Polskie projekty robią furorę na świecie
To genialny okres dla polskich twórców. Już na początku tego roku dwa projekty autorstwa polskich architektów zakwalifikowały się do shortlisty prestiżowego Mies van der Rohe Awards. Targ w Błoniu Aleksandry Wasilkowskiej i Galeria Sztuki w Ostrawie pracowni KWK Promes walczyły o możliwość wejścia do finału.
Niedawno media obiegła wiadomość, że platformy nad Jeziorem Słupeckim zaprojektowane przez Pawła Grobelnego zostały nagrodzone w konkursie DNA Paris Design Awards, a w tegorocznej edycji konkursu Restaurant & Bar Design Awards międzynarodowe jury wyróżniło dwie kawiarnie i jedną przestrzeń eventową z Polski. „Yem Cookie” z Krakowa, „Woda” z Bydgoszczy i „LookUp” z Warszawy mają szansę dostać się do finału i zmierzyć się z realizacjami z całego świata o nagrody główne w swoich kategoriach. O tym, czy im się udało dowiemy się pod koniec października.
Do listy polskich wnętrz nagrodzonych w tym roku dopisujemy Va Bene Cicchetti, warszawski lokal serwujący włoskie cicchetti, czyli przekąski do win lub koktajli.
Stołeczny bar zdobył nagrodę główną w konkursie Iconic Awards: Innovative Architecture w kategorii „Gastronomia - wnętrze”. To nie pierwszy raz, gdy Va Bene Cicchetti staje na podium.
Projekt architektów ze studia NOKE w zeszłym roku znalazł się na liście najlepiej zaprojektowanych barów i restauracji na świecie przygotowanej przez magazyn Dezeen. Stołeczny lokal nagrodzono również we wspomnianym już konkursie Restaurant & Bar Design Awards.
Va Bene Cicchetti w Warszawie. Zdjęcie: Piotr Maciaszek
Va Bene Cicchetti z prestiżową nagrodą
O co tyle hałasu? O dobry dizajn. Bo Va Bene Cicchetti naprawdę zasłużyło na rozgłos, który mu towarzyszy od początku działalności, czyli od 2022 roku. Va Bene Cicchetti to miejsce w stylu tapas, ale w wersji włoskiej, a dokładnie weneckiej. Bo to właśnie miasto dożów i gondolierów było bezpośrednią inspiracją dla wystroju oraz menu.
Projektując wnętrza architekci ze studia NOKE wzięli na tapetę „aqua alta”, czyli cykliczny przypływ podmywający weneckie uliczki i budynki. Kierując się tym zjawiskiem, architekci podzielili lokal na dwie kolorystyczne strefy – na „powierzchni” wnętrza utrzymane są w intensywnych odcieniach czerwieni, a na niższym poziomie przeważa zieleń.
W lokalu nie brakuje też nawiązań do Wenecji – łazienki są biało-czarne na wzór pasiastych strojów gondolierów, a nogi stolików przywodzą na myśl biało-czerwone słupy, przy których cumowane są gondole. Nie można też nie zauważyć ogromnej mozaiki przedstawiającej właścicieli restauracji (oraz ich psa). Wykonano ją ze szkła Murano, czyli materiału, który produkowany jest w Wenecji od setek lat.
Zobacz też:
- Nowy adres kulinarny do odkrycia w Warszawie. Koreańska restauracja Hesu przyciąga kolorami i pysznościami
- Nowa restauracja w Warszawie z kuchnią śródziemnomorską i Bliskiego Wschodu. Poznaj Terrę
- Restauracja Popolare w Warszawie. Poczuj się jak na południu Włoch
- Buongiorno Italia! Witajcie w restauracji Amici na warszawskiej Woli