Prix Versailles, czyli Nagroda Wersalska, to specjalne wyróżnienie przyznawane już od 10 lat realizacjom architektonicznym, które zwracają uwagę swoją innowacyjnością, ekologicznymi rozwiązaniami i ochroną lokalnego dziedzictwa. Konkurs organizowany jest przez UNESCO we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i Międzynarodową Unią Wzornictwa (IUD). Każdego roku jury wybiera po kilka obiektów w siedmiu kategoriach, obejmujących hotele, restauracje, centra handlowe, lotniska, kampusy uniwersyteckie, dworce i hale sportowe. W ten sposób powstaje prestiżowa lista najbardziej wyjątkowych projektów z całego świata. Jest już na niej blisko 400 realizacji.
W tym roku z okazji jubileuszu Prix Versailles dodano kolejną, ósmą kategorię, wskazując najpiękniejsze muzea na świecie. Wyniki ogłoszono 13 czerwca w Paryżu. „Muzea stanowią wyjątkowe miejsca, które sprzyjają międzykulturowej dyskusji. Wspierane przez nowoczesne technologie, dostarczają dziś coraz bardziej angażujących wrażeń, ale pomagają też popularyzować wiedzę i kształtować gusta” – mówił podczas uroczystości Jérôme Gouadain, sekretarz generalny Prix Versailles.
Najpiękniejsze muzea na świecie: TOP 7
Na liście najpiękniejszych muzeów umieszczono 7 nowo otwartych bądź zmodernizowanych obiektów z całego świata: Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu (proj. Tektonn Architects), Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan w Bhuj w Indiach (proj. Rajeev Kathpali), Muzeum „Oman Poprzez Wieki” w Manah (proj. Cox Architecture), Paleis Het Loo w Apeldoorn (proj. KAAN Architecten), Muzeum Sztuki Simose w Hiroshimie (proj. Shigeru Ban), Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie (proj. Heneghan Peng Architects) oraz Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli projektu pracowni WXCA.
Muzeum Historii Polski, proj. WXCA. Zdjęcie: Daniel Ciesielski
„Misja muzeum została subtelnie wyryta na ścianach kamiennego monolitu. Koncepcja pracowni WXCA zakładała pokrycie fasady płytami marmuru ułożonymi w poziome pasma, które podkreślają warstwową strukturę kamienia i zróżnicowanie poszczególnych kompozycji poprzez zmiany tonalności i faktury” – piszą w uzasadnieniu jurorzy Prix Versailles.
Muzeum Historii Polski, proj. WXCA. Zdjęcie: Bartosz Makowski
Architekci zastosowali na elewacjach aż sześć metod obróbki kamienia. Symboliczne dopełnienie stanowi detal w postaci ornamentów nawiązujących do rodzimej tradycji architektonicznej. Nie są to jednak dosłowne cytaty, a poddane transformacjom geometrycznym przestrzenne grafiki będące odniesieniem do takich wzorów jak relief z Drzwi Gnieźnieńskich, sklepienie kryształowe Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, dekoracje krakowskiej Kaplicy Zygmuntowskiej czy motyw z modernistycznej hali Spodek w Katowicach.
Jury zwróciło też uwagę, że wraz z otwarciem Muzeum Historii Polski, udostępniono mieszkańcom 30-hektarowy zielony teren zabytkowej Cytadeli Warszawskiej, tworząc wraz ze znajdującymi się w jej obrębie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskim jeden z największych i najnowocześniejszych kompleksów muzealnych w Europie.
Muzeum Historii Polski, proj. WXCA. Zdjęcie: Daniel Ciesielski
Spośród wszystkich siedmiu muzeów zostanie teraz wyłonione jedno najpiękniejsze, które otrzyma Prix Versailles 2024. Tradycyjnie przyznane będą też nagrody specjalne, za najlepszy projekt wnętrza i najciekawszy wygląd zewnętrzny. Laureatów poznamy w listopadzie podczas oficjalnej gali w siedzibie UNESCO w Paryżu.
Muzeum Sztuki A4 w Chengdu, proj. Tektonn Architects. Zdjęcie: Tektonn Architects
Muzeum Sztuki A4 w Chengdu, proj. Tektonn Architects. Zdjęcie: Tektonn Architects
Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan, proj. Rajeev Kathpali. Zdjęcie: Dhruvil
Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan, proj. Rajeev Kathpali. Zdjęcie: Vinay Panjwani
Muzeum „Oman Poprzez Wieki” w Manah, proj. Cox Architecture. Zdjęcie: Oman Across Ages Museum
Muzeum „Oman Poprzez Wieki” w Manah, proj. Cox Architecture. Zdjęcie: Phil Handforth
Paleis Het Loo w Apeldoorn, proj. KAAN Architecten. Zdjęcie: Paleis Het Loo
Paleis Het Loo w Apeldoorn, proj. KAAN Architecten. Zdjęcie: Simon Menges
Muzeum Sztuki Simose w Hiroshimie, proj. Shigeru Ban Architects. Zdjęcie: Hiroyuki Hirai
Muzeum Sztuki Simose w Hiroshimie, proj. Shigeru Ban Architects. Zdjęcie: Hiroyuki Hirai
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie, proj. Heneghan Peng Architects. Zdjęcie: Grand Egyptian Museum
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie, proj. Heneghan Peng Architects. Zdjęcie: Grand Egyptian Museum
Czytaj też o innych ciekawych muzeach: