XIX wieczne barcelońskie wnętrze
Zachowanie patyny i zabytkowego ducha domu z 1899 roku, autorstwa Salvadora Viñalsa, było nie lada wyzwaniem, którego podjęły się Carlota Ruiz i Marta Santana, właścicielki studia Your Living Space.
Trochę otwarta, a jednak zamknięta kuchnia, wpisuje się w strefę salonu - przez duże okna wpada naturalne światło. Zdjęcie: Bacon Studio
Projekt zakładał przekształcenie apartamentu mieszczącego się w sercu barcelońskiego Eixample, w elegancką, komfortową oazę. „Należało odnowić 135 metrów kwadratowych i dostosować je do współczesnych standardów życia, zachowując jednocześnie historyczny urok tego zabytkowego apartamentu” - tłumaczą projektantki.
Klasyka i nowoczesność w doskonałej harmonii, czyli hiszpański apartament w kamienicy z 1885 roku
W mieszkaniu zachowano oryginalne elementy z naturalnego drewna. Zdjęcie: Bacon Studio
Podjęto kilka działań – po pierwsze, zdecydowano się zmienić dawny układ mieszkania, który zakładał dużą łazienkę i dwie oddzielne toalety. Ostatecznie, w ich miejscu powstała dodatkowa sypialnia i jedna duża łazienka.
Przeorganizowanie 135 metrów kwadratowych zaowocowało pojawieniem się nowej sypialni. Zdjęcie: Bacon Studio
Następnie, przeprowadzono renowację salonu. Małe okna zamieniono na takie od podłogi do sufitu, które zalewają przestrzeń naturalnym światłem i oferują panoramiczny widok na majestatyczną Sagradę Familię.
Powiększona kuchnia stała się jedną z najważniejszych stref w domu. Wykorzystano w niej meble duńskiej marki Reform. Zdjęcie: Bacon Studio
Powiększono również kuchnię, która stała się centralnym punktem mieszkania, a przestrzeń dawnej sypialni wykorzystano na stworzenie garderoby i łazienki w stylu en suite.
Ogromne okna od podłogi do sufitu, pozwalają zyskać przestrzeń i naturalne światło. Zdjęcie: Bacon Studio
Ponieważ głównym zamysłem projektu było stworzenie ciepłego, komfortowego i przytulnego wnętrza, projektanci postawili na paletę neutralnych barw i szlachetne materiały, które całkowicie zmieniły odbiór tej przestrzeni.
Studio projektowe stawia na neutralną paletę kolorów i starannie dobraną dekorację. Zdjęcie: Bacon Studio
Mieszkanie zachowało swój pierwotny urok, między innymi dzięki decyzji o pozostawieniu i odrestaurowaniu oryginalnych sklepień i belek, podkreślając piękno naturalnego drewna. W strefach wilgotnych, podłoga została pokryta mikrocementem, podczas gdy resztę mieszkania zdobi parkiet w jodełkę.
W strefach wilgotnych, takich jak łazienki, wybrano podłogę z mikrocementu. Zdjęcie: Bacon Studio
Przestrzeń została starannie urządzona przy użyciu wyselekcjonowanych marek mebli, takich jak Muuto, String Sistem, Menu, Ferm Living czy Carl Hansen. Szafy zaprojektowało Your Living Space. Każdy element został dokładnie skompletowany według wystroju mieszkania, tworząc harmonijną i wyrafinowaną całość.
W pokoju dziecięcym, oprócz oryginalnego sklepienia i drewna w drzwiach, wykorzystano dekoracyjną tapetę. Zdjęcie: Bacon Studio
Ciemne barwy również znalazły swoje miejsce w tym projekcie, w szczególności w strefie przechowywania w kuchni. Zdjęcie: Bacon Studio
Podłoga w jodełkę jest stałym elementem we wszystkich pomieszczeniach domu. Zdjęcie: Bacon Studio
Przeszklone, drewniane drzwi prowadzą do różnych pomieszczeń, zarówno tych wspólnych, jak i prywatnych, umożliwiając światłu dotarcie do najdalszego metra kwadratowego mieszkania. Zdjęcie: Bacon Studio
Materiał oryginalnie ukazał się w AD ES