Drukowane domy przyszłości
Drukarki 3D z roku na rok są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie, a drukowane domy powstają w różnych zakątkach świata. Dobrym przykładem na ekologiczny i zrównoważony dom wydrukowany w technologii 3D jest konstrukcja przypominająca jaskinię stworzona przez arch. Mario Cucinellę i firmę Wasp (włoskiego producenta drukarek 3D). Cucinella, w odróżnieniu od większości domów drukowanych w technologii 3D, nie wykorzystał betonu, ale glebę, którą pozyskał lokalnie.
Opracowana przez niego technologia Tecla (ang. technology – technologia, clay – glina) jest więc przyjazna środowisku i zrównoważona, ogranicza również emisję dwutlenku węgla, ponieważ transport materiałów na miejsce budowy nie jest potrzebne – cały proces odbywa się na bieżąco przy użyciu lokalnej gleby. W ciągu 200 godzin kilka drukarek jest w stanie wydrukować 60-metrowy dom o organicznym, jaskinio-podobnym wyglądzie.
Dom powstały w technologii druku 3D zaprojektowany przez Mario Cucinellę. Zdjęcie: Iago Corazza
Podobną realizacją mogą pochwalić się inżynierowie z Uniwersytetu w Maine. Prototyp drewnianego domu BioHome3D powstał w ciągu zaledwie 48 godzin. Zaprojektowana przez nich drukarka 3D jest największą tego typu na świecie (w 2019 roku pobiła nawet rekord Guinnessa). W odróżnieniu od domów drukowanych z betonu, które zazwyczaj powstają na miejscu, drewniane domy są drukowane w hali produkcyjnej i składane po przewiezieniu na miejsce. Nie trzeba więc obawiać się trudnych warunków pogodowych, które mogłyby zakłócić proces drukowania i schnięcia betonu.
Dom BioHome3D. Zdjęcie: University of Maine Advanced Structures and Composites Center
Domy drukowane na Uniwersytecie w Maine powstają przy użyciu pozyskiwanych lokalnie włókien drzewnych i żywicy. W drukarce 3D drukowane są nie tylko ściany, jak w przypadku domów betonowych, ale również drewniane podłogi i dach. Drukowany dom jednorodzinny wyglądem przypomina przytulną chatkę w stylu skandynawskim. Jak twierdzą twórcy – konstrukcję w razie potrzeby można poddać recyklingowi i z uzyskanego materiału wydrukować kolejny dom.
Salon w domu BioHome3D. Zdjęcie: University of Maine Advanced Structures and Composites Center
Czy drukowane domy mogą w przyszłości całkowicie wyeliminować tradycyjne techniki budowlane? Eksperci uważają, że raczej nie, ale mogą być tańszą i szybszą w produkcji alternatywą do wciąż drożejących nieruchomości. Inżynierowie z Uniwersytetu w Maine wierzą również, że domy drukowane w technologii 3D mogłyby zostać wykorzystane przez organizacje pomagające osobom bezdomnym lub jako mieszkania socjalne.
Wnętrze domu BioHome3D. Zdjęcie: University of Maine Advanced Structures and Composites Center
Zobacz też:
- Teraz możesz mieć własnego Van Gogha. Te drukowane w 3D obrazy do złudzenia przypominają słynne oryginały
-
Pierwsza kawiarnia na świecie z meblami wykonanymi z fusów po kawie wydrukowanymi na drukarce 3D