Remont ronda de Gaulle’a w Warszawie. Co się stanie ze słynną sztuczną palmą?

Warszawska palma to jeden z symboli miasta. Początkowo wzbudzająca kontrowersje instalacja, z czasem zyskała przychylność mieszkańców stolicy. Co stanie się z daktylową plamą po planowanej likwidacji ronda de Gaulle’a? Czy palma na zawsze zniknie z krajobrazu Warszawy?

 Remont ronda de Gaulle’a w Warszawie. Co się stanie ze słynną sztuczną palmą?

Warszawska palma, czyli instalacja artystyczna "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" została odsłonięta 12 grudnia 2002 roku. Zdjęcie: Wikipedia / Malick78

Remont linii średnicowej w Warszawie

Krajobraz Warszawy ciągle się zmienia. Metamorfozę przechodzą między innymi główne place w centrum stolicy – stają się wygodniejsze do użytkowania i przede wszystkim bardziej zielone. Dobrym przykładem jest przebudowa Placu za Żelazną Bramą. Niedługo zyska on nie tylko drzewa i zielony skwer, ale również odzyska ciąg komunikacyjny z pobliskim Ogrodem Saskim.

Metamorfozę przejdą również Aleje Jerozolimskie. W ramach remontu linii średnicowej, czyli odcinka między Dworcem Wschodnim, Centralnym a Zachodnim, który biegnie pod centrum miasta, PKP planuje likwidację ronda de Gaulle’a.

Jak zaznaczają eksperci, rondo jest zbyt duże i zabiera cenną przestrzeń. Po remoncie stanie się więc wygodnym skrzyżowaniem. Odzyskana przestrzeń zostanie przeznaczona na wyjście ze znajdującego się pod ziemią przystanku kolejowego. Oprócz tego, zmiany obejmą pobliskie przystanki tramwajowe i autobusowe, które zostaną przesunięte i poszerzone.

palma

Palma na rondzie de Gaulle`a. Zdjęcie: Unsplash: Valentyn Chernetskyi

Palma w Warszawie – co się z nią stanie?

Zmiany w obrębie ronda de Gaulle’a nie ominą również słynnej palmy, czyli instalacji artystycznej odsłoniętej na rondzie w 2002 roku. Sztuczna palma daktylowa autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej początkowo wzbudzała wiele kontrowersji, ale z czasem stała się jednym z symboli Warszawy i punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów.

Czy w związku z remontem linii średnicowej warszawska palma na zawsze zniknie z krajobrazu stolicy? Jak donoszą media, palma najprawdopodobniej zmieni tylko swoje miejsce. Decyzja o nowej lokalizacji palmy zostanie podjęta wspólnie przez Joannę Rajkowską oraz miejskie biuro architektury.

Przewiduje się, że prace remontowe na rondzie de Gaulle’a mają się rozpocząć w 2025 roku. Jest więc jeszcze trochę czasu, by podziwiać palmę w jej dotychczasowej lokalizacji.

palma

Palma na rondzie de Gaulle`a. Zdjęcie: Wikipedia / Adrian Grycuk

Będąc w okolicy ronda de Gaulle’a, warto też zajrzeć do Muzeum Narodowego – na naszej liście najciekawszych polskich wystaw w 2024 znalazło się kilka właśnie z tej placówki. A udając się w krótki spacer Nowym Światem, dotrzemy do Zamku Królewskiego, który również planuje w 2024 mnóstwo ciekawych wystaw i wydarzeń artystycznych.

Czytaj więcej