Tak się przeżywa sztukę. Muzeum Muncha w Oslo na shortliście Mies van der Rohe Award 2024

Muzeum Muncha w Oslo znalazło się na shortliście tegorocznej edycji konkursu Mies van der Rohe Award. Budynek zwraca uwagę nie tylko oryginalną bryłą, ale również nowatorskim podejściem do organizacji przestrzeni muzealnej.

Tak się przeżywa sztukę. Muzeum Muncha w Oslo na shortliście Mies van der Rohe Award 2024

Muzem Muncha ulokowane jest w miejscu dawnego portu Oslo. Zdjęcie: Einar Aslaksen

Shortlista Mies van der Rohe Award 2024

Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowy konkurs architektoniczny w Europie. Na opublikowanej niedawno shortliście znalazło się 40 realizacji z dwudziestu europejskich krajów, które powalczą o tytuł najlepszego budynku.

Wśród nich znalazły się projekty dwóch polskich pracowni – Targ w Błoniu autorstwa Aleksandry Wasilkowska, oraz reprezentujący Czechy projekt Galerii PLATO w Ostrawie przygotowany przez katowicką pracownię KWK Promes.

Do ścisłej czterdziestki zakwalifikowało się również Muzeum Edwarda Muncha w Oslo, którego intrygująca, ekspresjonistyczna forma nawiązuje do sztuki genialnego norweskiego artysty. Muzeum Muncha oferuje również nowatorskie podejście do organizacji muzealnej przestrzeni.

Muzeum Muncha w Oslo

Muzeum Muncha zaprojektowała hiszpańska pracownia estudio Herreros. Prace rozpoczęły się w 2013 roku i po wielu perturbacjach budowę udało się zakończyć w 2021 roku. Budynek mierzy 60 m wysokości i liczy 13 pieter. Składa się z dwóch części: dolnej z foyer i salami wystawienniczymi, oraz górnej, nieco wysuniętej w stronę fiordu – tu mieści się ogólnodostępny taras widokowy.

muzeum

Muzeum Muncha w Oslo. Zdjęcie: Einar Aslaksen

Muzeum Muncha zostało zbudowane na wodzie. Solidne filary sięgają 40 metrów głębokości. Do budowy muzeum wykorzystano materiały z recyklingu i o niskiej emisyjności dwutlenku węgla. Na uwagę zasługuje również sama fasada pokryta fałdowanym perforowanym aluminium pochodzącym z recyklingu. Podziurawiona fasada zapewnia ochronę przed słońcem i redukuje nagrzewanie się budynku.

Muzeum Muncha w Oslo zostało zaprojektowane z myślą o obiegu wertykalnym, a nie horyzontalnym, jak ma to miejsce w tradycyjnych muzeach i galeriach sztuki. Norweska instytucja zrezygnowała z ciągnących się labiryntów pomieszczeń wypełnionych obrazami na rzecz sal ustawionych jedna nad drugą. W ten sposób odwiedzający mogą odkrywać niezwykłą twórczość Edvarda Muncha, piętro po piętrze, sala po sali.

muzeum

Widok z górnych pięter Muzeum Muncha. Zdjęcie: Einar Aslaksen

Podczas tej „wędrówki na szczyt” (i taras widokowy), na gości czekają również pracownie konserwatorskie, archiwum rysunków, dział fotografii, biblioteka i centrum edukacyjne. Wszystkie te miejsca są dostępne dla odwiedzających.


Czytaj więcej