Przytulna sypialnia kilka kroków do królewskiego wypoczynku

Sypialnia powinna być najbardziej przytulnym zakątkiem w domu, kojąco wpływać na umysł i zmysły, tworząc atmosferę relaksu i spokoju. Bez względu na rozmiar pokoju, przytulność w sypialni nie zależy od metrażu. Przy pomocy odpowiednio wykreowanej wyjątkowej atmosfery, sprawi, że spędzanie w niej czasu będzie prawdziwą przyjemnością. 

Przytulna sypialnia kilka kroków do królewskiego wypoczynku

Urządzenie przytulnej sypialni może być przyjemnym procesem, zwłaszcza jeśli celem nadrzędnym jest stworzenie komfortowej przestrzeni do nie tylko do snu, ale także do relaksu. Zdjęcie: Getty Images

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, bo zapewnia komfortowe warunki do relaksu. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jakość snu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Jednak za dobry sen i komfortową atmosferę odpowiada nie tylko właściwie dobrany materac czy designerskie łóżko, ale także dodatki i odpowiednio dobrane kolory i tkaniny. 

Przytulna sypialnia - jak urządzić krok po kroku? 

Urządzenie przytulnej sypialni może być przyjemnym procesem, zwłaszcza jeśli celem nadrzędnym jest stworzenie komfortowej przestrzeni do nie tylko do snu, ale także do relaksu. Najważniejszym elementem jest wybór koloru, które kojarzą się z przytulnością i spokojem. Stonowane odcienie, takie jak pastele, beże czy delikatne szarości, często sprawdzają się doskonale. Dodaj miękkość i ciepło poprzez wybór miękkich, przyjemnych w dotyku tekstyliów: miękkie koce, poduszki i wygodną pościel. 

Różne źródła światła są bardzo ważnym elementem pomagającym kreować atmosferę w pomieszczeniu. Poza głównym oświetleniem, sprawdza się lampy postawione na meblach lub kinkiety na ścianie. Delikatne światło sprzyja relaksowi. Meble o zaokrąglonych kształtach nadają sypialni przytulny charakter. Tapicerowane łóżko z miękkim zagłówkiem oraz wygodne fotele czy pufy, niemal jak za sprawą czarodziejskiej różdżki sprawią, że stworzy się w sypialni prawdziwy klimat hygge. Przyda się też kilka osobistych akcentów: rodzinne fotografie, ulubione obrazy, czy ręcznie wykonane ozdoby dodadzą wnętrzu charakteru. Rośliny doniczkowe nie tylko ozdobią przestrzeń, ale także wprowadzą do sypialni świeżość i przyjemny zapach.

Porządek to jest to czego nie może zabraknąć w miejscu relaksu. Uporządkowana przestrzeń sprawia, że sypialnia wydaje się bardziej przytulna. Przechowywanie rzeczy w odpowiednich miejscach, pomoże unikać bałaganu.

W okna na ozdobnych karniszach niech zawisną lekkie zasłony, które przepuszczą naturalne światło, nawet w najbardziej słotny dzień i zapewnią prywatność. Miękkie tkaniny dodadzą uroku wnętrzu. Stworzenie przytulnej atmosfery obejmuje również dźwięki. Delikatna muzyka, szumy natury czy stojący obok łóżka budzik z delikatnym dzwonkiem mogą wprowadzić spokój. Kropką nad wnętrzarskim i będzie miękki dywan. Najlepiej ten o przyjemnej fakturze i stonowanym kolorze, stopy ci za to podziękują. 

Kolory do przytulnej sypialni 

Wybór kolorów do przytulnej sypialni jest kluczowy dla stworzenia odpowiedniego nastroju i atmosfery w pomieszczeniu. Oto kilka propozycji kolorów, które świetnie sprawdzają się w sypialniach, nadając jej przytulny charakter: 

- delikatne pastelowe kolory, takie jak pudrowy róż, mięta, czy lawendowy fiolet, dodają wnętrzu lekkości i subtelności. Pastelowe odcienie sprawdzają się zwłaszcza w małych sypialniach, ponieważ optycznie powiększają przestrzeń.

- szarości w różnych odcieniach, od jasnego szaro-beżowego po głębokie antracytowe, nadają sypialni elegancji i spokoju. Kombinacja szarości z innymi kolorami, takimi jak biel czy delikatne pastele, stworzy harmonijną aranżację; 

- beże, brązy i odcienie ziemi są doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną stworzyć ciepłą i urokliwą atmosferę. Naturalne odcienie sprawiają, że sypialnia staje się bardziej przytulna i sprzyja relaksowi; 

- biel jest zawsze dobrym wyborem, zwłaszcza jeśli głównym priorytetem jest optycznie powiększyć pomieszczenie i je rozjaśnić. Kombinacja bieli z akcentami w innych kolorach tworzy nowoczesne i eleganckie wnętrze.

- burgund to głęboki odcień czerwieni, który dodaje sypialni nuty romantyzmu i elegancji. Może być stosowany zarówno jako kolor ścian, jak i akcentowy w dodatkach czy tekstyliach; 

- błękity w tonacjach od delikatnego pastelu po intensywną głębię nadają sypialni spokojny i relaksujący charakter. Łącząc błękity z bielą lub jasnymi drewnianymi elementami, uzyskasz marinistyczny klimat wnętrza; 

- złote akcenty, takie jak ramki do obrazów, lampy czy ozdobne poduszki dodają ciepła i luksusu do wnętrza.

Miękkie tkaniny i wyjątkowe tekstylia zadbają o atmosferę

W sypialni elementy dekoracyjne odgrywają kluczową rolę. Zasłony, dywany, koce i poduszki są jak magiczne akcenty, które potrafią przemienić nawet najzimniejsze i najmniej interesujące pomieszczenie w stylową, przytulną sypialnię, w której wieczory i poranki są przyjemnością. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na łóżko. Niezależnie od tego, czy pościel będzie z gładkiego lnu, miękkiej bawełny czy wzorzystego perkalu, odpowiedni dobór materiałów wpływa na atmosferę pomieszczenia. Choć warto eksponować piękną pościel, czasem schowanie jej w ciągu dnia może dodatkowo ożywić aranżację łóżka. Elegancka narzuta z łatwością nadaje łóżku wyrafinowanego wyglądu i wprowadza porządek. 

Zdjęcie: Getty Images 

W chłodne jesienne i zimowe wieczory niezastąpiony będzie miękki koc lub pled. W sypialni można stworzyć także mały kącik do czytania, wystarczy postawić wygodny fotel, niewielki stolik i lampę. W czasie, gdy za oknem panuje ponura aura, nie ma nic bardziej kojącego niż popołudnie lub wieczór spędzony w fotelu z fascynującą książką i kubkiem gorącego kakao. Dodatkowo, w przytulnej sypialni, ciepły i przyjemny w dotyku pled staje się nie tylko praktycznym dodatkiem, ale również uzupełnieniem eleganckiego wystroju

Kojące oświetlenie 

Światło ogólne często bywa zbyt intensywne, gdyż jest skierowane centralnie, co nie sprzyja wyciszeniu, a które ma istotne znaczenie w sypialni. W świecie, gdzie jesteśmy nieustannie bombardowani bodźcami, warto ograniczyć jaskrawe światło, które może działać drażniąco i często nieświadomie rozpraszać na rzecz tego, które wprowadza kojący, miły nastrój. 

Wyjątkowo przytulnym dodatkiem są lampy wykonane z naturalnych materiałów lub tkanin. Zdjęcie: Getty Images

Dlatego zamiast polegać tylko na jednym głównym źródle światła, warto zastosować kilka poziomów oświetlenia. W sypialni najlepiej sprawdzi się ciepłe, rozproszone światło. Ważne jest, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone poprzez różne źródła światła: lampa wisząca, lampki nocne lub ścienne kinkiety, które styliści wnętrz coraz częściej wykorzystują jako oświetlenie przyłóżkowe. 

Miękkie meble w przytulnej sypialni 

Jak wprowadzić dodatkową przytulność do sypialni? Drewniane ławki, stołki i zagłówek łóżka warto wymienić na ich tapicerowany odpowiedniki. Im więcej miękkości i tkanin, tym bardziej zapraszające stanie się wnętrze. Na rynku nie brakuje przytulnych mebli, a w ofercie wielu marek wnętrzarskich króluje miękkie tkaniny obiciowe typu teddy oraz tkaniny bouclé.

Zarówno fotel, jak i ławka są niezastąpione w sypialni – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. A w łóżku z tapicerowanym zagłówkiem, można miło spędzać poranki, delektując się kawą pitą nad miłą lekturą. 

 


Czytaj więcej