Odważne przedsięwzięcie
W tętniącej życiem paryskiej dzielnicy Notre-Dame-de-Lorette para trzydziestolatków rozpoczęła odważną przygodę: przekształcenie dawnej przestrzeni biurowej w ciepłe, funkcjonalne mieszkanie. To pierwszy zakup inwestorów, zlokalizowany w budynku w stylu Haussmanna. Przestrzeń wymagała całkowitej przebudowy, by w dawnych pomieszczeniach biurowych urządzić funkcjonalną kuchnię, wygodną łazienkę oraz wprowadzić wiele niezbędnych do codziennego funkcjonowania elementów.
Półki zostały zainstalowane na mandarynkowych półcylindrach, wykonanych na zamówienie przez Atelier 1060. Podobny motyw wykorzystano wybierając uchwyty do szaf w sypialni – pochodzą z oferty marki Bonnemazou-Cambus. Lampa Nessino firmy Artémide na parapecie to kolejny intensywny kolorowy akcent. Zdjęcie: bcdf studio.
Funkcjonalna transformacja
Do tego ambitnego projektu para zatrudniła Atelier 1060, paryską pracownię architektoniczną założoną w 2022 roku przez Fanny Boquien i Victoire Sebaux. Nazwa firmy, zainspirowana kodem pocztowym miasta Saint-Gilles w rejonie Brukseli, gdzie w Saint-Luc School of Architecture (LOCI) spotkały się jej założycielki. Dla nich jest to wciąż symbol początku ich współpracy i ducha, który napędza wspólną pracę. Rygorystyczne naukowe nauczanie w Saint-Luc miało głęboki wpływ na Fanny i Victoire, prowadząc je do postrzegania techniki nie jako ograniczenia, ale jako niezbędnego narzędzia w procesie twórczym. Filozofia ta znajduje odzwierciedlenie w każdym z projektów studia, które dążą do osiągnięcia subtelnej równowagi między rygorystycznym podejściem strukturalnym a poetycką elastycznością. W tym polegającym na wielkiej przemianie projekcie to podejście umożliwiło korzystanie kodów architektonicznych Haussmanna przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.
Otwór między główną a zapasową sypialnią/gabinetem nawiązuje do głównego motywu kolorystycznego mieszkania – jego obramowanie jest w kolorze mandarynki. Zdjęcie: bcdf studio.
Mandarynkowe odcienie
Aby przełamać tradycyjne kody burżuazyjnych mieszkań, projektantki zdecydowały się wprowadzić elementy w stylu pop, inspirowane latami 70., z akcentami pomarańczy w każdym pokoju. Ten wątek pojawia się w postaci półksiężycowych uchwytów w kuchni, przedpokoju i w sypialni. Pochodzą one z oferty firmy Bonnemazou-Cambus, ale zamówiono je w nietypowym mandarynkowym kolorze. Owalne elementy występują w wielu miejscach mieszkania: półokrągłych szafkach do przechowywania, marmurowej tablicy w kształcie półksiężyca w kuchni i w krzywiznach ławki w części śniadaniowej. Te zaokrąglone, kolorowe akcenty dodają świeżości i dynamiki. Podkreślają też eklektyczny styl wnętrza, a jednocześnie harmonijnie współgrają z elementami charakterystycznymi dla budownictwa Haussmanna (takimi jak listwy, kąty proste i geometryczny parkiet). To odważne podejście tworzy dialog między przeszłością a teraźniejszością, między klasyczną elegancją a żywą nowoczesnością.
Zaokrąglony schowek i prześwit wychodzący na salon zapewniają doświetlenie w zamkniętej części mieszkania. Zdjęcie: studio bcdf.
Praktyczne rozwiązania
Aby zmieścić się w budżecie, właściciele zdecydowali się na pomysłowe i ekonomiczne rozwiązanie – wykorzystano moduły IKEA do przechowywania i do zabudowy kuchennej. Takie podejście pozwoliło im stworzyć przestrzeń na miarę bez rujnowania portfela. Wybierając elementy z IKEA, para skorzystała z ich funkcjonalności. Jednocześnie wybrane elementy dopasowano w taki sposób, by zmaksymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Fronty kuchenne wybrano z oferty hiszpańskiej marki Cubro, i harmonijnie dopasowano je do szafek szwedzkiej marki. To sprytne połączenie umożliwiło przekształcenie i upiększenie elementów standardowych w unikalne, idealnie dopasowane do pożądanej estetyki.
W kuchni wisi lampa ze stali nierdzewnej zaprojektowana przez Studio Kuhlmann. Oświetla ona pomarańczowy stół wykonany na zamówienie przez Atelier 1060. Półksiężycowe uchwyty w kuchni, przedpokoju i sypialni zostały wykonane przez Bonnemazou-Cambus, w niestandardowym wykończeniu. Zdjęcie: bcdf studio.
Pełna szacunku integracja
Finalnie powstało mieszkanie, które łączy w sobie klasyczną elegancję z odważną nowoczesnością, zapewniając swoim użytkownikom wyjątkowe warunki życia w samym sercu Paryża. Projekt ten jest prawdziwym źródłem inspiracji dla tych, którzy chcą przekształcić nietypowe przestrzenie w ciepłe, spersonalizowane wnętrza, udowadniając, że innowacja i szacunek dla dziedzictwa mogą harmonijnie współistnieć.
Innowacja z poszanowaniem dla tradycji
Projekty Atelier 1060 wyróżniają się innowacyjnością przy jednoczesnym poszanowaniu kontekstu historycznego miejsc, które są poddawane przemianom. Studio dąży do tworzenia przestrzeni, które harmonijnie współgrają z otoczeniem, ale na każdym etapie biorą pod uwagę potrzeby użytkowników. Atelier 1060 stawia na elastyczności i wyróżnia się właśnie jako pracowania projektująca na miarę. W tym projekcie zaowocowało to przemyślaną organizacją przestrzeni i wprowadzeniem zabawnych motywów dekoracyjnych.
Blat roboczy w kuchni jest ozdobiony granitowym półkolem, nawiązującym do innych krzywizn w mieszkaniu. Znajduje się na nim czarno-biała fotografia wykonana przez Tomása Amorima. Zdjęcie: bcdf studio.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD France.
Tekst: Edmée Jouslin de Noray
Zobacz także:
Jak najlepiej wykorzystać wnękę: 6 kreatywnych pomysłów
Nowoczesny i na wskroś luksusowy apartament dla studenta
Niewielki aparatament z wyjątkowym widokiem na Paryż