W naszym przeglądzie salonów znajdziecie mozaikę stylów – od stonowanej aranżacji wypełnionej organicznymi formami jak u 101 Copenhagen, gdzie w epicentrum umieszczono inspirowane latami 70. XX wieku fotele „Toe”, po feerię barw, odważnych dodatków i frywolnych mebli, jak w lizbońskim apartamencie stworzonym przez Dovain Studio. Projektanci Tiago de Lima i Sergio Prieto zestawili nieoczywiste kształty i kolory, kropką nad "i" czyniąc monumentalny fotel „Orca”.
- 10 najpiękniejszych luster
- 10 najpiękniejszych świeczników
- 10 najpiękniejszych konsoli do przedpokoju
- 10 najpiękniejszych kinkietów
- 10 najpiękniejszych zastaw stołowych
Salony zapewniają komfort, pozwalają odpocząć, ale mogą się też stać symbolem naszej kreatywności, budować tożsamość estetyczną z dala od utartych ścieżek i najnowszych trendów. Poczujemy się w nich naprawdę dobrze, gdy odważnie wyrazimy własne emocje i osobowości.
Propozycja aranżacji salonu od 101 Copenhagen. Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon VISIONNAIRE Babylon Rack Circles
Za projektem modułowej sofy stoi mediolański twórca Alessandro La Spada, znany z zamiłowania do eklektycznego, często ekscentrycznego dizajnu. „Babylon Rack Circles” to produkt do zadań specjalnych, stąd duża liczba przemyślanych funkcji. Mebel dostosowuje się do potrzeb użytkowników na przestrzeni całego dnia – dodatkowe wyposażenie, takie jak półki, schowki, oświetlenie led, bezprzewodowy system ładowania, tworzą z niego doskonałą strefę pracy i odpoczynku.
Salon według Visionnaire. Zdjęcie: dzęki uprzejmości marki
Salon GUBI, lampa 9602
W specjalnej edycji klasycznej lampy „9602” połączono pomysły Paava Tynella, sławy w dziedzinie oświetlenia, oraz ekskluzywnej marki tekstylnej Pierre Frey. Otrzymaliśmy baśniową wersję jednego z najbardziej cenionych dzieł fińskiego projektanta. Nowy wzór, o nazwie „Le Jardin du Palais”, to przedstawienie arkadyjskiego ogrodu z perskiej idylli dynastii Safawidów. Plisowane tkaniny w kalejdoskopowych barwach tworzą radosną grę świateł.
Zdjęcie: Xavier Butcher
Salon FLEXFORM, fotel Lauren
Esencją tego fotela jest podróż. To nomadyczny obiekt, który ucieleśnia uroki odkrywania świata, przenoszenia się z miejsca na miejsce – mówi Antonio Citterio, autor projektu. Lekki, ponadczasowy „Lauren” w nowej wersji przeznaczonej do wnętrz został uzupełniony o elementy ze skóry bydlęcej. Połączenie ich z rzemieślniczo opracowanym drewnem i metalem tworzy luksusową kompozycję w iście włoskim stylu. Industrialny charakter tego wzornictwa podkreślono, rezygnując z mocnych ozdobników.
- Fotel w roli głównej. Piękne fotele do salonu i sypialni
- Designerskie fotele - 7 ikon wzornictwa XX wieku
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki Flexform
Salon NURT, fotel Lukrecja
Fotel projektu utalentowanej Mai Ganszyniec, prosty, a jednocześnie wyrafinowany, dominuje w przestrzeni modernistyczną formą. Okazałe prostokątne boki, wykonane z litego drewna dębowego, kontrastują z krągłościami oparcia i lekkim siedziskiem. Zdecydowana geometria sprawia, że „Lukrecja” niczym nowoczesna rzeźba dodaje wnętrzu harmonii.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki NURT
Salon LUCEPLAN, żyrandol Levante
Żyrandol, nawiązujący nazwą i stylem do bliskowschodniej estetyki, pobudza wyobraźnię niczym amorficzny organizm unoszący się w przestrzeni. Imponuje rozmiarem i okazałością, a jednocześnie jest eteryczny, minimalistyczny. „Levante” to protagonista salonu, którego majestatyczne wzornictwo połączono z kunsztem technologii. Zaprojektowany przez Marca Spattiego, składa się z trzech skrzydeł przyczepionych za pomocą magnesu do centralnej części źródła światła.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon MOROSO, stoliki Mangiafuoco
Połykaczy ognia, czyli stoliki „Mangiafuoco”, zaprojektowało włoskie studio Zanellato/Bortotto dla Moroso. Blaty o koncentrycznych kręgach na powierzchni wykonano z emaliowanej miedzi, która poddana działaniu wysokich temperatur przybiera intensywny kolor. Zastosowanie różnych rodzajów emalii pozwala go zróżnicować, wprowadza też do procesu element zaskoczenia. Oprócz stolików w kolekcji są też tace.
Zdjęcie: Alessandro Padern
Salon DOKI, pufa Ufa
Tapicerowana wełną (70%) poduszka na metalowym stelażu w formie kosza. Projekt Jarosława Szymańskiego dla DOKI został wyróżniony polską nagrodą must have 2019. Kosz może być grafitowy lub czarny, filc natomiast przyjmuje odcienie beżu, błękitu, ciemnej zieleni, grafitu, granatu i rdzawej czerwieni. Kolekcję uzupełniają hoker Ufi oraz ławka Ufer.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon SPLOT, kilim Świt
Nowa odsłona polskiego kilimu. Piotr Niklas w zgeometryzowanej kompozycji połączył tu barwy nasycone i pastelowe. „Świt” , tkany ręcznie w Bobowej i dostępny w dwóch rodzajach wykończenia, jest nie tylko doskonałym obiektem dekoracyjnym, ale również praktycznym dodatkiem ocieplającym wnętrze i poprawiającym akustykę. Wielkoformatowe tkaniny Splotu nawiązują do wspaniałej i wieloletniej tradycji polskiego rękodzieła – w ofercie marki znajdziemy między innymi archiwalny wzór przypisywany Zofii Stryjeńskiej.
Zdjęcie: Witek Orski
Salon HAY, sofa Mags
Kultowa sofa, tym razem w wersji z niskim podłokietnikiem, już od wielu sezonów stanowi idealną propozycję do aranżacji salonów w iście duńskim stylu. Ponadczasowa kolekcja „Mags” to kwintesencja skandynawskiego relaksu – niska rama i głębokie siedziska zachęcają do błogiego lenistwa. Dzięki szerokiemu asortymentowi modułów i rozwiązań tapicerskich otrzymujemy wiele możliwości konfiguracji mebla. W tej aranżacji razem z krzesłem „Chisel Lounge” Andreasa Bergsakera.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon HERMAN MILLER, sofa Luva
Singapurski projektant Gabriel Tan, tworzący na co dzień w Portugalii, tym razem połączył siły z marką Herman Miller. Solidna, modułowa sofa „Luva” zawdzięcza nazwę i kształt rękawicy bokserskiej – jej organiczne linie przechodzą w delikatnie zwinięte krawędzie. Regulacja nachylenia oparcia pozwala wygodnie ułożyć ciało. Zależnie od postury użytkownika i wykonywanej przez niego czynności mebel może przyjąć formę zamkniętej lub otwartej „pięści”, mieć siedzisko z wyższym lub niższym wsparciem.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon BD BARCELONA, regał Explorer
Jaime Hayon to wirtuoz dizajnu, który łączy świat wyobraźni ze sztuką tworzenia wnętrz. Jego ekstrawaganckie kompozycje graficzne kontrastują z prostymi formami, tworząc lubiane na świecie koncepcje wzornicze. W projekcie dla BD Barcelona zwraca się ku estetyce space age, futurystycznym kształtom, obłym krawędziom retro i błyszczącym powierzchniom. Cała rodzina „Explorer” pochodzi prosto z kosmosu Hayona – obok premierowego regału znajdziemy również stoły i wazony.
Zdjęcie: Jara Varela
Salon RIMADESIO, konsola Rialto
Do stworzenia tej serii projektantowi Giuseppe Bavuso posłużyła za wzór konstrukcja mostu. Kredens, barek, stoły i konsolę łączy wspólny motyw przewodni – aluminiowa, lekka struktura podtrzymująca zawieszony, centralny blat. Meble mogą być wykończone drewnem barwionym w wielu odcieniach – personalizacji podlegają również wewnętrzne szuflady. Rozpoznawalna stylistyka „Rialto” jest zgodna z filozofią włoskiej firmy Rimadesio, według której współczesna linia estetyczna ma pozostać modna i uniwersalna przez długie lata.
Zdjęcie: Federico Cedrone
Salon POLIFORM, wypoczynek Sunday
Flaviano Capriottiemu udało się tu uchwycić urok leniwego niedzielnego popołudnia. Stworzył meble wypoczynkowe eleganckie, reprezentacyjne, a jednocześnie bardzo rodzinne. Kolekcji „Sunday” nie brakuje asymetrycznych detali i zaskakujących zakrzywień. Fotel z niskim oparciem przechodzącym w podłokietnik oraz luksusowa sofa stanowią idealne rozwiązanie dla dystyngowanych wnętrz.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon BAROVIER & TOSO, lampa Sideris
Najstarsza firma szklarska na świecie od ponad siedmiu wieków rozwija techniki dmuchania szkła, korzystając z wielopokoleniowej wiedzy rzemieślników. Historycznie zakorzeniony proces wytwórczy marka łączy ze współczesną myślą projektową. Tym razem nawiązała współpracę z Lucą Nichetto. Włoch zaproponował olśniewającą lampę „Sideris”, będącą hołdem złożonym Galileuszowi. Kunsztownie wykonana porcelanowa podstawa wspiera ręcznie dmuchaną wenecką kulę z kryształu.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon CASSINA, sofa Moncloud
Sofa zaprojektowana przez Patricię Urquiolę jako przyjazne, gościnne schronienie. Tkanina tapicerska tworzy charakterystyczne fałdy i zagięcia podkreślające efekt miękkości. „Moncloud” ma nie tylko walory estetyczne, jest również ważnym manifestem innowacji i odpowiedzialności marki za produkt. Mebel powstał dzięki technice zgodnej z ideą obiegu zamkniętego, mającej na celu zminimalizowanie użycia poliuretanu.
Zdjęcie: Francesco Dolfo
Salon LODES, lampa Flar
Czarująca, dekoracyjna lampa autorstwa Patricka Norgueta w ofercie prestiżowej włoskiej marki. Jej nazwa, pochodząca od francuskiego słowa flamboiement oznaczającego blask lub łunę, ma wyrażać intensywny rozbłysk. Wzorniczo „Flar” nawiązuje do latarni burzowych, wykorzystujących szklane tuby do ochrony płomienia. Jej stalowa, precyzyjnie wycięta laserowo podstawa, otwiera się jak kwiat, kontrastując z lekkim dmuchanym szkłem. Obła forma klosza, otaczająca żarówkę led, filtruje światło, przypominając efektowną świecę.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon & TRADITION, lampa Mist
Studio All the Way to Paris interpretuje standardową sylwetkę klosza w kształcie kuli, nadając mu nową, spłaszczoną formę. Lampa wykonana jest ręcznie z dmuchanego szkła opalowego i uzupełniona białymi, aluminiowanymi detalami dodającymi skandynawskiego sznytu. „Mist” dostępna jest w dwóch rozmiarach. Autorki projektu Tanja Vibe i Petra Olsson Gendt chciały w niej uchwycić ciepło promieni słonecznych przebijających się przez poranną mgłę.
Zdjęcie: dzięki uprzejmości marki
Salon HARTÔ, puf Claudie
Pulchna i puszysta, zaprasza do zabawy z funkcją – w zależności od aranżacji może być używana jako puf do siedzenia lub oparcie dla stóp. Dostępna w ożywiających wnętrze kolorach: żółtym, perłowej szarości i kaktusowej zieleni, idealnie pasuje zarówno do mocnych odcieni, jak i do bardziej stonowanych, minimalistycznych aranżacji. „Claudie” wpisuje się w idee wzornicze francuskiej marki Hartô promującej jakość, śmiałe pomysły, nietuzinkowe detale i wyraziste przedmioty.
Zdjęcie: Aude Lemaitre
Salon NOTI, stolik kawowy Serif
W nowym projekcie stolika kawowego Piotr Kuchciński zinterpretował kanony klasycznej architektury, nawiązując do fundamentów budynków, kolumn i stropów. Meble zawdzięczają nazwę konturom przypominającym kształty szeryfowych krojów pisma. Pomysł oraz różnorodność form i wymiarów sprawiają, że „Serif” możemy zaaranżować też jako stolik nocny czy pomocniczy.
Zdjęcie: Studio Politowicz
Salon BIZZARTO, stolik Twin
Fascynująca ozdoba eleganckiego salonu zaprojektowana przez Grynasz Studio. „Twin” to monumentalne stoliki o różnych kształtach dostępne w wersji drewnianej lub z blatem z czarnego marmuru. Wewnątrz kryją dwie asymetrycznie ułożone funkcjonalne szuflady. Bryła jest solidna i pełna tajemniczego uroku – z precyzyjnymi, starannie wykonanymi detalami wkomponuje się w pełną rozmachu domową scenografię.
Zdjęcie: Tom Kurek
Salon LORO PIANA INTERIORS, meble Apacheta
Renomowana marka Loro Piana połączyła siły z argentyńskim projektantem Cristiánem Mohadedem, aby stworzyć kolekcję „Apacheta”, inspirowaną zwyczajem panującym w Andach. Wspinający się w nich wędrowcy przez całą drogę pod górę niosą ze sobą kamień, aby na koniec ułożyć go na kopczyku (apacheta), dziękując tak Matce Ziemi. To właśnie z Andów włoska firma pozyskuje jeden ze swoich ekskluzywnych materiałów. W skład kolekcji weszły: sofy, stoliki, stołki i pufy.
Zdjęcie: Mattia Aquila