Te dwa terminy to najlepszy czas, by sadzić hortensje. Zapewniają bujny wzrost i kwitnienie

Hortensje to jeden z najpopularniejszych krzewów kwitnących, które znajdziemy w polskich ogrodach. Kiedy najlepiej sadzić je do gruntu? Eksperci zalecają dwa terminy, które zapewnią krzewom zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.

Te dwa terminy to najlepszy czas, by sadzić hortensje. Zapewniają bujny wzrost i kwitnienie

Kwaśny odczyn gleby przyczynia się do niebieskiego wybarwienia kwiatów hortensji. Zdjęcie: Getty Images

Kiedy sadzić hortensje?

Hortensje źle znoszą mrozy, dlatego ogrodnicy zalecają sadzić je albo wczesną jesienią, albo wiosną, gdy miną przymrozki. Jeśli decydujemy się na sadzenie hortensji jesienią, najlepiej zrobić to we wrześniu lub październiku, gdy jest jeszcze w miarę ciepło. W ten sposób zapewnimy krzewom odpowiednio dużo czasu, by zaaklimatyzowały się w nowym miejscu przed zimą. Z kolei, gdy sadzimy hortensję wiosną, czyli w kwietniu lub maju, należy pamiętać, by je regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie wegetacji.

hortensja

Hortensja kwitnąca na różowo. Zdjęcie: Unsplash / Nusa Urbancek

Jak sadzić hortensję do gruntu?

Nie tylko termin sadzenia jest istotny dla zdrowego wzrostu i kwitnienia hortensji. Bardzo ważne jest również stanowisko oraz podłoże, w którym krzew posadzimy. Stanowisko dla hortensji powinno być jasne, ewentualnie lekko zacienione i osłonięte od wiatru.

Hortensja preferuje kwaśne podłoże o odczynie 4.5-5.5 pH. Co ciekawe, odczyn gleby wpływa na kolor kwiatów hortensji – im jest kwaśniejsza, tym kwiaty są bardziej niebieskie.

Sadząc hortensję, warto pamiętać, by dołek był dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Dobrym pomysłem będzie również wysypanie na dnie dołka warstwy podłoża dla roślin kwasolubnych – zwłaszcza, gdy gleba w tej części ogrodu sama w sobie nie jest szczególnie kwaśna. Zamiast podłoża dla roślin kwasolubnych możemy wymieszać kompost z kwaśnym torfem lub kupić w sklepie ogrodniczym gotową mieszankę do hortensji.

Po wsadzeniu hortensji do ziemi można usypać wokół niej warstwę z kory sosnowej lub trocin czy igliwia. Tak zwane ściółkowanie sprawi, że podłoże dłużej utrzyma wilgoć, co jest ważne dla młodych krzewów hortensji. Oprócz tego ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów.

O czym warto pamiętać, uprawiając w przydomowym ogrodzie hortensję? Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest pierwsze w roku przycinanie hortensji. Zazwyczaj ogranicza się do usunięcia chorych lub uschniętych fragmentów. Takie higieniczne przycinanie hortensji również przyczynia się do jej zdrowszego wzrostu i obfitego kwitnienia.

 

 


Czytaj więcej