Wystawa Bartka Kociemby w Barlinku
Pierwsza edycja wystawy „Powtarzać Czas Początku” odbyła się jesienią 2024 roku w warszawskiej galerii Lisowski. Teraz, Bartek Arobal Kociemba postanowił wrócić do korzeni i zaprezentować swoje prace w rodzinnym Barlinku.
Zdjęcie: Galeria Lisowski
„Powtarzać Czas Początku” to z jednej strony artystyczny projekt celebrujący miłość i wspólną przyszłość, a z drugiej zapis przygotowań do ślubu Arobala. Artysta eksploruje elementy tradycji ludowej, rodzinne dziedzictwo i queerową tożsamość. Chętnie czerpie z tradycyjnej symboliki, by następnie poddać ją transformacji i dopasować do własnych przeżyć. W prezentowanych na wystawie pracach obecne są przenikające się elementy mistyczne, ludowe. Budda koegzystuje tu ze słowiańskimi bożkami.
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Uwagę przykuwają portrety młodej pary, które za pomocą symboli (na wzór renesansowych portretów małżeńskich) opisują ich związek oraz snują wizję przyszłości. Wśród symboli możemy dostrzec m.in. jajko, łabędzia, kapustę, ogórki i jelenia. Arobal nie tyle je uwspółcześnia – bo wciąż są osadzone w tradycji – ale zmienia spojrzenie na nie oraz ich interpretacje.
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Wrażenie robi też ozdobna szafa oraz skrzynia posażna, która tradycyjnie była częścią kobiecego wiana. Mebel został opleciony motywami odnoszącymi się zarówno do seksualności, jak i emigracji Arobala do Danii.
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Wyróżniającym się elementem wystawy jest również podwieszana instalacja inspirowana ludowymi „Pająkami” ze słomy, stworzona przez partnera Arobala – duńskiego architekta Mikkela Nielsena.
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Zdjęcie: Galeria Lisowski
Wystawę „Powtarzać Czas Początku” w Muzeum Regionalnym w Barlinku można oglądać do 30 kwietnia.
Zobacz też:
- Fangor, Kantor, Stażewski – prace 20 klasyków polskiej awangardy zasiliły zbiory muzeum w Grudziądzu
- Wystawa Aliny Szapocznikow w Ravensburgu. Na ekspozycji ponad 80 rzeźb i grafik
- Sztuka zaangażowana społecznie. Wystawa plakatów Szymona Szymankiewicza w Krakowie