Denis Villeneuve o Wojciechu Siudmaku
Reżyser "Diuny" miał zaledwie 13 lat, kiedy zetknął się z twórczością Wojciecha Siudmaka. W księgarni w Montrealu zwrócił uwagę na okładkę książki z obrazem niebieskookiego mężczyzny. To właśnie Siudmak zaprojektował okładkę książki Herberta, która przed laty zainspirowała Villeneuve`a.
W 2021 roku ukazał się album "Siudmak. Fantastyczne światy", w którym po raz pierwszy pojawiły się wszystkie prace artysty związane z uniwersum "Diuny" Franka Herberta. Wstęp do książki napisał reżyser "Diuny", Denis Villeneuve:
"Ten wielki artysta towarzyszy mi od chwili, gdy spojrzał na mnie niebieskimi oczyma jego człowiek pustyni. Od tamtego czasu trwam zawieszony w równowadze między dwoma światami – naszym i rzeczywistością Wojtka Siudmaka."
Album Wojciecha Siudmaka z 2021 roku zawiera niemal 200 rysunków i obrazów pochodzących z jednego z najpiękniejszych pełnych wydań cyklu "Kroniki Diuny" Franka Herberta oraz ich kontynuacji napisanych przez Briana Herberta do spółki z Kevinem J. Andersonem. Książka zawiera wstęp reżysera filmu "Diuna", Denisa Villeneuve`a. Ukazała się nakładem wydawnictwa Dom Wydawniczy Rebis. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.empik.com
Artysta z Wielunia stworzył okładki do "Diuny"
Wojciech Siudmak, artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych.
We wrześniu 1966 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie, reprezentowany jest przez Dalego, Magritte’a i Chirico. Siudmaka łączy z Dalim wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia oraz perspektywy linearne i powietrzne.
Wojciech Siudmak. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.siudmak-official.com
Jego dzieła są znane na świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami prestiżowych wydarzeń, takich jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji science fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. W Polsce znają go miłośnicy twórczości Franka Herberta i Philipa K. Dicka.
Praca "Tron" z albumu "Siudmak. Fantastyczne Światy". Dom Wydawniczy Rebis, 2021
Spotkanie w Łodzi, wernisaż prac i pokaz filmu "Diuna 2"
Siudmak to niekwestionowany mistrz w dziedzinie ilustracji i malarstwa, a jego prace związane z "Diuną" są uznawane za ikony w świecie fantastyki. Jego wyjątkowe wizje przyszłości, oddane w formie malarskich kompozycji, przenoszą widza w odległe i tajemnicze światy stworzone przez Franka Herberta.
Spotkanie z autorem w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 zaplanowano na 10 marca. Będzie to okazja do zobaczenia niezwykłych dzieł Siudmaka, a także do rozmowy na temat inspiracji, procesu twórczego oraz osobistych doświadczeń związanych z pracą nad okładkami do "Diuny". Widzowie będą mieli możliwość zadać pytania artyście i podzielić się swoimi refleksjami na temat prezentowanych dzieł.
- Wystawa prac Wojciecha Siudmaka będzie dostępna dla zwiedzających przed i po spotkaniu, tworząc niepowtarzalną atmosferę przygotowującą do seansu drugiej części "Diuny". To niezwykła okazja dla fanów sagi, aby spotkać się z jej twórcą i głębiej zanurzyć się w fantastycznym uniwersum stworzonym przez Herberta - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Spotkanie odbędzie się 10 marca
17:00 – wernisaż wystawy
18:00 – spotkanie z twórcą – rozmowę poprowadzi filmoznawca Filip Mańka
19:00 – rozpoczęcie projekcji DIUNA część 2