Wydrukuj sobie Van Gogha
Najnowocześniejsze techniki skanowania obrazów wykorzystywane są przez muzea do celów badawczych i konserwacji. Pozwalają w krótkim czasie uzyskać informacje na temat faktury dzieła czy kolorów użytych przez danego artystę.
Firma Lito, austriacki producent drukarek 3D od lat pomaga muzeom w skanowaniu obrazów. W 2022 powołano Lito Masters, projekt, który ma na celu skan i druk słynnych obrazów z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół.
Do tej pory w ramach projektu udało się wydrukować dzieła takich artystów jak Claude Monet, Vincent van Gogh, Henri Matisse czy Wassily Kandinsky. Technologie wykorzystane w procesie skanowania i druku pozwalają odwzorować fakturę i sposób kładzenia farby na obrazie – razem z pęknięciami czy niedoskonałościami, które charakteryzują dane dzieło.
- To praktycznie klony – mówi o drukowanych arcydziełach współzałożyciel Lito Masters, John Dodelande. Racja, kopie są tak dokładne, że na pierwszy rzut oka można się pomylić. Różnicę widać jednak w cenie.
Przykład? Oryginał „Pokój w Arles” Van Gogha na aukcjach osiąga 9-cyfrowe kwoty. Kopię wydrukowaną przez Lito można kupić już za 4 tysiące dolarów. Z kolei reprodukcje serii obrazów „Imperium światła” René Magritte’a dostaniemy już za 493 dolary – większe kopie to koszt 7281 dolarów.
Każda reprodukcja wydrukowana przez Lito ma swój certyfikat autentyczności wystawiany przez muzeum, które jest w posiadaniu oryginału.
Sztuka bez granic
Technologia skanowania i druku 3D dzieł sztuki daje ogromne możliwości nie tylko pod względem badawczym czy konserwatorskim.
Skanowanie i drukowanie obrazów może w przyszłości rozwiązać problem wypożyczania dzieł sztuki na zagraniczne wystawy. Wiadomo, że wypożyczanie obrazów wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia, kradzieży oraz z wysokimi kosztami transportu, oraz ubezpieczenia. Drukowane reprodukcje mogłyby więc w pewnych sytuacjach zastępować oryginały na zagranicznych wystawach i retrospektywach.
Technologia drukowania obrazów przyczyni się też do większej dostępności sztuki. By stworzyć domową kolekcję słynnych dzieł sztuki, nie musimy odwiedzać muzeum oddalonego tysiące kilometrów czy wydawać milionów na aukcjach (zobacz najdrożej sprzedane obrazy w 2023). Możemy za to wykorzystać nowoczesną technologię skanowania obrazów i cieszyć się ulubionymi arcydziełami na co dzień.