Mała przestrzeń wykorzystana do maximum
Doskonałym przykładem tej filozofii jest minimieszkanie w Atenach, zaprojektowane przez Federicę Scalise. Połączono tu rozwiązania rchitektoniczne i design, by jak najlepiej wykorzystać każdy metr kwadratowy, tworząc wyjątkowe i przytulne miejskie schronienie. Miniapartament znajduje się w dzielnicy Exarcheia, w samym sercu Aten, w niewielkiej przestrzeni używanej wcześniej jako magazyn. Para właścicieli postanowiła je wyremontować, by gościć w nim przyjaciół lub na wynajmować turystom. Zależało im na wyodrębnieniu sypialnii oddzieleniu jej od części dziennej.
Pomysł na tę białą wnękę mieszczącą sypialnię i łazienkę inspirowany jest tokonomą, typowym elementem tradycyjnej japońskiej architektury. Tokonoma to wnęka o stopień wyższa od poziomu podłogi – służy jako element dekoracyjny w japońskim domu. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Japońskie i greckie inspiracje
Biała wnęka została wprowadzona do przestrzeni, aby lepiej wyodrębnić poszczególne strefy. Znajdująca się w niej sypialnia jest inspirowana japońską platformą, zwaną tokonoma. Japoński wpływ w tym wnętrzu to także modułowa podłoga, która przypomina tatami (tradycyją matę podłogową). Istniejąca wcześniej w części dziennej wnęka została zmodyfikowana i wykorzystana jako otwarty kredens z wbudowanymi półkami – to nawiązanie do typowego greckiego rozwiązania.
Kompaktowa kuchnia z odrobiną żółtego koloru, aby uczynić przestrzeń pogodniejszą. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Kompaktowe wnętrze
Mieszkanie dzieli się na łazienkę, oddzielną część sypialną i sekcję ze schowkami, która jest zarazem tylną ścianą kuchni. „Projektując tak małą przestrzeń, zawsze zaczynam od głównych funkcji, pamiętając o tym, że wszystko musi być bardzo praktyczne. W tym przypadku stworzenie struktury zawierającej wszystkie funkcje – od łazienki, przez sypialnię i schowki, definiuje układ. We wnętrzu powstał korytarz prowadzący od wejścia do części dziennej z balkonem. Otwory w ścianach, takie jak bulaje i szklane okna łączą przestrzenie ze sobą i wpuszczają do środka więcej światła”.
Widok na korytarz łączący wszystkie pomieszczenia. Zdjęcie Léa Martin Abazoglou.
Część dzienna
W części dziennej mała żółta kuchnia dodaje mieszkaniu pogodnego nastroju, tworząc zabawne połączenie z okrągłym oknem. Odsłonięty betonowy sufit i wykonana na zamówienie podłoga z paneli łączą w spójną całość wszystkie strefy. Oryginalny betonowy sufit został odsłonięty, a podłoga została pokryta wykonanymi na zamówienie modułowymi panelami sosnowymi, przypominającymi podłogę tatami. Ściany są neutralne, a akcenty jasnych kolorów zostały wprowadzone w celu ożywienia pomieszczenia. Wybór palety kolorów dla tego mikrownętrza był jak znalezienie właściwej równowagi w wyborze idealnej kombinacji smaków lodów, gdzie odważne kolory łączą się z naturalnymi teksturami.
Część dzienna wychodzi na mały zielony balkon. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Przemyślana struktura
Wybrano prosty i minimalistyczny układ, aby harmonijnie połączyć funkcjonalność i estetykę. Podstawą są białe ściany, proste i geometryczne kształty z akcentami kolorystycznymi. Oświetlenie i charakter domu zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć zabawną atmosferę. W rzeczywistości wszystkie przestrzenie, choć oddzielone, są ze sobą połączone: świetlik łączy kuchnię z sypialnią, między sypialnią a łazienką szklana tafla nad szafą dzieli przestrzenie, ale przepuszcza światło. Półprzezroczysta zasłona zapewnia intymność w sypialni.
Świetlik, który przepuszcza światło między częścią dzienną i sypialnią. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Wyzwania małego mieszkania
Wszystko jest tutaj dostosowane do indywidualnych potrzeb, by jak optymalnie wykorzystać przestrzeń. Znaleźliśmy rozwiązania wielofunkcyjne, takie jak platforma, na której stoi łóżko, zawierająca szuflady i schowki. Szafa rozdzielająca sypialnię od łazienki służy również jako umywalka po stronie łazienki. Półki na książki mogą pełnić funkcję stolika nocnego. W tak małych pomieszczeniach nieuchronnie doświadczamy różnego rodzaju ograniczeń. Z tego powodu największym wyzwaniem jest stworzenie przyjemnego doświadczenia, które zachęca ludzi do przebywania w tej niekonwencjonalną, ale przyjemnej przestrzeni.
Świetlik między kuchnią, a sypialnią. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Sypialnia znajdująca się za kuchnią jest inspirowana japońską tokonomą. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
W sypialni znajduje się również szafa, której jest równocześnie ścianą łazienki. Biała zasłona służy do podziału stref i zapewnienia prywatności w pomieszczeniu bez utrudniania dostępu naturalnego światła. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Półki na książki, które mogą służyć również jako stolik nocny. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Łazienka z niebieskim akcentem w postaci drzwi. Ten element dekoracyjny nadaje osobowości i stylu całemu mieszkaniu. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Prysznic z białymi bateriami dodaje łazience charakteru. Zdjęcie: Léa Martin Abazoglou.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Italia.
Zobacz także:
Niewielkie, ale stylowe i funkcjonalne mieszkanie w Berlinie
Małe mieszkanie – miks wpływów skandynawskich i elementów popu
Stylowe mieszkanie w Mediolanie. Ten projekt nie należał do łatwych!