Tak mogłoby wyglądać słynne Szpiegowo. Architekci z MJZ pokazali swoją wizję warszawskiego budynku

Architekci z biura projektowego MJZ zaprezentowali swój pomysł na przebudowę słynnego „Szpiegowa”, czyli jednego z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Warszawie. Nowa wizja łączy brutalistyczną architekturę lat 70. z biofilnym designem. 

Tak mogłoby wyglądać słynne Szpiegowo. Architekci z MJZ pokazali swoją wizję warszawskiego budynku

"Szpiegowo" wg koncepcji pracowni MJZ. Zdjęcie: mat. pras. MJZ

Szpiegowo w nowej odsłonie

„Szpiegowo” to potoczna nazwa kompleksu budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie. Zaprojektowany a latach 70. przez wybitnych polskich architektów, Piotra Sembrata i Janusza Nowaka, przez kilka dekad był domem dla pracowników radzieckiej ambasady. Jeśli wierzyć plotkom, w budynku zatrzymywali się również szpiedzy i funkcjonariusze KGB.

W 2016 roku opustoszały budynek wyrokiem sądu przeszedł w ręce komornika, ale władze rosyjskie odmawiały kooperacji. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie w 2022 roku, Polacy w końcu przejęli „Szpiegowo”. Okazało się, że poprzedni lokatorzy zdewastowali budynek, dlatego nie było możliwe zorganizowanie w kompleksie mieszkań dla ukraińskich uchodźców, jak początkowo planowano.

sziegpow

"Szpiegowo" wg projektu MJZ. Zdjęcie: mat. pras. MJZ

Po wnikliwych badaniach ustalono, że konstrukcja i większość ścianek działowych jest w całkiem niezłym stanie, ale wszystko inne nadaje się do wymiany, a więc instalacje, okna, drzwi oraz schody. Władze Warszawy wciąż nie podjęły decyzji, co dalej ze „Szpiegowem”.

Kilka dni temu swoją koncepcję zagospodarowania kompleksu zaprezentowali natomiast architekci ze studia projektowego MJZ. W swoim projekcie nawiązali do specyficznej tarasowej konstrukcji budynków „Szpiegowa”. Dachy i tarasy wyższych pięter są doskonale doświetlone, dlatego architekci zaproponowali obsadzenie ich bujną roślinnością. Zieleni nie zabrakło też wokół samego budynku.

szpiegowo

"Szpiegowo" wg projektu MJZ. Zdjęcie: mat. pras. MJZ

Wizja „Szpiegowa” od studia MJZ łączy architekturę doby PRL ze współczesnym designem biofilnym. Zielona fasada prezentuje się efektownie i łagodzi nie tylko złe skojarzenia, jakie wywołuje „Szpiegowo”, ale również brutalistyczną formę budynku.

Patrząc na obsadzone roślinnością dachy i tarasy od razu nasuwa się skojarzenie ze słynnymi apartamentowcami projektu Stefano Boeri’ego – Bosco Verticale w Mediolanie i nowszym, Nanjing Vertical Forest w chińskim mieście Nanjing. Ich fasady wyglądają, jakby zostały obrośnięte roślinnością.

 


Czytaj więcej