W archiwach znaleźli zdjęcie zabawki z 1946 roku. Po latach starań udało się ją odtworzyć

Przypadkowe wertowanie dokumentów w archiwum doprowadziło pracowników kultowej duńskiej marki meblarskiej Fritz Hansen do niezwykłego odkrycia. Na podstawie 75-letniej fotografii odtworzyli jeden z najbardziej uroczych projektów w historii marki.

W archiwach znaleźli zdjęcie zabawki z 1946 roku. Po latach starań udało się ją odtworzyć

Odtworzenie konika na biegunach z 1946 roku zajęło projektantom trzy lata. Zdjęcie: Fritz Hansen

Zabawka sprzed 70 lat

Był początek 2021 roku. Pracownicy z departamentu historii i spuścizny marki Fritz Hansen przeglądali stare dokumenty w archiwach. W katalogu mebli z 1946 roku natrafili na dwie fotografie przedstawiające dziecięcą zabawkę – konika na biegunach wykonanego z jednego giętego kawałka drewna. Zdjęcia nie były w żaden sposób opisane, więc nie było pewności, kto zaprojektował zabawkę i gdzie znajduje się prototyp. Z czasem ustalono, że najprawdopodobniej koń na biegunach powstał w firmowym warsztacie dla dziecka lub wnuczka jednego z rzemieślników pracujących wówczas dla Hansenów.

ok

Fotografia konia na biegunach z 1946 roku. Zdjęcie: Fritz Hansen

Zespół Fritz Hansen postanowił przywrócić do życia projekt sprzed 75 lat. Niestety, bez oryginalnych projektów, szkiców i obliczeń, bazując tylko i wyłącznie na dwóch czarno-białych fotografiach, nie było to łatwe przedsięwzięcie.

W odróżnieniu od tradycyjnych zabawek, które osadzone są na bujakach, twórca konika z 1946 roku zaprojektował go tak, by funkcja bujania wynikała z kształtu zabawki. Nie było tam dodatkowych bujaków. To dlatego znalezienie odpowiednich proporcji i punktów ciężkości zajęło projektantom Friz Hansen tyle czasu. Pomocnym w procesie okazały się… instrumenty muzyczne!

- Po inspirację sięgnęliśmy do starych technik tworzenia instrumentów muzycznych, głównie skrzypiec i wiolonczel. Gdy tylko spojrzeliśmy na naszego konika jak na instrument muzyczny, dużo łatwiej było wkomponować do projektu linie i koła, które ułatwiły osiągnięcie odpowiedniego zaoblenia – mówi Mads Ulrik Husum, projektant Fritz Hansen.

ok

Koniki na biegunach. Zdjęcie: Fritz Hansen

Trzy lata i dwanaście prototypów później w końcu udało się odtworzyć, prawie jeden do jednego, uroczą zabawkę z 1946 roku. Do produkcji korpusu konia na biegunach wykorzystano gięty fornir – ten sam, z którego Arne Jacobsen wykonał swoje kultowe krzesła z Serii 7. Ogon zabawkowego konia to solidna linia fałowa – ten materiał docenił również duński projektant Poul Kjærholm, tworząc krzesła PK25 i PK4. Natomiast sterczące uszy konia wykonano z wysokiej jakości skóry wykorzystywanej w meblach Fritz Hansen.

Obecnie, nietuzinkową zabawkę będącą jednocześnie przykładem ponadczasowości skandynawskiego designu, można kupić na stronie Fritz Hansen.

ok

Konik na biegunach. Zdjęcie: Fritz Hansen

Czytaj więcej