Sekrety bogatego życia Barbie. Najpotężnejsza kobieta świata uchyla drzwi do swojego imperium

W 2023 roku Barbie znalazła się na liście najpotężniejszych kobiet świata magazynu Forbes. Nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę, że od kiedy rozpoczęła karierę w 1959, kobiety nie mogły pożyczać pieniędzy w banku ani nawet otwierać konta bez podpisu męża lub ojca. Teraz Barbie może pochwalić się ponad 260 karierami zawodowymi, była architektem, chirurgiem, astronautką i kandydatką na prezydenta, a także można jej pozazdrościć ekskluzywnej garderoby odzwierciedlającej sześć dekad mody.

Sekrety bogatego życia Barbie. Najpotężnejsza kobieta świata uchyla drzwi do swojego imperium

Lalka Barbie z 1984 roku. Zdjęcie: Mattel, Inc

Nie musisz być fanką Barbie, aby docenić jej wkład w pop-kulturę. Lalka Barbie została wprowadzona na rynek w 1959 roku dzięki Ruth Handler, współzałożycielce i pierwszemu prezesowi firmy Mattel, która zidentyfikowała lukę na rynku lalek przypominających kobietę, a nie dziecko. Od początku miała być kobietą na wskroś nowoczesną, która mogłaby zarówno odzwierciedlać, jak i inspirować nowe pokolenia dziewczynek, aby dążyły do ​​życia wykraczającego poza małżeństwo i wychowywanie dzieci.

pierwsza barbie

Pierwsza Barbie z 1959. Zdjęcie: Mattel, Inc

Zajrzyj do świata Barbie

Trudno uwierzyć, ale Barbie ma już 65 lat i wciąż wygląda świetnie! Hołdem z okazji jej urodzin jest najnowsza wystawa w Design Museum w Londynie. Wystawa dość szczegółowo prezentuje ewolucję projektu lalki, od pierwszej premiery w 1959 do dnia dzisiejszego, ukazując jej zmieniający się wygląd podążający za zmianami kulturowymi i duchem czasu.

Na wystawie zobaczymy ponad 250 obiektów! Wejście na wystawę w cukierkowych różach, błękitach i zieleniach zaprojektowano jako wejście do gigantycznego domu Barbie. Śmiało przekroczmy próg! Już na wejściu przywita nas pierwsza edycja ręcznie malowanej Barbie w czarno-białym kostiumie kąpielowym, model bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów. 

wystwa barbie w londynie

Wystawa Barbie® w londyńskim Design Museum. Zdjęcie: Jo Underhill for the Design Museum

wystawa barbie w londynie

Zdjęcie: materiały prasowe Design Museum

Idąc dalej, zobaczymy ponad 180 unikalnych lalek, ukazujących ewolucję Barbie pod względem kształtu, stylu, innowacyjności i różnorodności. Wśród najważniejszych: Twist `n` Turn Barbie (talia może być przekręcana w przód i w tył), Sunset Malibu Barbie, Bead Blast Barbie i Yves Saint Laurent Barbie (w kultowej sukience Mondrian), Barbie Day to Night, która ma na sobie różowy garnitur do pracy, który zmienia się w elegancką suknię wieczorową, prototyp mówiącej Barbie, bestsellerowa Barbie Totally Hair oraz Barbie zabrana w kosmos przez włoską astronautkę Samanthę Cristoforetti. Poznamy pierwsze ciemnoskóre, latynoskie i azjatyckie lalki noszące imię Barbie, a także pierwszą Barbie z zespołem Downa, pierwszą poruszającą się na wózku inwalidzkim, pierwszą zaprojektowaną z zaokrąglonymi kształtami ciała oraz Barbie w ciąży.

Wchodzimy więc do wszechświata Barbie, wypełnionego jej domami, domkami wakacyjnymi, samochodami, kamperami, basenami, meblami i przepiękną garderobą, odzwierciedlającą sześć dekad mody.

Gdzie Barbie tam Ken. Na jednej ze ścian przedstawiono lalki Kena z okresu sześciu dekad od ich wprowadzenia na rynek w 1961 roku.

Na koniec najważniejsze pytanie: kiedy i gdzie? Wystawę Barbie® można oglądać w Muzeum Designu w Londynie od 5 lipca 2024 do 23 lutego 2025.

ciemnoskroa barbie

Lalka Barbie z 1980.  Zdjęcie: Mattel,  Inc

barbie totally hair

Barbie Totally Hair z 1992. Zdjęcie: Petra Rajnicova for the Design Museum

barbie wystawa

Zdjęcie: Jo Underhill for the Design Museum

wystwa barbie w londynie

Wystawę można oglądać od 5 lipca aż do lutego przyszłego roku. Zdjęcie: materiały prasowe Design Museum

Zobacz także:

 


Czytaj więcej