Design activism, czyli o aktywizmie w projektowaniu
Aktywizm w projektowaniu (design activism) już od dziesięcioleci jest narzędziem wykorzystywanym przez artystów pragnących wpłynąć na sprawy społeczne. W ostatnich latach prace polskich twórców powstałe m.in. w ramach inicjatywy Demokracja ilustrowana i Pogotowie graficzne wyszły z galerii na ulice oraz do mediów społecznościowych, stając się jednym z najważniejszych wizualnych wyróżników protestów w obronie demokracji, niezależnego sądownictwa i praw kobiet.
Szymon Szymankiewicz, "Papier". Zdjęcie: Szymon Szymankiewicz
Już 9 kwietnia o godz. 17:30, w krakowskiej filii Uniwersytetu SWPS odbędzie się wykład dr Kingi Blaschke, historyczki sztuki i socjolożki, która opowie o projektowaniu zaangażowanym społecznie oraz o relacji między sztuką a aktywizmem. Po wykładzie nastąpi otwarcie wystawy plakatów Szymona Szymankiewicza. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w spotkaniu z artystą i zadać mu pytania.
Szymon Szymankiewicz, "Godło II". Zdjęcie: Szymon Szymankiewicz
Szymon Szymankiewicz podejmuje w swojej twórczości tematykę społeczno-polityczną, komentując bieżące wydarzenia z dosadnością i nierzadko z humorem. Nie ucieka on od tematów kontrowersyjnych i budzących emocje, takich jak prawa kobiet, dyskryminacja społeczności LGBT+, indoktrynacja religijna, wojny czy katastrofa klimatyczna. Plakaty Szymankiewicza, minimalistyczne i oszczędne w kolorystyce, wykorzystują powszechnie znane symbole. Ich bezpośredni, nieupiększony przekaz konfrontuje odbiorcę z rzeczywistością i wymusza zajęcie stanowiska, bo jak twierdzi sam artysta, „dobry plakat to taki, który porusza”.
Szymon Szymankiewicz, "Husaria". Zdjęcie: Szymon Szymankiewicz
Zobacz też:
- W Łodzi otwiera się wyjątkowa wystawa. „St Ives i gdzie indziej” podejmuje dialog między sztuką polską i brytyjską
- Wystawa „Szklana menażeria”: fantazyjne rzeźby Marty Klonowskiej po raz pierwszy w Polsce
- Pionierski projekt fotograficzny Zofii Rydet można teraz oglądać na wystawie w Białymstoku