Starzyński. Prezydent z pomnika. Nowe i na nowo napisane wydanie pierwszej książki Grzegorza Piątka o legendarnym prezydencie Warszawy

Dlaczego przepisałem na nowo biografię Stefana Starzyńskiego? Żadna historia nie zostanie opowiedziana raz na zawsze. Przez dziewięć lat, które minęły od ukończenia „Sanatora. Kariery Stefana Starzyńskiego”, objawiły się nowe źródła, nowe opinie i interpretacje. Jakieś zdarzenia okazały się ważniejsze, a te czy inne materiały – mniej wiarygodne. Niektóre reakcje na książkę sprawiły natomiast, że zmieniłem perspektywę. Tak Grzegorz Piątek "tłumaczy się" z powstania nowej książki.

Starzyński. Prezydent z pomnika. Nowe i na nowo napisane wydanie pierwszej książki Grzegorza Piątka o legendarnym prezydencie Warszawy

Mogę pokazać nie tylko więcej głównego bohatera, ale też jego rodziców, braci, obu żon, kochanki, przyjaciół, adresów. Więcej jest też Warszawy... odpowiada Grzegorz Piątek. Ilustracja pochodzi z książki Starzyński. Prezydent z pomnika

To miała być tylko korekta „Sanatora”, wydanie drugie poprawione, ale zacząłem gęsto kreślić i uzupełniać. Tak się rozpędziłem, że pozwoliłem sobie zmienić nawet tytuł, piszę Grzegorz Piątek we wstępie do książki.

Trafiłem na dziesiątki kolejnych artykułów i wzmianek prasowych. Otworzyłem pewien dziennik, który wszyscy mieliśmy pod nosem. Przeklikałem się przez zdigitalizowane w ostatnich latach potężne zbiory zdjęć Tadeusza Przypkowskiego czy raportów, które Starzyński pisał w czasie pierwszej wojny światowej. Dotarłem do też wcześniej nieznanych teczek osobowych matki Stefana. (…) Dzięki tym znaleziskom mogę tym razem pokazać nie tylko więcej głównego bohatera, ale i jego rodziców, braci, obu żon, kochanki, przyjaciół, adresów. Więcej jest też Warszawy, którą w „Sanatorze” trochę zaniedbałem, kontynuuje.

starzynski prezydent z pomnika

„Starzyński. Prezydent z pomnika”, 2024, wydawnictwo W.A.B. Zdjęcie: dzięki uprzejmości wydawnictwa

Starzyński. Prezydent z pomnika

Bohaterski prezydent, wzór patriotyzmu, mąż stanu – tak postrzegamy człowieka, który stał się symbolem walczącej Warszawy we wrześniu 1939 roku. Czy aby na pewno był ideałem?

Grzegorz Piątek rzetelnie i z pasją rekonstruuje życie i karierę Stefana Starzyńskiego. Pokazuje despotycznego polityka, ale i autentycznie zaangażowanego w sprawy miasta działacza, a także obala mity, które nawarstwiły się przez lata wokół jego postaci. Tworzy wielowymiarowy portret jednej z najbardziej znanych postaci przedwojennej elity.

Kiedy wróciłem do Sanatora, najpierw zaskoczyło mnie, że jest to najdłuższa ze wszystkich moich książek, a gdy już zagłębiłem się w treść, uznałem ją za przegadaną. Być może jako niepewny debiutant chciałem się pochwalić, jak bardzo się napracowałem, i umieścić jak najwięcej? Ta książka jest więc krótsza. Krótsza, za to gęstsza, mniej rozcieńczona. Uprościłem też jej konstrukcję. Mimo to zaczyna się od końca, wciąga czytelnika Piątek.

A zatem dajmy się wciągnąć w pasjonującą biografię kultowej postaci autorstwa laureata Paszportu Polityki, Nike Czytelników oraz wielu innych nagród za bestsellerową „Gdynię obiecaną”.

„Starzyński. Prezydent z pomnika” w księgarniach od 24 kwietnia 2024. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa W.A.B.


Czytaj więcej