Zanim wszyscy zanurzymy się w nowym 2024 roku na dobre, to najpierw ten mijający już rok 2023 pożegnajmy w kilku słowach. Wybrali je architekci, odwołując się do tego, co działo się w świecie projektowania wnętrz. Są to jednak słowa, które zostaną z nami na dłużej, opisujące nie tylko zjawiska na niwie projektowej i kreujące trendy we wnętrzach. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.
Śmiałość - słowo Katarzyny Baumiller
To słowo przyszło mi do głowy w podsumowaniu tego, co dzieje się w świecie projektów wnętrz w Polsce. Zaczęliśmy mówić odważnym głosem, ryzykujemy eksperymentując i nie ma w tym zawstydzenia osiągnięciami świata. Nasze projekty stają się obecne w globalnej wiosce. Wspaniale jest widzieć rozwój tego potencjału.
Katarzyna Baumiller Studio
Poniższy projekt to przykład eksperymentalnego podejścia do przestrzeni tradycyjnego wnętrza kamienicznego, w którym odtworzone elementy pierwotnego wystroju stanowią tło dla współczesnych, rzeźbiarskich form wyposażenia.
Mieszkanie w kamienicy. Projekt: Katarzyna Baumiller Studio
Sztuka - słowem roku 2023 dla Bibianny Stein-Ostaszewskiej i Eli Kity
Malarstwo, rzeźba, grafika i ceramika w projektach architektów wnętrz nabrały jeszcze silniejszego znaczenia. Podbijają charakter i indywidualność realizacji. Dopełniają ich wyjątkowość i niepowtarzalność. Wcześniej tak mocno tego nie czułyśmy, ale teraz jesteśmy już pewne, SZTUKA jest uwieńczeniem dzieła!
BIBI SPACE Bibianna Stein-Ostaszewska & STUDIO Ela Kita. Zdjęcie: Artrepublica Rafał Poławski
Winebar "Kieliszki na Próżnej" w Warszawie. Projekt: BIBI SPACE Bibianna Stein-Ostaszewska & STUDIO Ela Kita. Zdjęcie: Artrepublica Rafał Poławski
Żywioł pracowni Znamy się
To był dynamiczny rok wielu zmian, ale również spokojnych refleksji. Czas spoglądania w głąb siebie i powrotu do natury. W tym roku zainspirowani rzemiosłem i przyrodą zaprojektowaliśmy klubopiekarnię Wodę, która jest zmienna i ekscytująca. Jak każdy żywioł.
Zespół pracowni Znamy się. Od lewej Aleksandra Majdzik, Bogna Kawa-Nowak, Wojciech Nowak. Zdjęcie: Migdal studio
Klubopiekarnia Woda, Bydgoszcz. Projekt: Znamy się + Paweł Tatara. Zdjęcie: ONI studio
Alchemia Piotra Kalinowskiego
Wybrałem to słowo, gdyż symbolizuje ono według mnie łączące wiele dziedzin (np. projektowanie wnętrz, modę i sztukę), wielowarstwowe, głęboko spersonalizowane podejście do projektowania doświadczeń we wnętrzach, które w 2023 roku było kanwą wielu projektów MIXD., m.in. biura Accor i globalnej centrali Fairmont w Dubaju.
To jest kierunek, który odpowiada na nowe potrzeby klientów, którzy lokują luksus raczej w sferze jakości, ponadczasowych wartości, indywidualizacji i wolności wyboru niż krzykliwej powierzchowności.
Alchemia pojawiła się jako słowo-klucz przy okazji jednego z tych projektów i zafascynowała nas tak bardzo, że nazwaliśmy w ten sposób naszą nową markę usług projektowych.
Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor artystyczny MIXD. Zdjęcie: Laura Kosińska
Biuro Accor w Dubaju. Projekt: MIXD. Zdjęcie: Lens Films Dubai
NOKE Architects wybiera platformę współpracy
NOKE Architects definiuje rok architektonicznej harmonii. W minionym roku, słowo "Platforma współpracy" wybrzmiewa donośnie w filozofii naszego studio. W świecie, gdzie rywalizacja często wydaje się dominować, w NOKE Architects postawiliśmy na coś zupełnie odmiennego.
Platforma Współpracy to zaproszenie do multidyscyplinarnej kolaboracji z projektantami, artystami, designerami i rzemieślnikami. To ruch ku przyszłości, gdzie wspólna praca staje się kluczem do innowacyjnych i profesjonalnych projektów. To nie tylko hasło, lecz sposób myślenia, który definiuje nowy standard do kreatywnych działań, ukierunkowanych na twórczą synergię.
Karol Pasternak i Piotr Maciaszek - NOKE Architects
Va Bene Cicchetti - Italian Bistro and Bar w Warszawie. Projekt: NOKE Architects x Zdjęcie: Piotr Maciaszek
Rok marmuru Piotra Łucyana
Kamień jest najstarszym materiałem budowlanym, a marmur najpiękniejszym jego przykładem. Mijający rok był w mojej pracowni rokiem marmuru. Już nie tylko łazienki, nie tylko kuchnie, ale i ściany salonów i sypialni. Marmur skradł serce moje i moich inwestorów.
Piotr Łucyan, Art`Up Interiors
Wizualizacja gabinetu/ biura z kamienną (marmurową) okładziną ściany. Projekt: Art`Up Interiors
Ocean - słowo roku Anny Błaszczyk
Wchodząc w ten rok - cała branża wpłynęła na bezwietrzny Ocean. Staliśmy w bezruchu pośrodku nieruchomej tafli wody. Korzystając z zatrzymania (inflacja i niepewna sytuacja geopolityczna, rosnące stopy procentowe) po długim okresie wyścigu - nagłe zatrzymanie. U progu recesji łapaliśmy dystans i ogląd sytuacji, panowała kompletna cisza - zawieszenie i niepewność. Wiedziałam, że cisza na Oceanie może oznaczać wszystko. Jutro wiatr w żagle, ale i trudny sztorm, walkę - a może długi czas zawieszenia w bezruchu. Cały rok spędziłam na tej wodzie, bardzo ciężko pracując, aby wzmocnić swoje siły, aby uzbroić mój statek i dopłynąć do brzegu. Bywało różnie.
Piękne miejsca i zawodowe podróże, nagroda i eksperckie spotkania nowo poznani wspaniali ludzie, ale i długie tygodnie stresu i niepewności o jutro i bardzo dużo ciężkiej pracy bez przerwy. Wchodzę w Nowy Rok na pełnych żaglach. Pewna, że ten rok będzie bardziej stabilny i też pewna, że moja załoga podoła.
Świadomość wpływu architektury na zagadnienia ekologii, zrównoważone praktyki, otwarcie na świat i ewolucję branży architektonicznej i budowlanej. Postawienie na specjalizację i najwyższą jakość kreacji. Reasumując - wysoki standard poziomu usług projektowych. To są obrane przeze mnie kierunki, dzięki którym wiem dokąd płynę.
Anna Błaszczyk, Artewizjon
Dom w Monachium. Projekt: Anna Błaszczyk - Artewizjon