40. edycja Warsaw Film Festival
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wielu twórców stanowi trampolinę do międzynarodowego sukcesu, a dla widzów – unikalną szansę na poznanie najnowszych, ambitnych produkcji z całego świata. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa dziesięć dni, od 11 do 20 października. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć 84 filmy pełnometrażowe i 58 filmów krótkometrażowych.
Jak podkreśla dyrektor programowy festiwalu, Gustaw Kolanowski, w tym roku WFF stawia na różnorodność gatunkową i mocne debiuty: „Skupiliśmy się na szukaniu filmów młodych twórców, często debiutantów”.
40. Warsaw Film Festival nie pokaże tylko i wyłącznie typowo festiwalowych produkcji. Organizatorzy zapowiadają sporo filmów gatunkowych – westerny, horrory, science fiction. W sekcji „Wolny Duch” znajdą się dzieła intrygujące, eksperymentalne, nietypowe. Szeroki wachlarz gatunkowy filmów na WFF sprawi, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
A skoro o tym mowa, to spośród 84 pełnych metraży wybraliśmy 5, które według nas zasługują na uwagę. Pełny program i szczegółowe informacje o danych produkcjach znajdziesz na stronie internetowej Warsaw Film Festival.
5 filmów, które warto zobaczyć na Warsaw Film Festival
1. Stowarzyszenie umarłych gwiazdorów
Świat po śmierci jest daleki od idylli. Duchy, które mają zatonąć bez śladu, dążą do tego, aby stać się najstraszniejszymi legendami. Wierzą, że „dopóki masz talent do straszenia, będziesz widziana!”. Dlatego, gdy początkujący duch zdaje sobie sprawę, że zostało jej tylko 30 dni, zanim zniknie, zgłasza się do mistrzyni duchów, która informuje ją, że jedynym sposobem na przetrwanie jest ożywienie legendy o duchach nawiedzających Hotel Lucky.
2. Po nas choćby potop
Do roku 2064 świat jest spustoszony przez zmiany klimatyczne. ONZ udaje się opracować formę podróży w czasie, która pozwala na odesłanie wspomnień i osobowości danej osoby do momentu jej narodzin. Henrik, genialny młody fizyk zostaje wysłany w przeszłość, aby zapobiec eskalacji katastrofy, zanim będzie za późno. Coś jednak idzie nie tak i Henrik jest zmuszony rozpocząć swoją misję z zupełnie innego punktu wyjścia niż ten, do którego przywykł. W ten sposób rozpoczyna wyścig z czasem – i z samym sobą.
3. Kulej. Dwie strony medalu
Historia Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat sześćdziesiątych. On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu. Film koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, by następnie powtórzyć ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.
4. Pies przed sądem
Avril jest niezależną prawniczką znaną z podejmowania się spraw nie do wygrania. Kiedy kolejny klient z pozoru beznadziejną sprawą, prosi ją o obronę swojego wiernego psiego towarzysza, Cosmosa, Avril nie jest w stanie się oprzeć. Zanurza się w absurdzie obrony psiego klienta, stawiając czoła nie tylko systemowi prawnemu, ale także broniąc praw kobiet i zwierząt. Rozgrywa się żywa i momentami komiczna rozprawa sądowa – w której waży się życie psa.
5. Red path
Przejmujący, oparty na faktach dramat ukazujący życie, w którym terroryzm jest mroczną codziennością. Dwóch nastolatków ignoruje ostrzeżenia dorosłych i wchodzą na zajęte przez uzbrojonych ekstremistów tereny w tunezyjskich górach. Złapani, zostają oskarżeni o szpiegowanie na rzecz wojska. 13-letni Achraf traci przytomność, a gdy ją odzyskuje, widzi pozbawione głowy ciało swojego kuzyna. Terroryści zmuszają go do zaniesienia odciętej głowy do miasta, jako ostrzeżenia dla innych. Obarczony makabrycznym pakunkiem chłopak wyrusza w podróż, która będzie bolesną drogą do dorosłości.
Zobacz też:
- 5 nowości filmowych i serialowych na jesienny weekend. Na wyjście do kina lub seans pod kocykiem
- Najbardziej wyczekiwane premiery 2024/2025 na Max. Filmy i seriale, których nie można przegapić
- Najlepsze seriale hiszpańskie. Tytuły starsze i nowe, wszystkie genialne
- Zobacz najciekawsze produkcje o tematyce LGBT. 8 tęczowych filmów na Netflixie, Max, Disney+