Minimalizm i harmonia - słowa klucze w stylu japandi
Styl japandi to swoisty miks dwóch stylów. Można odnaleźć w nim inspirację płynącą z japońskiego minimalizmu, który kładzie nacisk na prostotę, harmonię i łączenie wnętrza z naturą. W tradycyjnej japońskiej estetyce ważne są czyste linie, neutralne kolory, naturalne materiały i równowaga. Z kolei skandynawski design, pochodzący z krajów nordyckich, skupia się na prostocie, funkcjonalności i przytulności. Jasne kolory, naturalne drewno i minimalistyczne formy to charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego.
Prostota, naturalność, funkcjonalność i harmonia z otaczającym środowiskiem to elementy, których nie może zabraknąć w stylu japandi. Zdjęcie: Getty Images
Te dwa style, choć pozornie odmienne — łączą ze sobą dwa światy oraz dwie różne estetyki. Pomimo różnic kulturowych, japoński minimalizm i skandynawski design mają pewne wspólne wartości estetyczne. Oba style cenią prostotę, naturalność, funkcjonalność i harmonię z otaczającym środowiskiem.
Brak nadmiaru, pustka, niewielka ilość elementów w przestrzeni, sprawiają, że we wnętrzach w stylu japandi mieszka spokój i harmonia. Zdjęcie: Getty Images
Projektanci i miłośnicy designu zaczęli eksperymentować, łącząc cechy obu stylów, aby stworzyć coś nowego i wyjątkowego. Styl japandi idealnie wpisuje się w filozofię Slow Living, zachęcającą do spokojnego życia, doceniania chwil i tworzenia harmonii w domowej przestrzeni. To zrównoważony miks, pomiędzy japońską elegancją a skandynawską przytulnością, którego wynikiem jest spokojne, estetyczne i funkcjonalne wnętrze.
Naturalne materiały, pudrowe odcienie, funkcjonalność i ergonomia
W stylu japandi często wykorzystuje się materiały takie jak: drewno, bambus, kamień i len, co sprawia, że wnętrza stają się ciepłe i przyjazne.
Kolorystyka to zazwyczaj stonowane, jasne barwy, takie jak biel, szarość, beż, a także delikatne pastele. Wprowadzenie tych kolorów tworzy spokojne i harmonijne otoczenie.
Styl japandi doceniają miłośnicy designu, którzy cenią spokój, harmonię i prostotę we wnętrzach, łącząc estetykę dwóch odległych kultur w nowoczesny i przyjemny sposób. Zdjęcie: Getty Images
Wnętrze w stylu japandi - jakie kolory wybrać, na jakie dodatki postawić?
Po pierwsze właściwa kolorystyka. Warto postawić na neutralne kolory, takie jak: beż, biel, szarość lub pastele, które są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Można pokusić się także o dodanie kilku akcentów kolorystycznych, które będą inspirowane naturą, takie jak: delikatne odcienie zieleni, niebieskiego czy subtelnych brązów.
Neutralne barwy w odcieniach bieli, beżu i brązu są szybkim sposobem na stworzenie wnętrza, które tchnie spokojem. Zdjęcie: Getty Images
W tym stylu pustka odgrywa dużą rolę. Brzmi enigmatycznie? Tymczasem po prostu warto ograniczyć się do niewielkiej ilości ozdób. W tym stylu, powiedzenie less is more sprawdza się jak najbardziej.
W skandynawskich wnętrzach ważną rolę odgrywają także tekstylia, których we wnętrzu japandi nie może zabraknąć. Dobrze sprawdzą się tu miękkie, naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna, mile widziane będą poduszki i miękkie dywany.
Kluczową rolę w budowaniu klimatycznego nastroju, odgrywa także oświetlenie. Delikatne, subtelne światło sączące się z papierowych lampionów, minimalistycznych lamp dekoracyjnych czy lamp ustawionych na meblach, pozwoli stworzyć kojącą, miłą atmosferę.
Za sprawą takich elementów, jak dywany czy przyjemne tekstylia, nawet surowe wnętrze nabiera przytulności. Zdjęcie: Getty Images
Na koniec naturalne akcenty. Warto dodać rośliny doniczkowe, np. bonsai, fikusy czy sansewerie, aby wprowadzić do wnętrza harmonię i spokój. Drewniane ozdoby lub dekoracyjne kamienie mogą również pełnić funkcję elementów nawiązujących do natury.
Kluczowym aspektem w stylu japandi jest równowaga między funkcjonalnością, prostotą a przyjemnym, ciepłym otoczeniem. Odpowiednie połączenie tych elementów sprawi, że mieszkanie stanie się spokojnym i stylowym miejscem. Zdjęcie: Getty Images
Meble w stylu japandi
Zarówno Japończycy, jak i Skandynawowie cenią funkcjonalność i proste formy. Meble, które wybierają do wnętrz są więc proste, ergonomiczne i dobrze przemyślane pod względem użytkowania. Meble w stylu japandi charakteryzują się prostymi, geometrycznymi formami, a ich rola koncentruje się na funkcjonalności i wygodzie. Co nie znaczy, że choć są proste - nie są designerskie i nie robią wrażenia.
Meble w stylu japandi mają proste, geometryczne formy, a ich rola skupia się na funkcjonalności i wygodzie. Zdjęcie: Getty Images
Główną cechą jest stosowanie we wnętrzach w stylu japandi mebli i dodatków zrobionych z drewna o jasnych odcieniach, takich jak dąb czy jesion. Mile widziane są też naturalne materiały, takie jak wiklina. Meble są zazwyczaj utrzymane w jasnych kolorach, co dodaje przestrzeni lekkości i elegancji. Można zastosować także przeszklone elementy, takie jak drzwi przesuwne czy stoliki z przezroczystym blatem, aby wprowadzić lekkość i niczym nie zmąconą harmonię.