Jak dbać o skrzydłokwiat? Wskazówki dotyczące pielęgnacji i przesadzania

Skrzydłokwiat to jedna z niewielu roślin domowych o ładnych liściach i jednocześnie dekoracyjnych kwiatach.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Wskazówki dotyczące pielęgnacji i przesadzania

Skrzydłokwiat jest rośliną łatwą w uprawie i o niewielkich wymaganiach. Zdjęcie: Getty Images

Smukłe, śnieżnobiałe kwiaty w kształcie łódki, osłaniające kolbowate wnętrze wyrastają jeden po drugim przez całe lato – a jeśli skrzydłokwiatowi jest dobrze w domu, to także zimą. Kwiaty utrzymują się długo. Gdy stają się zielonkawe, to znak, że ich czas przemija i że należy oczekiwać pojawienia się długiego pędu, z którego rozwinie się następny biały żagielek.

Atutem skrzydłokwiatu są nie tylko kwiaty. Długie, lancetowate liście wyrastają gęsto z doniczki i ładnie rozchylają się na wszystkie strony. Roślina potrzebuje więc trochę wolego miejsca wokół siebie. Tym bardziej że w ciągu jednego okresu wegetacyjnego może nawet podwoić swoją wielkość.

Skrzydłokwiat to atrakcyjny solista we wnętrzu, ale zgra się też z roślinami o ozdobnych liściach, które lubią takie warunki jak on. Będzie się też dobrze czuł w oranżerii – ciepłym ogrodzie zimowym, gdzie jego bujne liście wniosą tropikalny klimat.

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat w doniczce. Zdjęcie: Pexels / Elena Golovchenko

Skrzydłokwiat – jak o niego dbać

Najważniejsze, to zapewnić mu dużo ciepła i wody. Zimą skrzydłokwiat powinien stać w najjaśniejszym miejscu w domu. Jednak latem nie może być narażony na bezpośrednie promienie słoneczne – wtedy liście żółkną, lepszy będzie dla niego półcień.

Lubi zaciszne, ciepłe miejsca. Nie można narażać go na przeciągi, chłodne powietrze z klimatyzacji i opary z kuchenki gazowej. Liście skrzydłokwiatu nie lubią nabłyszczaczy, za to potrzebują przecierania wilgotną szmatką.

Skrzydłokwiat potrzebuje zasobnej ziemi i warstwy drenażu w doniczce. Szybko rośnie, więc coroczne przesadzanie może być dla niego konieczne.

Jak przesadzić skrzydłokwiat

O tym, że czas na nową, większą doniczkę, przekonasz się, gdy zobaczysz, że korzenie skrzydłokwiatu pojawiają się na wierzchu ziemi i wystają przez otwór odpływowy. Wyjmij roślinę ze starej doniczki i delikatnie usuń patyczkiem (ołówkiem, wykałaczką, pałeczką do sushi itp.) spomiędzy ziemi tyle starej ziemi, ile ci się uda. Rób to ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni.

Do nowej doniczki nasyp drenaż (na przykład wermikulit), trochę świeżej ziemi. Wstaw skrzydłokwiat i uzupełnij ziemię tak, żeby przykryła korzenie u podstawy rośliny. Porządnie ją ugnieć. Nie podlewaj rośliny przez jeden-dwa dni, żeby pobudzić korzenie do wzrostu w nowej ziemi.

Podczas przesadzania możesz także odmłodzić skrzydłokwiat i zyskać drugą roślinę. Idealną na to porą jest wiosna. Drugi warunek: skrzydłokwiat musi być rozrośnięty. Roślinę należy też rozmnożyć, jeśli jest duża i przestała kwitnąć.

skrzydłokwiat

Przesadzony skrzydłokwiat. Zdjęcie: Pexels / Karolina Grabowska

Jak rozmnożyć skrzydłokwiat

Przygotuj dwie doniczki. Nasyp do nich drenaż i trochę świeżej ziemi. Wyjmij roślinę z donicy, usuń patyczkiem starą ziemię spomiędzy korzeni. Chwyć bryłę korzeniową pewnie w obydwie dłonie i ostrożnie rozerwij ją na pół (wzdłuż pionowej osi rośliny). Tak zyskujesz dwa skrzydłokwiaty. Posadź je w przygotowanych doniczkach i uzupełnij ziemię.

Jak podlewać skrzydłokwiat

Ta roślina potrzebuje dużo wody i lubi, gdy powietrze jest wilgotne. Zapewnienie takich warunków to w zasadzie jedyne wyzwanie związane z uprawą skrzydłokwiatu. Choć nie jest to roślina wymagająca w uprawie, to jeśli twoim grzechem jest zasuszanie roślin, przemyśl, czy kochający wodę skrzydłokwiat będzie się u ciebie dobrze czuł.

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat. Zdjęcie: Unsplash / Feey

Latem podlewa się go dwa-trzy razy w tygodniu i co dwa tygodnie dodaje nawóz, a zimą raz-dwa razy. Skrzydłokwiat, gdy ma za mało wody, od razu więdnie, przedstawiając żałosny widok. Wtedy jak najszybciej go podlej lub wstaw doniczkę do miski z wodą, żeby porządnie się napił.

Doniczkę ze skrzydłokwiatem warto postawić na podstawce z kamykami i dbać, żeby nie zabrakło w niej wody. Koniecznie trzeba pamiętać o spryskiwaniu rośliny minimum raz w tygodniu, ale nawet codziennie nie będzie przesadą w ciepłą pogodę lub gdy w mieszkaniu powietrze jest bardzo suche.

Może cię zainteresować:

  1. Zamiokulkas – żelazna roślina, która wiele wybacza. Ekspert radzi, jak o nią zadbać
  2. Dracena – najlepsze gatunki do uprawy w domu, odmiany, podlewanie, pielęgnacja
  3. Monstera deliciosa bez tajemnic. Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie monstery dziurawej
  4. Jak uratować przelaną roślinę? Kryzysowy poradnik krok po kroku
Czytaj więcej