PULSE Festival 2025 w Ostrawie
PULSE Festival to przestrzeń spotkania projektantów, twórców i innowatorów – miejsce dialogu, które przekracza narodowe i branżowe granice. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem RESTART. Jak tłumaczą organizatorzy, RESTART to przestrzeń eksperymentu i działania. To odpowiedź na potrzebę projektowania, które wyprzedza kryzysy i odpowiada na nie bez retoryki – za pomocą struktur, relacji i odpowiedzialności.
Po raz pierwszy w historii festiwalu funkcję głównego kuratora objął Polak – Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award, członek Rady Doradczej Pawilonu Czeskiego na Biennale Architektury w Wenecji, a także juror wielu konkursów architektonicznych, m.in. Simon Architecture Prize oraz Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
„Architektura i design nie mogą już dłużej opierać się wyłącznie na idei trwałości – dziś muszą skupiać się na zdolności do transformacji. Musimy odejść od struktur, które opierają się zmianom, i zacząć tworzyć takie, które potrafią się adaptować, regenerować i odpowiadać na zmieniającą się rzeczywistość” – mówi Marcin Szczelina.
Zeszłoroczna edycja PULSE Festival. Zdjęcie: materiały prasowe
Program PULSE Festival 2025
15 maja – Od produktu po wnętrza i architekturę
Całodzienny program poświęcony projektowaniu w skali mikro i makro – od produktu, przez wnętrze, po architekturę. Tematy, które zostaną poruszone: innowacje materiałowe, projektowanie cyrkularne, zrównoważony luksus, światło jako medium, branding krytyczny.
Prelegenci m.in.: Patrick Norguet, Eva Jiřičná, Pavol Paňák, Oskar Zięta, Marco Dessí, Kickie Chudikova, Michael Vasku, Lenka Míková, Stephan Vary, Bálazs Falvai, Jakub Pollág, Robert Konieczny, Dávid Török, Johannes Rath, Sandra Kumorowski, Rahul Shankhwalker, Michal Matlon.
16 maja – Architektura i urbanistyka
Tematyczny blok poświęcony przyszłości miast oraz architekturze jako narzędziu odpowiedzialnej zmiany. Poruszone zostaną następujące zagadnienia: adaptacyjność urbanistyczna, konkursy jako narzędzie rozwoju, neuroarchitektura, inkluzywność przestrzeni, rewitalizacja dziedzictwa, odpowiedzialność inwestycyjna.
Prelegenci m.in.: Winy Maas, Matúš Vallo, JEMS Architekci, Kryštof Chybík, Querkraft Architekten, ZeroZero, Tomasz Konior, Lépték Architects, David Basulto, Ivan Blasi, Milota Sidorová, Otto Ng, Artur Borejszo, Stefan Behnisch, Zygmunt Borawski, Vít Máslo, Ondřej Vysloužil, LAAB Architects.
Forbes Stage na PULSE Festival 2025
Nowością tegorocznej edycji jest Forbes Stage, przygotowana przez czeską redakcję magazynu Forbes. To dynamiczna przestrzeń rozmów na żywo, debat i spotkań z projektantami, inwestorami, przedstawicielami firm i instytucji. Scena FORBES ma za zadanie pokazać projektowanie nie przez pryzmat idei – ale przez decyzje, odpowiedzialność i wdrażanie.
Zdjęcie: materiały prasowe