Czarcie kręgi na trawniku – co to jest?
Czarcie kręgi to choroba grzybowa atakująca trawniki oraz łąki. Najczęściej pojawia się na trawniku jako charakterystyczny krąg grzybów lub pierścień ciemniejszej trawy.
Naukowcy ustalili, że czarcie kręgi tworzy około 60 gatunków grzybów trujących i jadalnych, m.in. gąski, kanie, muchomory czerwone, pieczarki, purchawki, tęgoskóry czy twardzioszki.
Owocniki, czyli naziemne części grzybów nie zawsze są widoczne – z kolei grzybnia pod ziemią rozwija się cały czas. Czy czarcie kręgi są niebezpieczne? Nie zawsze. Czarcie kręgi mogą zakłócać estetyczny wygląd trawnika. Czasem mogą też doprowadzać do niszczenia trawy, przede wszystkim jej wysychania.
Zdarza się, że kręgi znikają na rok czy dwa, by potem ponownie się pojawić. Wzrost grzybni kończy się, gdy napotka ona na swojej drodze barierę, np. mur, ścianę, rabaty kwiatowe, a także kolejny czarci krąg (nigdy nie nakładają się na siebie).
Przyczyny powstawania czarcich kręgów
Czarcie kręgi powstają najczęściej na zaniedbanych i przesuszonych trawnikach. Warstwa filcu zalegająca na trawniku również może przyczynić się do tworzenia się czarcich kręgów. Często pierścienie na trawie pojawiają się w glebie, w której znajdują się zarodniki grzybów lub butwiejąca materia, będąca idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.
Nie zawsze możemy zapobiec powstawaniu czarcich kręgów na trawniku. Nie zaszkodzi jednak odrobina profilaktyki. Oto, co możemy zrobić:
- dbać o trawnik i regularnie go podlewać
- wiosną przeprowadzić aerację i wertykulację, które napowietrzają trawnik i ułatwiają pozbyć się zalegającego filcu
- w okresie wegetacyjnym, do sierpnia, zasilać trawnik nawozem bogatym w azot (brak azotu w glebie sprzyja pojawianiu się czarcich kręgów)
- jeśli dopiero zakładamy trawnik, należy usunąć z gleby butwiejące drewno i inną materię, która może gnić i powodować rozwój grzybni
Czarcie kręgi – jak zlikwidować?
Wspomniane wyżej techniki jak aeracja czy wertykulacja, a także regularne dbanie o stan trawnika mogą pomóc zahamować rozwój grzybni, a więc i czarcich kręgów. Niektórzy, na uciążliwie powracające kręgi zalecają stosowanie środków chemicznych. Inni zalecają usunięcie 30-centymetrowej warstwy trawnika i nasypanie w jej miejsce zainfekowane grzybnią.
Zobacz też:
- Jak stworzyć zielnik na balkonie? Przydatne wskazówki, jak uprawiać zioła w doniczkach
- Krzewy na żywopłot. 8 gatunków, które pomogą stworzyć naturalne, zielone ogrodzenie
- Kiedy sadzić trawy ozdobne? To musisz wiedzieć, jeśli chcesz, by trawy ozdobne rosły bujnie i szybko