Nad dominującą fasadą nowego obiektu kulturalnego w Betlejem, na Zachodnim Brzegu Palestyny, góruje napis "Wonder Cabinet", składający się z pojedynczych stalowych liter. Twórcą tych liter jest Bishara Al Hadweh, który wykorzystał do ich stworzenia aluminiowe urządzenia mechaniczne zaprojektowane specjalnie w celu uwydatnienia monumentalnego charakteru tego niemal brutalistycznego gabinetu osobliwości.
Monolityczna fasada przestrzeni kulturalnej braci architektów, Eliasa i Yousefa Anastasów, znanej jako Wonder Cabinet, ozdobiona jest rzeźbiarskim wiatrowskazem autorstwa Bishary Al Hadweha. Zdjęcie: Mikaela Burstow
Dokładnie taką kreatywną współpracę mieli na myśli bracia Elias i Yousef Anastas, założyciele pracowni architektonicznej AAU Anastas. Ich wizją było stworzenie i zaprojektowanie Wonder Cabinet, który definiują jako "przestrzeń kulturalną opartą na produkcji, sprzyjającą innowacyjnemu myśleniu poprzez sztukę, design, muzykę, architekturę i gastronomię".
Wypełnione światłem brutalistyczne wnętrze posiada ukośne atrium, które wizualnie łączy trzy poziomy. Zdjęcie: Mikaela Burstow
Przestrzeń została zaprojektowana z myślą o kultywowaniu współpracy między różnymi dziedzinami oraz wykraczania poza tradycyjne granice przekazywania wiedzy - tłumaczy Elias. Rozłożona na trzy piętra, połączona ukośnymi przestrzeniami, przestrzeń kulturalna obejmuje studio architektów oraz sklep z nieustannie ewoluującą kolekcją przedmiotów. Pierwsza iteracja zawiera prace takich artystów jak Creative Space Beirut, Shaha Rapahel, Mothanna Hussein, Torto Label, Studio Kawakeb, Studio Safar, Radio Alhara, Farah Fayyad i innych. Dodatkowo, multifunkcyjna przestrzeń pełni funkcję stacji Radia Alhara, które bracia uruchomili z przyjaciółmi podczas pandemii COVID-19. Betlejem i południowa część Zachodniego Brzegu Jordanu posiadają długą historię twórczości, obejmującą zarówno dziedzinę architektury, jak i rzemiosła. Wonder Cabinet opiera swoje programy i projekty na lokalnej i rdzennej wiedzy regionu, otwierając ją na współpracę z innymi dziedzinami - dodaje Elias. Przyczynia się do promowania eksperymentowania w różnych społecznościach i formach wiedzy.
Wnętrza pozbawione są ścian, co pozwala na nieskończoną liczbę adaptacji przestrzennych. Zdjęcie: Mikaela Burstow
Z jednej strony budynek wychodzi na pagórkowaty krajobraz, który obecnie jest zajęty przez nielegalne osiedle na dawnych obszarach leśnych. Z drugiej strony, od strony północno-zachodniej, duża szklana fasada otwiera się na falujący horyzont Jordanii i Morza Martwego. Betonowy szkielet Wonder Cabinet, zaprojektowany bez żadnych pośrednich punktów konstrukcyjnych, przenika do wnętrza, gdzie ściany, sufity i podłogi pozostają w surowej formie, mając na celu przekształcanie się i stanie się płótnem dla różnych projektów i rezydujących artystów. Proste drewniane okna są ukryte za betonowymi kolumnami, które wspierają poziomą płytę bez stosowania tradycyjnych belek.
Stożkowe otwory tworzą wewnątrz nieziemską atmosferę. Zdjęcie: Mikaela Burstow
Wewnętrzne przestrzenie są dosłownie zalane światłem, a schody o wyraźnych kształtach łapią światło jedynie za sprawą wystających stożkowych iluminatorów, pełniących funkcję żelaznych okien na zewnętrznej fasadzie. Te nietypowe źródła światła kształtują widok, kadrując nieustannie zmieniający się krajobraz otoczenia. Ich unikalny design jest efektem pracy Mohammada Husniego, kowala specjalizującego się w produkcji ogromnych stalowych silosów fabrycznych. W rzeczywistości stal została użyta konsekwentnie w całym projekcie, zbudowana w całości przez Local Industries. Oprawy oświetleniowe z ocynkowanej stali zostały precyzyjnie wycięte laserowo w Hebronie, wygięte w Beit Sahour, a następnie zainstalowane przez specjalistę, Issę Harouna. Te elementy nie tylko dodają estetyki, ale także wprowadzają lokalny charakter i kunszt do wnętrza, tworząc harmonijne połączenie z otaczającym krajobrazem.
Z "We Won`t Move", inauguracyjnej prezentacji Wonder Cabinet, która odbyła się w maju 2023 roku. Zdjęcie: Mikaela Burstow
Na początku tego roku, w maju, w Wonder Cabinet miała miejsce inauguracyjna wystawa pod tytułem "We Won`t Move", na której zaprezentowano prace takich artystów jak Sofia Albrigo, Domenico Romeo, Pietro Bonomi, Armature Globale i Gloria Gotti. Różne dzieła prezentowane na wystawie zostały stworzone w ramach rezydencji w Betlejem przed oficjalnym otwarciem. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło architektów, artystów dźwiękowych, projektantów mody, grafików oraz rzemieślników, takich jak stolarze i kowale, w celu wspólnego spędzenia tygodnia twórczej współpracy, mającej na celu stworzenie przestrzeni sprzyjającej potencjalnym projektom i eksperymentom.
Z "We Won`t Move", maj 2023 r. Zdjęcie: Mikaela Burstow
Przestrzeń nie koncentruje się głównie na prezentowaniu, ale raczej na działaniu jako przestrzeń produkcyjna - wyjaśnia Elias. Wystawy mają na celu bycie częścią tego procesu tworzenia - dodaje.
Przedmioty ze sklepu z pamiątkami Wonder Cabinet, sprzedającego prace stworzone przez lokalnych twórców i artystów oraz we współpracy z nimi. Zdjęcie: Mikaela Barstow
Tekst oryginalnie ukazał się w AD Middle East