Rusza Milano Design Week. Przegląd mebli i dekoracji, które projektanci zaprezentują w Mediolanie

Milano Design Week, Salone del Mobile i wiele imprez towarzyszących. Od 15 do 21 kwietnia trwa jedno z najważniejszych wydarzeń świata designu. Jakie nowości zaprezentują projektanci podczas najbliższych targów Salone del Mobile? Na co warto zwrócić uwagę podczas Milano Design Week? Zobaczcie nasze typy.

Rusza Milano Design Week. Przegląd mebli i dekoracji, które projektanci zaprezentują w Mediolanie

Abreham Brioschi i dywany zaprojektowane dla NODUS. Zdjęcie: Materiały prasowe

Targi Salone del Mobile odbywają się nieprzerwanie od 1961 roku. Od tamtej pory stały się niezwykle prestiżowym wydarzeniem w świecie designu i jednym z najważniejszych spotkań w kalendarzu międzynarodowych targów designu 2024 roku.

Abreham Brioschi i dywany dla NODUS 

Dancalia - to dywan wełniany, ręcznie tkany w Nepalu, wykonany w technice węzła tybetańskiego. Prezentowany będzie w salonie firmy IL PICCOLO, w miejscowości Varedo (MB) | Via Torino 21 (mniej niż 20 km od serca Mediolanu) w dniach 14-20 kwietnia. Prace Abreham`a Brioschi wywodzą się z silnej więzi z etiopskimi korzeniami projektanta i skupienia na kulturowych i tradycyjnych praktykach ludności Doliny Omo. Dywan "Dancalia" („Danakil”) narodził się z dalekiego spojrzenia na północ, w kierunku tzw. „Krainy Ognia”. Danakil to sucha przestrzeń z solą, z wiecznie czynnymi wulkanami i siarkowymi gejzerami, które zmieniają kolor między zielonym/żółtym, niebieskim/kobaltowym, a pomarańczowym/czerwonym. Danakil jest jednym z najbardziej niegościnnych miejsc na ziemi, ale jednocześnie bardzo sugestywnym i fascynującym. 

- Tworzenie dywanu zainspirowanego krajobrazem było dla mnie nowym wyzwaniem, pozwoliłem ponieść się instynktowi i mojej wyobraźni. Kolory dywanu są inspirowane odcieniami gejzerów, ale w skupieniu na ciepłych tonach. Zawsze utożsamiałem ciepłe kolory z metaforą „rodziny” i „domu”, dlatego zdecydowałem się przekształcić niegościnne miejsce jak Danakil w produkt o zupełnie innym odbiorze - opowiada Abreham Brioschi.

Dywany: Dancalia, Mursi i Suri. Projekt: Abreham Brioschi dla NODUS. Zdjęcie: Materiały prasowe

Dywany Mursi i Suri czerpią inspirację z praktyki scarifikacji, która należy do kultury różnych plemion etiopskich i nie tylko. Na początku praktyka scarifikacji była uważana za znak kwalifikacji społecznej lub przynależności do określonego plemienia, dziś w afrykańskiej tradycji zachowuje już czysto estetyczną i kulturową wartość. - Aby stworzyć te dywany, wybrałem kształty i wzory, jakie tworzą blizny na skórze. Te ostatnie różnią się od siebie pod względem przypisywanych im znaczeń. Moim celem jest wprowadzenie tradycji spoza kultury zachodniej do włoskiego designu. W tym przypadku zdecydowałem się użyć wełny, aby nadać miękkość twardej praktyce jaką jest scarifikacja, materiał używany w naszym codziennym życiu - mówi projektant.

Victoria Yakusha i debiut jej unikatowej kolekcji SKARB

Victoria Yakusha to ukraińska artystka, architektka dziedzictwa kulturowego, projektantka i pionierka ruchu "żyjącego minimalizmu". Pełni funkcję ambasadora ukraińskiego designu na całym świecie. Jest założycielką studia architektonicznego Yakusha, marki projektowania produktów FAINA oraz Galerii Victorii Yakusha, prezentującej ukraiński design w Antwerpii.

Jej unikatowa kolekcja SKARB zadebiutuje na targach Alcova Milano 2024 w dniach 15-21 kwietnia w Villa Bagatti Valsecchi. Eksponaty, które tworzą kolekcję, koncentrują się wokół jednego z najbardziej znanych artefaktów Hunów na świecie — królewskiej tiary inkrustowanej cennymi kamieniami. Ta wyjątkowa tiara jest symbolem historii niezliczonych grup etnicznych, które zamieszkiwały ziemie ukraińskie.

Wystawa SKARB poświęcona będzie materialnym i niematerialnym skarbom ukraińskiego dziedzictwa. Wykonane z ukraińskiej gliny, inkrustowane unikalnymi polichromatycznymi topazami z Wołynia o jedynej na świecie niebiesko-beżowej barwie, wazony projektantki urzekają swoim ciepłem i absolutną wartością dla każdego, kto potrafi ją docenić.

Kolekcja SKARB. Projekt: Victoria Yakusha. Zdjęcie: Lera Levanova

Kolekcja SKARB. Projekt: Victoria Yakusha. Zdjęcie: Lera Levanova

Gobeliny i dywany inspirowane twórczością Kena Scotta

Podczas targów Salone del Mobile w Mediolanie zadebiutuje kolekcja gobelinów i dywanów zainspirowanych artystycznym uniwersum sławnego projektanta - Kena Scotta. Po jego śmierci w 1991 roku, Fundacja Kena Scotta kontynuowała katalogowanie i promowanie jego wzorów i projektów, aby zachować jego dziedzictwo w dziedzinie wzornictwa.

Prace projektanta były znane z wyrazistych wzorów, żywych kolorów, odważnych kompozycji i motywów kwiatowych. Scott z powodzeniem przeniósł swoje wzory na tkaniny, które były wykorzystywane nie tylko w modzie, ale także w wyposażeniu wnętrz oraz dywanach. Jego marka stała się symbolem barwności i wyrazistości designu lat 60. i 70.

W nowej kolekcji marki Carpet Edition wizje amerykańskiego projektanta przeobraziły się w autentyczne arcydzieła wzornictwa. Kolekcja mistrzowsko łączy elegancję i żywiołowość jego prac z funkcjonalnością i estetyką tkanin dedykowanych do wnętrz. 

33 gobeliny (o wymiarach 100x100 cm) oraz dywany o różnych kształtach, wykonane są z wełny z Nowej Zelandii, tencelu i lnu. Zostały zaprojektowane tak, by można je było zawiesić na ścianie i podziwiać jako prawdziwe dzieła sztuki, podczas gdy dywany, dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, oferują nieskończone możliwości personalizacji każdego wnętrza.

 Ken Scott Collection. Zdjęcie: Materiały prasowe

 Ken Scott Collection. Zdjęcie: Materiały prasowe

 Ken Scott Collection. Zdjęcie: Materiały prasowe

Daniel Kołodziejczak zadebiutuje na Salone del Mobile

Podczas 62. edycji Salone del Mobile w Mediolanie swoją kolekcję zaprezentuje Daniel Kołodziejczak. Polski projektant swoją pracownię StudioDanielK założył razem w konsultantką rynku luksusowego Dianą Arce, w ubiegłym roku w Mediolanie. A jego pierwsza kolekcja Antechamber zadebiutuje już podczas kwietniowych targów designu Salone del Mobile 2024. Nazwa kolekcji idealnie partneruje założeniom projektanta, oferując zaproszenie do kreatywnego wszechświata i estetyki pracowni StudioDanielK. 

Kolekcję tworzy 10 obiektów - meble wykonane we Włoszech i numerowane lampy, które powstały w Polsce. Prace Daniela Kołodziejczaka będzie można zobaczyć 9-12 kwietnia w showroomie projektanta w Mediolanie i 15-21 kwietnia podczas siódmej edycji wydarzenia „Alcova”. 

Daniel Kołodziejczak to projektant młodego pokolenia. Jest pasjonatem podróży i designu, obie te dziedziny znajdują wyraz w jego dotychczasowej twórczej biografii. Aktualnie mieszka w Mediolanie. Zdjęcie: Damian Noszkowicz

Kolekcja Antechamber. Projekt i wizualizacja: StudioDanielK

Kolekcja Antechamber. Projekt: StudioDanielK. Zdjęcie: Paolo Abate

Delcourt Collection zaprezentuje kolekcję "Horses in my dreams"

Christophe Delcourt w Mediolanie premierowo pokaże 15 nowych mebli: monumentalny stół i lampę wiszącą, sofy i fotele. W kolekcji "Horses in my dreams" oko projektanta spotyka ruch zwierzęcia, aby otworzyć drzwi do zmysłowej, intymnej i wyjątkowej wyobraźni. 

Christophe Delcourt miał 30 lat, kiedy po raz pierwszy zaprezentował własne projekty na słynnych targach Maison & Objets w Paryżu. Stoisko było niewielkie, ale sukces był natychmiastowy. - Amerykańscy nabywcy rozpoczęli moją karierę. Wykonałem prototypy sam, więc bardzo szybko musiałem znaleźć partnerów do produkcji pierwszych zamówień - wspomina swoje początki w świecie designu Christophe Delcourt. Swoje rysunki powierzył stolarzowi i kowalowi - dwóm braciom. U ich boku nauczył się rzemiosła i techniki, zdobywając głębszą wiedzę na temat materiałów.

Kilka dekad później jego marka Delcourt Collection ugruntowała swoją pozycję jako unikalna firma na francuskiej scenie meblowej, znana z pracy z drewnem, kamieniem, skórą, brązem i tapicerowanymi elementami.  Dziś w portfolio marki znajdziemy m.in. sofy, stoły, fotele, kredensy, konsole. W swoim katalogu Delcourt Collection prezentuje już 500 produktów, zarówno tych dostępnych od ręki, jak i tych, które mogą być dostosowywane do indywidualnych oczekiwań klientów.  

Kolekcja "Horses in my dreams" marki Delcourt Collection. Zdjęcie: © Grégoire Alexandre

Jan Kath jednym z wystawców Salone del Mobile 2024

Na targach w Mediolanie po raz kolejny zaprezentuje swoje dzieła Jan Kath, znany niemiecki projektant i producent ręcznie tkanych dywanów. Jego prace są cenione za innowacyjne wzornictwo, wysoką jakość wykonania i kreatywne podejście do tradycyjnych technik tkackich. Kath jest znany z eksperymentowania z różnymi materiałami, kształtami i wzorami, efektem są unikalne i ekskluzywne projekty dywanów. Jego prace są często wystawiane na międzynarodowych targach meblowych i prezentowane w luksusowych wnętrzach na całym świecie.

Projektant Jan Kath. Zdjęcie: sistemamanifesto

Unikalne produkty projektanta zobaczymy w kwietniu podczas targów designu w Mediolanie. Zdjęcie: Materiały prasowe

W Mediolanie podczas Salone del Mobile na dużym stoisku (Hala 18, E25) twórca zaprezentuje przegląd nowości ze swojego portfolio: nowe kolekcje ręcznie tkanych dywanów i po raz pierwszy - mebel Jan Kath DAYDREAMER, który artysta zaprojektował wspólnie z synem, Sanchirem.

Inspiracją do stworzenia fotela tapicerowanego dywanem były irańskie oazy relaksu - meble tapicerowane dywanami są popularne w przestrzennych ogrodach tradycyjnych rezydencji w Iranie. - Często są one ustawiane przy małej rzece pod zacienionym drzewem i są idealnymi miejscami do marzeń w upalne dni - mówi Kath. 

Aby stworzyć swój pierwszy, wyjątkowy mebel projektanci współpracowali z mistrzem stolarstwa Claudiusem Schliesslerem, który stworzył dla fotela innowacyjny mechanizm, umożliwiający regulację tylnych i bocznych sekcji w zaledwie kilku prostych krokach.

Fotel Daydreamer to pierwszy mebel zaprojektowany przez Jana Katha. Zdjęcie: Materiały prasowe

Dębowa podstawa fotela tworzy elegancką platformę dla materaca z dywanu, klasyczną sofę z oparciem lub przytulne gniazdo podtrzymywane przez drewnianą ramę. Zdjęcie: Materiały prasowe

W kolekcji AZER PULSE Jan Kath ożywia wzory z północno-zachodniej Persji, z regionu Bakhshayesh w Wielkim Kaukazie. Zdjęcie: Materiały prasowe

Unikalny design zaprezentuje marka Project 213A

Udział w targach Salone del Mobile weźmie także Project 213A, a ich nowe produkty zobaczyć będzie można wewnątrz showroomu Adorno w willi Bagatti Valsecchi. Marka zaprezentuje m.in. swoją nową sofę Porto, krzesło Accent, podnóżek Foot, nowe ceramiczne lampy stojące oraz ikoniczne krzesło Mirror Lounge.

Wszystkie produkty tej marki powstają dzięki rodzinnym lokalnym firmom i rzemieślnikom w północnej Portugalii. Portugalskie dziedzictwo rzemieślnicze ma silny wpływ na praktyki projektowe marki, która nadaje nawet niektórym swoim kolekcjom nazwy pochodzące od portugalskich miast i regionów.

Z kolei nazwa "Project 213A" nawiązuje do adresu w Londynie, gdzie trójka założycieli mieszkała w różnych okresach podczas swoich studiów. Budynek ten jest wyraźnie widoczny w logo marki.

Zdjęcia: Materiały prasowe Project 213A

Mirror Lounge Chair. Zdjęcie: Materiały prasowe Project 213A

Porto Modular Sofa. Zdjęcie: Materiały prasowe, Project 213A

Nowości od Studioutte i specjalna edycja krzesła

Studioutte to multidyscyplinarna marka założona w 2020 roku w Mediolanie, działająca na styku architektury, projektowania wnętrz, mebli i dekoracji. Mediolańscy architekci i projektanci Guglielmo Giagnotti i Patrizio Gola założyli Studioutte, aby zmanifestować wspólną wizję ciepłego minimalizmu.

Studioutte nowości ze swojego portfolio projektowego zaprezentuje w przestrzeni zorganizowanej jako miejsce ciepłe, otulające niczym kokon. Wystawa mebli przypominać będzie gniazdo, w całości wyłożone czerwono-brązowym, satynowym materiałem firmy Dedar. Nad nim zostanie zamocowana aluminiowa przegroda, wzmacniająca ideę schronienia.

Projektanci zwiedzającym targi pokażą swoją serię nowych przedmiotów: stół i cztery krzesła, w tym specjalną edycję krzesła zaprojektowaną dla Monde Singulier.

Guglielmo Giagnotti i Patrizio Gola oraz ich projekty, które zobaczyć będzie można podczas Salone del Mobile 2024. Zdjęcia: © Studioutte © Vilhelm Björndahl

Hale wystawiennicze Rho Fiera Milano

Rho Fiera Milano to kompleks targowy znajdujący się w Rho, niedaleko Mediolanu we Włoszech. Jest to jedno z najważniejszych centrów targowych nie tylko we Włoszech, ale też w Europie. Międzynarodowe wydarzenia odbywają się tu już od 1920 roku.

Rho Fiera Milano obejmuje kilka hal wystawienniczych, które są wykorzystywane do organizacji różnorodnych wydarzeń, takich jak targi, wystawy, kongresy i konferencje. Wśród nich także targi Salone del Mobile, które przyciągają tu tysiące zwiedzających oraz wystawców z całego świata.

Zdjęcie: Materiały prasowe, Salone del Mobile

Wydarzenia podczas Salone del Mobile 2024

Targi w Mediolanie oferują szeroki zakres produktów wystroju wnętrz, wyróżniających się siłą wyrazu oraz innowacjami w zakresie funkcjonalnym, technologicznym i materiałowym. Pomysłowość, wizja, innowacja i emocje to słowa-klucze firm i marek wystawiających się na targach Salone del Mobile.

W wydarzeniach tegorocznej edycji weźmie udział ponad 1900 wystawców, w tym 600 młodych talentów i 22 szkoły projektowania. Salon zaprezentuje, jak co roku, kilka światów designu: Międzynarodowy Salon Mebli, Międzynarodowy Salon Wyposażenia Wnętrz, Workplace3.0, S.Project, EuroCucina z FTK, Międzynarodowy Salon Łazienek, SalonSatellite. 

Na trasie zwiedzania zorganizowano przestrzenie doświadczalne i miejsca wypoczynku, przy okrągłych stołach konferencyjnych dyskusje prowadzić będą międzynarodowi goście, a tematyczne warsztaty skupią się na najgorętszych zagadnieniach projektowania.

Wydarzenie wzbogacą także spotkania edukacyjne dla młodych, całości towarzyszyć będą immersyjne i interaktywne instalacje, dzięki nim uczestnicy targów poznają najnowsze osiągnięcia z dziedzin designu, będzie też okazja do podjęcia refleksji nad fizyczną i emocjonalną wartością wnętrz. Wszystko po to, aby dać odwiedzającym możliwość pasjonującej, subiektywnej, niezapomnianej eksploracji i zachęcić do nawiązania długotrwałych relacji, zarówno w sferze biznesowej, jak i społecznej. 

 

Poznaj też design z różnych zakątków świata:


Czytaj więcej