budowę. Biurowiec będzie mieć cztery kondygnacje, 16 metrów wysokości i powierzchnię ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych.
Poleczki Park zostanie zrealizowany w systemie szkieletowym z użyciem drewna klejonego, płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT) oraz prefabrykowanych elementów elewacyjnych, z których najszerszy będzie miał aż 10 m szerokości!
Nie ma jeszcze dokładnej daty rozpoczęcia budowy, ale dzięki specyfice materiałów i technologii użytej do budowy, sam proces biurowca będzie przebiegał w szybszym tempie niż budynku z żelbetu. W tym przypadku nie będzie potrzebny dźwig, a jedynie solidne rusztowanie. Ponadto, drewniane elementy będą prefabrykowane, co znacznie usprawni pracę.
Poleczki Park - w środku. Zdjęcie: materiały prasowe AMBIENT
Pracownia AMBIENT zadbała, by Poleczki Park był budynkiem możliwie jak najbardziej ekologicznym. Już samo wykorzystanie drewna, zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć ślad węglowy i ograniczyć negatywny wpływ budynku na środowisko. Ale to nie wszystko.
Zastosowane w biurowcu rozwiązania takie jak zmniejszenie przeszklenia fasady czy wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej pomogą obniżyć zużycie energii i ślad węglowy w okresie użytkowania budynku.
Warto też wspomnieć o rozwiązaniach oszczędzających wodę, zadziwiających retencję deszczówki oraz wspierających bioróżnorodność na terenie wokół biurowca.
Zrównoważona architektura
Co ciekawe Poleczki Park to nie jedyny drewniany budynek użyteczności publicznej autorstwa pracowni AMBIENT. Obecnie dobiega końca budowa Biblioteki Publicznej na warszawskiej Białołęce. Projekt Biblioteki zdobył niedawno wyróżnienie w konkursie Polish Building Council Awards 2023 w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”.
Trend wznoszenia biurowców i apartamentowców z drewna w ostatnim czasie nabrał rozpędu – nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Niezwykłym przedsięwzięciem jest m.in. „Drewniane Miasto”, którego budowa ma zakończyć się w 2027 roku. Zlokalizowane w Sztokholmie ma być największym projektem wykorzystującym drewno klejone na świecie. Stockholm Wood City zajmie 250 tys. m2 powierzchni, a w jego obrębie powstaną drewniane apartamentowce z 2000 mieszkań oraz przestrzenie biurowe.
Ale nie tylko drewniane konstrukcje pomagają tworzyć bardziej ekologiczny krajobraz współczesnych miast. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i zazielenianie miejskich przestrzeni również sprawdza się doskonale.
Przykładem niech będą dwie realizacje z Polski, które powstały w ostatnim czasie. Mowa o Dworcu Metropolitarnym w Lublinie, który został wyposażony w szereg proekologicznych rozwiązań, oraz Targu Błonie, który jest hybrydą przestrzeni handlowej i ogrodu. Targowisko znalazło się również na shortliście tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Awards.