W Warszawie powstanie wieżowiec z zieloną fasadą. Pionowe ogrody będą pielęgnować roboty

Na ul. Żelaznej w Warszawie powstanie nowy wieżowiec. Wyjątkowy budynek zaprojektowany przez studio FAAB będzie siedzibą instytutu Łukasiewicz-Itech i jednocześnie projektem badawczym.

W Warszawie powstanie wieżowiec z zieloną fasadą. Pionowe ogrody będą pielęgnować roboty

Budynek "Lampa Łukasiewicza" przy ul. Żelaznej w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe / FAAB

Zielona siedziba Łukasiewicz-Itech w Warszawie

„Lampa Łukasiewicza” będzie mieć 32 metry wysokości, 4 kondygnacje podziemne i 9 nadziemnych. Pod ziemią znajdą się sale warsztatowe i konferencyjne, w których będą organizowane warsztaty popularyzujące naukę i innowacyjność. Na podziemnych kondygnacjach nie zabraknie też miejsc parkingowych i magazynów.

Według projektu stworzonego przez architektów z pracowni FAAB, na parterze i pierwszym piętrze zlokalizowane zostaną kawiarnia INNO oraz Inkubator Innowacyjności, które mają sprzyjać kooperacji i wymianie informacji. Pozostałe piętra zajmą przestrzenie biurowe oraz sale przeznaczone do pracy grupowej i spotkań.

Zobacz też: Najwyższy budynek w Warszawie ma 310 m i 53 piętra

Budynek przy ul. Żelaznej będzie nie tylko siedzibą instytutu Łukasiewicz-Itech, ale również projektem badawczym. Zaprojektowane przez architektów pionowe ogrody oraz pionowe parki na elewacji zapewnią optymalne warunki do wegetacji polskich gatunków, zarówno tych występujących rzadko, jak i zagrożonych. Elewację zapełnią rośliny odporne na różnorodne warunki atmosferyczne, m.in. zimozielone i sezonowe.

oo

Lampa Łukasiewicza w Warszawie - wizualizacja. Zdjęcie: materiały prasowe / FAAB

Tak zaaranżowany park oraz ogród pionowy będzie podstawą do realizacji projektu badawczego. Specjalne sensory będą regularnie badać m.in. poziom chlorofilu. Dzięki zebranym informacjom będzie możliwa optymalizacja procesu tworzenia specyficznego mikroklimatu wokół budynku. Oprócz tego, projekt badawczy w „Lampie Łukasiewicza” zakłada rozwijanie automatycznego systemu pielęgnacji roślin wykorzystującego drony i roboty. Twórcy chcą stworzyć system bioniczny, który będzie funkcjonować bez wsparcia człowieka.

Oprócz ogrodów i parków na elewacji budynku, pracownicy i goście Instytutu Łukasiewicz-Itech będą mogli zrelaksować się wśród zieleni także wewnątrz budynku. Projekt studia FAAB zakłada dwa wewnętrzne zieleńce – jeden na parterze, drugi na 4 piętrze. Do tworzenia zieleńców zostaną wykorzystane rodzime gatunki roślin.

Oprócz zielonych fasad, które wyglądem mogą przypominać słynne wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie warszawska siedziba instytutu Łukasiewicza będzie wyposażona także w szereg ekologicznych rozwiązań.

ok

Lampa Łukasiewicza w Warszawie - wizualizacja. Zdjęcie: materiały prasowe / FAAB

Panele fotowoltaiczne o powierzchni 110 m2 będą generować wystarczającą ilość energii, by oświetlić część biurową i zasilić ładowarki dla pojazdów elektrycznych. Kolektor pionowy z kolei zadba o ogrzanie pomieszczeń zimą i ich schłodzenie latem. Woda deszczowa magazynowana w zbiornikach retencyjnych będzie wykorzystana do nawadniania roślinności, a woda szara, z umywalek i pryszniców, zostanie użyta do spłukiwania toalet.

Kiedy rozpocznie się budowa „Lampy Łukasiewicza”? Niestety, władze instytutu jeszcze nie podały oficjalnej daty.

ok

Lampa Łukasiewicza w Warszawie - w środku. Zdjęcie: materiały prasowe / FAAB


Czytaj więcej