„Londyńskie zoo” Banksy’ego
W poniedziałek zauważono pierwszy mural Banksy’ego z serii „londyńskiego zoo”. Na jednym z budynków niedaleko Kew Bridge w południowo-zachodnim Londynie pojawiła się koza. Następnego dnia w innej dzielnicy Londynu, Chelsea, na budynku z dwoma ślepymi oknami Banksy umieścił dwa zwrócone do siebie słonie, prawie dotykające się trąbami. Trzeci mural zauważono w środę na jednym z mostów w Brick Lane, we wschodnim Londynie – były to trzy wiszące małpy. Kolejnego dnia, na talerzu satelitarnym znajdującym się nad jednym z budynków w Peckham, w południowo-wschodnim Londynie, pojawił się wyjący wilk. Niestety, zaledwie po 4 godzinach talerz z pracą Banksy’ego został skradziony.
Profesor Paul Gough z Arts University w Bournemouth, który jest jednym z najsłynniejszych ekspertów twórczości Banksy’ego twierdzi, że seryjność zwierzęcych przedstawień z Londynu jest dość nietypowa dla Banksy’ego – jego dzieła są z reguły pojedynczymi, autonomicznymi realizacjami. Gought przypuszcza, że kolejne murale mogą być preludium do czegoś większego.
Co oznaczają murale ze zwierzętami, które w ostatnich dniach pojawiły się w Londynie? Niestety artysta nie wydał żadnego oświadczenia ani nie wyjaśnił znaczenia swoich najnowszych dzieł. W sieci pojawiło się mnóstwo teorii i interpretacji, warto je jednak brać z pewną dozą rezerwy.
Banksy chętnie i często sięga po motywy zwierzęce w swoich pracach, np.: szympansy, szczury, psy czy foki. Zazwyczaj próbuje w ten sposób zwrócić uwagę na ważne tematy związane ze środowiskiem czy zmianą klimatu. Jednocześnie, zwierzęta jako symbol pomagają Banksy’emu skomentować aktualne wydarzenia na świecie, a także tematy polityczne.
Według jednej teorii, zwierzęta z „londyńskiego zoo” mają być komentarzem na temat zmian klimatycznych i urbanizacji, która zabiera dzikim zwierzętom przestrzeń do życia, zamykając je w „betonowej dżungli”.
Inna teoria sugeruje, że przedstawione przez Banksy’ego zwierzęta to nawiązanie do ostatnich zamieszek w Londynie lub innych konfliktów, które mają miejsce na świecie. Według tej teorii Banksy za pomocą dzikich zwierząt miałby krytykować „zezwierzęcenie” i nieludzkie zachowanie ludzi biorących udział w zbrojnych konfliktach i zamieszkach. Niestety to wciąż tylko i wyłącznie spekulacje i teorie. Pozostaje tylko czekać na kolejne murale i oficjalną interpretację prac przez samego autora.