Stryjeńska, Boznańska, Łempicka. Najjaśniejsze gwiazdy polskiej sztuki idą pod młotek

To pierwsza tego typu aukcja na polskim rynku sztuki. Ponad 50 prac autorstwa wyjątkowych artystek polskich z przełomu wieków i dwudziestolecia międzywojennego pójdzie pod młotek 12 grudnia podczas aukcji DESA Unicum. Na kolekcjonerów czekają dzieła m.in. Zofii Stryjeńskiej, Tamary Łempickiej i Olgi Boznańskiej.

Stryjeńska, Boznańska, Łempicka. Najjaśniejsze gwiazdy polskiej sztuki idą pod młotek

Na aukcji "Pionierki" w DESA Unicum znajdą się prace takich artystek jak Tamara Łempicka, Olga Boznańska czy Zofia Stryjeńska. Zdjęcie: DESA Unicum

Pionierki – aukcja prac polskich artystek XIX i XX wieku

„Pionierki” to aukcja, której jeszcze w Polsce nie było. Organizatorom udało się w jednym miejscu zgromadzić imponującą liczbę prac polskich artystek tworzących na przełomie XIX i XX wieku oraz w dwudziestoleciu międzywojennym.

„Pionierki”, których dzieła będzie można wylicytować podczas aukcji 12 grudnia, to artystki, które przecierały szlaki i jako pierwsze wśród kobiet zdobyły gruntowne wykształcenie artystyczne, dzięki któremu mogły rywalizować na salonach i konkursach z mężczyznami.

Na aukcji zobaczymy więc obrazy, prace na papierze i grafiki nie tylko znane i cenione nazwiska takie jak Stryjeńska, Boznańska czy Łempicka. W ofercie znalazło się również miejsce dla licznego grona mniej rozpoznawalnych artystek, których twórczość warto znać.

maria jarema

Maria Jarema "Nad morzem", 1936-39. Zdjęcie: DESA Unicum

Organizatorzy Aukcji zadbali, by wpisać się w szerokie i różnorodne gusta kolekcjonerów. Dlatego licytowane prace charakteryzuje różnorodność stylistyczna: od realizmu i impresjonizmu, przez art déco, realizm magiczny, na suprematyzmie kończąc.

Wystawę prac, które wezmą udział w licytacji, można oglądać do 12 grudnia w siedzibie DESA UNICUM przy ul. Pięknej w Warszawie. Aukcja rozpocznie się 12 grudnia o godzinie 19:00.

mela muter

Mela Muter "Macierzyństwo", lata 20. XX w. Zdjęcie: DESA Unicum

Najciekawsze obiekty z aukcji „Pionierki”

Wszystkie prace, które wezmą udział w licytacji można zobaczyć online. Poniżej wybraliśmy 4 artystki, które są niekwestionowanymi gwiazdami grudniowej aukcji.

1. Olga Boznańska

Każde pojawienie się Olgi Boznańskiej na aukcji wywołuje wśród kolekcjonerów ogromne poruszenie. Nic dziwnego – Olga Boznańska to w końcu jedna z największych polskich artystek przełomu wieków. Jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Według prognoz obraz prezentowany na akcji 12 grudnia może zostać sprzedany za 480 – 600 tysięcy zł!

Przeczytaj też: Wystawa Olgi Boznańskiej w Gdańsku. Ponad 50 obrazów i pamiątek po artystce 

olga boznańska

Olga Boznańska "Studium młodej dziewczyny w czerni", ok. 1901. Zdjęcie: DESA Unicum

2. Anna Bilińska-Bohdanowiczowa

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, mimo swojego krótkiego życia (zmarła na serce w wieku 38 lat) osiągnęła spory sukces na arenie międzynarodowej. Jej słynny autoportret zdobył srebrny medal na Wystawie Światowej w Paryżu, a jej obrazy doceniono również później w Berlinie, gdzie otrzymała złoty medal na międzynarodowej wystawie sztuki.

W aukcji „Pionierki” będzie można wylicytować portret autorstwa Bilińskiej z 1889 roku przedstawiający dziewczynkę w różowej sukience. Estymacja: 120-160 tys. zł.

anna bilińska

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa "Portret dziewczynki w różowej sukience", 1889. Zdjęcie: DESA Unicum

3. Zofia Stryjeńska

Fascynujące życie Zofii Stryjeńskiej mogłoby posłużyć za scenariusz filmu. Żyjąc w czasach, kiedy kobiety nie miały możliwości kształcenia się w kierunku artystycznym jak ich męscy rówieśnicy, Zofia Stryjeńska postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Udając swojego brata, w przebraniu, podjęła studia artystyczne w Monachium.

Podczas aukcji „Pionierki” będzie można wylicytować dwie prace księżniczki polskiego malarstwa, jak często określa się Stryjeńską. Gwasze pochodzą z lat 50. XX wieku, a więc z późniejszego okresu twórczości artystki. Estymacja: między 90-160 tys. zł.

stryjeńska

Zosia Stryjeńska "Święty Kazimierz Królewicz", lata 50. XX w. Zdjęcie: DESA Unicum

3. Tamara Łempicka

Tamara Łempicka to artystka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Artystka przeżywa obecnie renesans, a jej obrazy osiągają zawrotne ceny na aukcjach nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Co ciekawe, jedną z najsłynniejszych kolekcjonerek sztuki Tamary Łempickiej jest Madonna.

Podczas aukcji 12 grudnia zostaną zaprezentowane trzy prace Łempickiej – akwatinta „Kobieta w polskim stroju” (estymacja: 180-240 tys. zł), obraz olejny „Klasztor w Toskanii” (estymacja: 250-350 tys. zł) oraz rysunek ołówkiem „portret mężczyzny w fezie” (estymacja: 80-100 tys. zł).

łempicka

Tamara Łempicka "Kobieta w polskim stroju ludowym" ("La Polonaise"), ok. 1933. Zdjęcie: DESA Unicum

 

Czytaj więcej