Kolekcja ceramiki świątecznej Dragon
Kolekcja nowoczesnej ceramiki Dragon od Gunia Project inspirowana jest dziedzictwem kulturowym Ukrainy. Motywem przewodnim kolekcji jest smok. Jego wizerunek zaczerpnięto z kamiennej płaskorzeźby z XVII-wiecznej cerkwi Uspienskiej w Kryłosie, leżącym w obwodzie iwanofrankowskim.
Obrazy malowane na talerzach, filiżankach i dzbankach nawiązują do świątecznych tradycji Słowian. Archiwalna fotografia młodych kolędników z obwodu donieckiego z 1905 roku służy jako odniesienie do projektu gwiazdy na talerzu „Koliada”. Inne obrazy inspirowane malowanymi kaflami autorstwa rzemieślników Oleksy Bachmatiuka i Iwana Baraniuka.
Widzimy też wizerunki świętych. Miniatura z XVI-wiecznej ewangelii Ławryszewskiego, szklana ikona huculska „Dziewica Odyhitria Leżajska” i XIX-wieczny drewniany krzyż z Bukowiny zostały odtworzone na talerzu z aniołami, talerzu z Matką Boską i talerzu ze sceną o narodzeniu Jezusa odpowiednio. Wizerunki świętych wykonane w prymitywistyczno-dziecięcym stylu dodatkowo ozdobione geometrycznymi ornamentami i gwiazdami.
Kolekcja świąteczna Dragon ceramiki Gunia Project. Zdjęcie: materiały prasowe
Ręcznie robiona ceramika
Ceramika GUNIA Project jest wykonywana ręcznie, a następnie malowana kolorowym szkliwem i złoceniem przez doświadczonych artystów.
W kolekcji znajdziemy figurki dekoracyjne, świeczniki i naczynia.
Kolekcja Dragon może również służyć jako kompletna aranżacja wigilijnego stołu, przy którym zebrana rodzina będzie dzielić się radością Świąt Bożego Narodzenia.
Kolekcja świąteczna Dragon ceramiki Gunia Project. Zdjęcie: materiały prasowe