Rewitalizacja zalewu w Sukowie. Będzie hit na miarę krakowskiego Zakrzówka?

Suków, województwo świętokrzyskie. W miejscu, w którym obecnie znajduje się zalew, kiedyś działała kopalnia kruszywa. Mimo swojej popularności, zbiornik wodny uznawany jest za dość niebezpieczny. Lokalny inwestor, Grupa Przemysłowa Industria, chce stworzyć nad zalewem bezpieczne, sprzyjające wypoczynkowi miejsce.

Rewitalizacja zalewu w Sukowie. Będzie hit na miarę krakowskiego Zakrzówka?

Rewitalizacja zalewu w Sukowie ma zająć 6-8 lat. Zdjęcie: Prosta Kreska

Nowa koncepcja zalewu w Sukowie

Od momentu powstania, pokopalniany zalew w Sukowie był nielegalnym kąpieliskiem, z którego korzystali przede wszystkim mieszkańcy Kielc. Niestety, ze względu na dużą głębokość (nawet 20 m) i nierówne dno wypełnione piaskiem (pozostałość po kopalnianej historii tego miejsca), przez lata zalew pochłonął kilka ludzkich żyć. Po przejęciu zalewu przez Grupę Industria, w zbiorniku łowili ryby lokalni wędkarze. Za 6-8 lat, gdy zalew z okoliczną infrastrukturą zostanie wyremontowany, będą mogli z niego korzystać wszyscy.

- Powstanie tu sanktuarium obcowania z naturą – mówi o projekcie prezes Industrii, Szczepan Ruman.

Jak będzie wyglądał zalew w Sukowie po rewitalizacji? Koncepcję zaprezentowała architekt Dominika Skulska, założycielka pracowni Prosta Kreska. Na zbiorniku powstanie docelowo kilkanaście wysepek połączonych pomostami. Znajdą się tam m.in. miejsca do relaksu, aktywnego wypoczynku, place zabaw, park linowy czy marina z wypożyczalnią kajaków i restauracją.

ok

Wieża widokowa. Zdjęcie: Prosta Kreska

ok

Kąpieliska z wieżą widokową. Zdjęcie: Prosta Kreska

Wschodnia część zalewu zostanie przeznaczona na kąpieliska dla dzieci i dorosłych z dnem o regulowanej głębokości. Powstanie tu również wieża widokowa połączona z parkiem linowym. W północnej części akwenu stanie ekologiczna elektrownia, która w przyszłości będzie zasilać nie tylko ośrodek, ale i okoliczne miejscowości. W jej obrębie przewidziane są trasy edukacyjne, po których będzie można pływać kajakiem.

Innym budynkiem, który powstanie przy północnym brzegu, będzie siedziba Industrii. Jak wyjaśnia arch. Dominika Skulska, budynek Industrii z wyglądu będzie przypominał kopalnię odkrywkową, ale jednocześnie będzie oferował pracownikom dostęp do zieleni, sam zostanie wyposażony w rozwiązania energooszczędne.

ok

Nowa siedziba Industrii. Zdjęcie: Prosta Kreska

ok

Nowa siedziba Industrii. Zdjęcie: Prosta Kreska

Nowy zalew w Sukowie faktycznie można określić „sanktuarium obcowania z naturą”, ponieważ na teren obiektu nie będą wpuszczane mechaniczne pojazdy jak samochody, motory, quady czy łodzie motorowe. Planowane są także ekrany akustyczne, które pomogą wytłumić odgłosy z ulicy. Wszystko po to, by osoby przebywające nad zalewem mogły w spokoju cieszyć się odpoczynkiem wśród natury.

Czy świętokrzyska inwestycja pobije popularnością niedawno otwarty zalew w Zakrzówku w Krakowie? Dowiemy się w 2030-2032 roku, bo to właśnie wtedy planowo mają zakończyć się prace na terenie zbiornika w Sukowie.

Zobacz też: 


Czytaj więcej