Twórczość Jana Bogusławskiego, wybitnego architekta warszawskiego modernizmu, na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Mierzył się z odbudową stolicy, zaprojektował kultowe obiekty warszawskiego modernizmu, m.in. Pawilon Chemii, ale też architekturę sakralną najwyższej próby, jak kościół pw. św. Andrzeja Boboli na Saskiej Kępie. Lista realizacji jest bardzo długa. Od 4 lipca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można będzie zobaczyć wystawę poświęconą twórczości Jana Bogusławskiego.

Twórczość Jana Bogusławskiego, wybitnego architekta warszawskiego modernizmu, na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

Pawilon Chemii zaprojektowany przez Jana Bogusławskiego. Zdjęcie: Zbyszko Siemaszko, NAC

Cellini powiedział kiedyś, że Perseusz jest jego największym dziełem rzeźbiarskim, bo stworzył je "według reguł sztuki i własnego upodobania". Ja szukam w dziełach przeszłości reguł sztuki i piękna, żeby według nich tworzyć nowe formy – z własnego upodobania, mówił w jednym z wywiadów Jan Bogusławski.

Jego twórczość była wielowątkowa. Projektował osiedla mieszkalne, meble i luksusowe wnętrza. Za projekt wnętrza weekendowego w dziale sztuki w polskim pawilonie na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu w 1936 roku otrzymał Grand Prix. Kolejne wnętrza konkursowe projektuje na wystawę w Nowym Jorku w 1938 roku.

Po wojnie i pobycie w obozie jenieckim włączył w prace nad odbudową zniszczeń. Jest autorem projektów architektonicznego rozwiązania placu Zamkowego i związanego z nim obszaru Starego i Nowego Miasta, a także odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zaprojektował wiele osiedli mieszkalnych, teatrów, budynków użyteczności publicznej, wnętrz, mebli, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Spod jego ręki wyszły projekty kina Praha w Warszawie, wnętrza MS Batory, wnętrza reprezentacyjnych budynków rządowych: Rada Państwa, Sejm, Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Obrony Narodowej, rekonstrukcja Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie (Dom Rzemiosła), zabudowa pierzei Alej Jerozolimskich w Warszawie, osiedle Czerniakowska, Grzybów I i II oraz Srebrna w Warszawie... lista jest bardzo długa.

Poza projektowaniem architektury, wnętrz i mebli, interesował się rzeźbą, malarstwem, muzyką, literaturą.

Wystawę poświęconą temu niezwykłemu człowiekowi zobaczyć można będzie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

Kino Praha w Warszawie

Kino Praha w Warszawie, 1950. Zdjęcie: autor nieokreślony

BAR_PRAHA

Bar Praha w Warszawie, 1955-1965. Zdjęcie: Zbyszko Siemaszko

reklamy świetlne

Jan Bogusławski projektował też reklamy świetlne. Tu bar Praha i rozświetlone neonami Aleje Jerozolimskie. Zdjęcie: Edward Hartwig, ze zbiorów Muzeum Warszawy

Wnętrza Urzędu Rady Ministrów w Warszawie

Wnętrza Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Zdjęcie: Zbyszko Siemaszko

Wnętrza Urzędu Rady Ministrów

Wnętrza Urzędu Rady Ministrów w Warszawie. Zdjęcie: Zbyszko Siemaszko

Budynek mieszkalny przy ulicy Smolnej 8, tzw. Młotek

Budynek mieszkalny przy ulicy Smolnej 8 w Warszawie, tzw. Młotek, 1978. Zdjęcie: Lech Zielaskowski

Budynek mieszkalny Al. Jerozolimskie

Budynek mieszkalny w Alejach Jerozolimskich. Zdjęcie: Kuba Rodziewicz

Kościół. św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Kościół. św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Zdjęcie: Kuba Rodziewicz

Kościół. św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Kościół. św. Andrzeja Boboli w Warszawie, detal fasady. Zdjęcie: Kuba Rodziewicz

Kościół. św. Andrzeja Boboli w Warszawie, wnętrze. Zdjęcie: Kuba Rodziewicz

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 lipca, o godzinie 18, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7, Warszawa.

Wystawa potrwa do końca września 2024.

Zobacz też, jakie inne ciekawe wystawy można zobaczyć w Warszawie:

 


Czytaj więcej