Shortlista Mies van der Rohe Award 2024
Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowy konkurs architektoniczny w Europie. Na opublikowanej niedawno shortliście znalazło się 40 realizacji z dwudziestu europejskich krajów, które powalczą o tytuł najlepszego budynku.
Wśród nich znalazły się projekty dwóch polskich pracowni – Targ w Błoniu autorstwa Aleksandry Wasilkowska, oraz reprezentujący Czechy projekt Galerii PLATO w Ostrawie przygotowany przez katowicką pracownię KWK Promes.
Do ścisłej czterdziestki zakwalifikowało się również Muzeum Edwarda Muncha w Oslo, którego intrygująca, ekspresjonistyczna forma nawiązuje do sztuki genialnego norweskiego artysty. Muzeum Muncha oferuje również nowatorskie podejście do organizacji muzealnej przestrzeni.
Muzeum Muncha w Oslo
Muzeum Muncha zaprojektowała hiszpańska pracownia estudio Herreros. Prace rozpoczęły się w 2013 roku i po wielu perturbacjach budowę udało się zakończyć w 2021 roku. Budynek mierzy 60 m wysokości i liczy 13 pieter. Składa się z dwóch części: dolnej z foyer i salami wystawienniczymi, oraz górnej, nieco wysuniętej w stronę fiordu – tu mieści się ogólnodostępny taras widokowy.
Muzeum Muncha w Oslo. Zdjęcie: Einar Aslaksen
Muzeum Muncha zostało zbudowane na wodzie. Solidne filary sięgają 40 metrów głębokości. Do budowy muzeum wykorzystano materiały z recyklingu i o niskiej emisyjności dwutlenku węgla. Na uwagę zasługuje również sama fasada pokryta fałdowanym perforowanym aluminium pochodzącym z recyklingu. Podziurawiona fasada zapewnia ochronę przed słońcem i redukuje nagrzewanie się budynku.
Muzeum Muncha w Oslo zostało zaprojektowane z myślą o obiegu wertykalnym, a nie horyzontalnym, jak ma to miejsce w tradycyjnych muzeach i galeriach sztuki. Norweska instytucja zrezygnowała z ciągnących się labiryntów pomieszczeń wypełnionych obrazami na rzecz sal ustawionych jedna nad drugą. W ten sposób odwiedzający mogą odkrywać niezwykłą twórczość Edvarda Muncha, piętro po piętrze, sala po sali.
Widok z górnych pięter Muzeum Muncha. Zdjęcie: Einar Aslaksen
Podczas tej „wędrówki na szczyt” (i taras widokowy), na gości czekają również pracownie konserwatorskie, archiwum rysunków, dział fotografii, biblioteka i centrum edukacyjne. Wszystkie te miejsca są dostępne dla odwiedzających.