Tradycyjna hiszpańska architektura na wystawie w Instytucie Cervantesa

Tradycyjną hiszpańską architekturę, jako przykład zrównoważonego budownictwa, zobaczymy na wystawie „Zamieszkiwanie różnorodności” w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Wystawa odbywa się w ramach festiwalu Warszawa w budowie.

Zdjęcia materiały prasowe Instytutu Cervantesa w Warszawie
Tradycyjna hiszpańska architektura na wystawie w Instytucie Cervantesa

Calle de Vejer de la Frontera, Cádiz. Zdjęcie: materiały prasowe Instytutu Cervantesa w Warszawie

W tym roku do festiwalu “Warszawa w budowie”, który odbywa się pod hasłem “Zimno już było”, przyłączył się Instytut Cervantesa. Na wystawie “Zamieszkiwanie różnorodności” zobaczymy tradycyjną hiszpańską architekturę, jako przykład zrównoważonego budownictwa, które, czerpiąc z lokalnych zasobów, wypracowało skuteczne rozwiązania do poprawy warunków życia ludzi w ciepłym i gorącym klimacie.

Tradycyjna architektura w Hiszpanii - przykład zrównoważonego budownictwa

Jak podkreślił podczas inauguracji wystawy Jakub Szczęsny, architekt, projektant i wykładowca, projektując, już teraz musimy myśleć o tym, że klimat gwałtownie się zmienia. Dlatego warto przyjrzeć się rozwiązaniom architektonicznym stosowanym w tych rejonach świata, gdzie ludzie od wieków mierzą się z upałami, gwałtownymi ulewami i innymi zjawiskami pogodowymi, które coraz częściej dają się we znaki także mieszkańcom klimatu dotychczas umiarkowanego.

I właśnie taki jest cel wystawy, którą do 21 stycznia można oglądać w warszawskim Instytucie Cervantesa - “Zamieszkiwanie różnorodności. Tradycyjna architektura w Hiszpanii: przykład zrównoważonego budownictwa”.

W kraju, którego terytorium obejmuje pięć typów klimatu, doskonale widać, jak przez wieki budownictwo dostosowywało się do specyfiki konkretnego miejsca. Począwszy od wykorzystania lokalnych surowców, po taką konstrukcję domów, aby zapewniły optymalną ochronę przed deszczem, wiatrem, chłodem i upałem.

Architektura, którą nazywamy „tradycyjną”, powstała w wyniku długiego procesu adaptacyjnego i gromadzenia wiedzy i doświadczenia przez mieszkańców danego regionu. Przy pomocy prostych narzędzi oraz wykorzystując dostępne w pobliżu zasoby naturalne, kolejne pokolenia często anonimowych budowniczych stworzyły zróżnicowaną geograficznie hiszpańską architekturę, której mimo różnorodności kulturowej, krajobrazowej, a także klimatycznej i surowcowej, nie sposób odmówić spójności.

wystawa w instytucie cervantesa

Tradycyjna architektura Hiszpanii na wystawie w Instytucie Cervantesa. Warto się wybrać! Zdjęcie: materiały prasowe Instytutu Cervantesa w Warszawie

Co zobaczymy na wystawie?

Wystawa prowadzi widza przez różne formy domostw - od drążonych w skałach po budowane ze słony i gliny lub kamienia. Pozwala dostrzec w tej tradycyjnej architekturze, po długim okresie ignorowania i zapomnienia, źródło inspiracji i przykład zrównoważonego rozwoju - znakomitego przykładu koegzystencji człowieka  z naturą, której przywrócenie jest dziś tak istotne.

Zobaczymy tam zdjęcia tradycyjnych zabudowań, pogrupowane według typów klimatu, wraz z wyczerpującą informacją na temat specyfiki danego regionu i tego, w jaki sposób tamtejsze budownictwo dostosowało się do lokalnych warunków. Prezentowane są wspaniałe przykłady jak architektura i urbanistyka zaadaptowały się do otoczenia i z jego poszanowaniem wypracowały rozwiązania, które w kontrolowany sposób wykorzystują źródła naturalnej energii takie jak nasłonecznienie, wentylacja czy akumulacja ciepła bądź chłodu.

Nieodłącznym elementem tradycyjnej architektury jest rzemiosło. Na ekspozycji zobaczymy nie tylko przykłady tradycyjnych materiałów, jak gliniane dachówki czy cementowe lub ceramiczne płytki, lecz także 13 krótkich filmów wideo, które pokazują, jak się je wykonuje.

Filmy prezentują różne technologie stosowane w hiszpańskim tradycyjnym budownictwie, od budowania ścian ze słony i gliny po formowanie dachówek. Opowiadają o nich dwaj architekci oraz mistrzowie rzemiosła, którzy również demonstrują, w jaki sposób wykonują swoją pracę.

Conjunto de Hórreos na wystawie w instytucie cervantesa

Tradycyjna architektura Hiszpanii - Conjunto de Hórreos, Sietes, Villaviciosa, Asturias. Zdjęcie: materiały prasowe Instytutu Cervantesa w Warszawie

Wystawa w Instytucie Cervantesa - godziny otwarcia

Wystawa czynna jest do 21 stycznia 2024 roku, codziennie w godz.12-20, w Instytucie Cervantesa w Warszawie, ul. Nowogrodzka 22, V piętro. Wstęp jest wolny.

Organizatorem wystawy jest Instytut Cervantesa w Warszawie we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, kuratorką - Raquel Peña, a projektantką wystawy - Natalia Torreblanca.


Czytaj więcej