Ubierał Christinę Aguilerę, Bjork i Korę. Wystawa poświęcona Arkadiusowi od 9 czerwca w Łodzi

Arkadius to jedyny polski projektant, który odniósł światowy sukces. Od 9 czerwca aż do lipca przyszłego roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można prześledzić całą historię twórczości niezwykłego projektanta. Wystawa „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” zaprezentuje wszystkie kolekcje, które wyszły spod ręki Polaka.

Ubierał Christinę Aguilerę, Bjork i Korę. Wystawa poświęcona Arkadiusowi od 9 czerwca w Łodzi

Arkadius, podczas pokazu swojej kolekcji, London Fashion Week, 2001. Zdjęcie: Anthony Harvey/Getty Images

Arkadius odkryty na nowo

Pomysł na wystawę poświęconą twórczości Arkadiusa narodził się już 5 lat temu, gdy Marcin Różyc został zatrudniony w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzięki funduszom Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków udało się odkupić od Arkadiusa ponad tysiąc obiektów. Obecnie w zbiorach łódzkiej placówki znajdują się projekty ze wszystkich czternastu kolekcji Arkadiusa.

Niestety, ze względu na to, że część z zakupionych ubrań była przez lata przechowywana w Szkocji, gdzie panuje duża wilgoć, tkaniny po przyjeździe do Łodzi zostały poddane gruntownej konserwacji. Zabezpieczone, staną się częścią wystawy.

suknia arkadius

Suknia z unikatowej kolekcji odzieży projektu Arkadiusa: „United States of Mind” ze zbiorów CMWŁ. Zdjęcie: CMWŁ

Wystawa „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” w CMWŁ opowiada fascynującą historię o Arkadiuszu Weremczuku, utalentowanym chłopaku z Lubelszczyzny, który trafia do prestiżowej londyńskiej uczelni artystycznej Central Saint Martins. Ze swoją kolekcją „Lucina, O!” debiutuje na London Fashion Week w 2000 roku i od razu skupia na sobie uwagę najważniejszych dziennikarzy branżowych. Piszą o nim „The New York Times” i „Daily Telegraph”. Młodziutkiego Polaka stawia się obok takich gwiazd brytyjskiej mody jak Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Paul Smith czy Stella McCartney.

suknia arkadius

Suknia z unikatowej kolekcji odzieży projektu Arkadiusa: „Virgin Mary Wears The Trousers” ze zbiorów CMWŁ. Zdjęcie: CMWŁ

Wystawa w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa, której kuratorem jest Marcin Różyc, skupi się na poszczególnych kolekcjach i odbiorze prac Arkadiusa w Polsce oraz na świecie. Każdej z omawianych kolekcji bezie towarzyszył esej przybliżający motywy przewodnie, a także prace współczesnych artystów takich jak Radek Anais Laro, Sebulec Łukasz Stokłosa czy Ewa Wacherlohn. Na potrzeby wystawy artyści stworzyli dzieła, które miały na celu zinterpretowanie zagadnień obecnych w twórczości Arkadiusa. Oprócz tego, ekspozycję wzbogacą tkaniny artystyczne z bogatych zbiorów muzealnych, np. prace Joanny Hasior z lat 60,. i 70. XX wieku.

Za układ przestrzenny wystawy odpowiada artystka Zuza Golińska. Łącząc charakterystyczny dla siebie minimalistyczny, architektoniczny styl z przewijającymi się w twórczości Arkadiusa motywami religijnymi, Zuza Golińska zaproponowała układ wystawy, który wyglądem nawiązuje do trójnawowej świątyni.

Wystawa „Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi startuje w niedzielę, 9 czerwca 2024. Będzie ją można oglądać aż do przyszłych wakacji – do 27 lipca 2025 r.


Czytaj więcej