Przywracanie tego, co było
Okna apartamentu wychodzą na trzy strony świata. W otwartym na kuchnię salonie znajduje się kominek oraz wykusz prowadzący na balkon. Te dwa elementy sprawiły, że właściciele mieszkania zdecydowali się na jego zakup. „Przestrzeń miała duży potencjał, jednak zanim rozpoczęła się transformacja, trzeba było podjąć wiele decyzji dotyczących rozbiórki. Proces opróżniania przestrzeni trwał dwa i pół miesiąca. Oczyściliśmy wszystko z narosłych przez lata warstw, przywracając stan z czasu powstania budynku” – wspomina Iya, która tworzyła projekt z Kateriną Bandurą. „Poszerzyłyśmy skrzydła drzwiowe do oryginalnych wymiarów, usunęłyśmy niesamowitą ilość starych tynków i przegniłych belek stropowych. Udało nam się odnaleźć archiwalne plany pomieszczeń i starałyśmy się przywrócić wnętrzu pierwotny charakter, jednocześnie dodając nowoczesną funkcjonalność”.
Przestronny salon otwarty na kuchnię jest proporcjonalny do powierzchni mieszkania, która wynosi 175 m2. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Większość sprzętów kuchennych została starannie ukryta, by nie zaburzać harmonii przestrzeni. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Naturalne drewno, kamień – wybrano materiały, które dobrze się starzeją. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Po lewej stronie widać ścianę, w której ukryto część zabudowy kuchennej. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Fotele w salonie to włoskie projekty z połowy XX wieku. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Miks styli w salonie – fotele z połowy XX wieku, stołek wiejski z surowego drewna i stylowy kominek. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Kierunek minimalistyczny
Inwestorom zależało na stworzeniu przestrzeni wypełnionej historycznymi elementami, ale jednocześnie niezagraconej niepotrzebnymi rzeczami. „Gospodarze są minimalistami, każda decyzja o zakupie kolejnego mebla czy dodatku jest dobrze przemyślana”. Spory salon stał się centrum mieszkania, a jego częścią jest aneks kuchenny. Aby nie zepsuć tradycyjnego układu funkcjonalnego, przedzielono te dwie przestrzenie niepełną ścianą, jednocześnie zachowując kontury sztukaterii na suficie. Od strony kuchni, w dobudowanej ścianie, ukryte są szafki, lodówka i klimatyzator. „Bawiliśmy się w chowanego ze współczesnymi urządzeniami gospodarstwa domowego. Chciałyśmy, by można ich było wygodnie używać, ale jednocześnie nie chciałyśmy zatracić piękna pomieszczeń”.
Stolik kawowy w salonie został wykonany ze szczotkowanego dębu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zabudowa kuchenna – szafki wykonane na zamówienie i naturalne kamień oraz armatura w stylu retro. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
W aneksie kuchennym zdecydowano się ograniczyć górne szafki do minimum. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Widok na salon od strony sypialni. Po lewej widać fragment huculskiej skrzyni posagowej. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Ponadczasowa podstawa
Głównym założeniem było stworzenie ponadczasowego wnętrza. Użyte materiały musiały więc być wybrane tak, by starzały się z godnością. „Zamiast tworzyć idealnie gładkie powierzchnie, użyłyśmy wyłącznie naturalnych materiałów. Faktura ścian jest szorstka, wszystkie narożniki są zaokrąglone, ciepła biel kontrastuje ze śnieżnobiałymi drzwiami i oknami, które zostały wykonane na wymiar, w oparciu o projekty historyczne”. Podłogę pokrywa parkiet układany we wzór szachownicy, typowy dla okresu secesyjnego w Kijowie. Jedynie w łazienkach na posadzce powstało lastryko z białego marmuru. Włoski trawertyn zdobi kuchnię i kominek.
Wiszący regał pełni funkcję biurka. Został wykonany na zamówienie. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Część garderobiana osłonięta jest jasną lnianą zasłoną. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Skrzynia huculska i dywan z ludowymi motywami zdobią sypialnię. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
W klasycznym wnętrzu znalazła się stara szafa, a całość uzupełniają naturalne tkaniny – na łóżku i w postaci zasłon. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Inwestorzy są minimalistami. Liczba sprzętów jest ograniczona do minimum. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Ozdobniki zostały ograniczone do minimum. Jednym z nich jest niewielka półka w sypialni. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Worek sako jest dodatkowym wyposażeniem jednej z sypialni. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Ludowe inspiracje
Wnętrze, jak każdy projekt studia, wypełniają przedmioty vintage. „Z pewnością można urządzić mieszkanie przy użyciu nowych mebli, jednak uważamy, że w ten sposób traci się sporo emocji związanych z poszukiwaniami. Każdy zabytkowy element tego mieszkania ma swoją własną historię. Lampa sufitowa w salonie, tak jak i fotele, to włoskie projekty z połowy XX wieku. Otomana została znaleziona we Lwowie w fatalnym stanie i odrestaurowana przez naszych rzemieślników. Dębowy stół do jadalni zmodyfikowaliśmy tak, aby idealnie pasował do krzeseł znalezionych we Francji”. Obiekty z drugiej ręki łączą się z tymi wykonanymi na zamówienie, takimi jak pełniący funkcję biurka wiszący regał, stolik kawowy ze szczotkowanego i pokrytego półprzezroczystą czarną farbą dębu czy minimalistyczna zabudowa kuchenna.
W głównej sypialni stanęło proste białe łóżko i drewniane stoliki nocne. „Wkomponowaliśmy tu kilka ukraińskich przedmiotów, między innymi dywan z ludowymi motywami czy huculską skrzynię, w której tradycyjnie składano posag”. Przedmioty te doskonale komponują się z nowoczesnymi lampami Diabolo marki FLOS. Ocieplająca wnętrze zasłona oddziela przestrzeń garderobianą.
W toalecie dla gości czerwone aksamitne zasłony zakrywają sprzęt do prania. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
W głównej łazience znalazły się baterie wykonane z naturalnego mosiądzu oraz austriacka wanna z okresu przedrewolucyjnego. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Austriacka wanna pochodzi z okresu przedrewolucyjnego i została odrestaurowana. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
W łazience stylowy miks: szafka podumywalkowa kojarzy się z mid century. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Prysznic umiejscowiono w wyłożonej mozaiką zaokrąglonej wnęce. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Ciemne drewno uzupełnia wystrój jednej z łazienek. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Detale i akcenty
Łazienki mają podobny charakter, jednak każda z nich się wyróżnia. W toalecie dla gości czerwone aksamitne zasłony zakrywają sprzęt do prania. Główna łazienka jest stonowana. „Trafiły tu baterie wykonane z naturalnego mosiądzu, które z czasem nabiorą naturalnej patyny oraz austriacka wanna z okresu przedrewolucyjnego, którą sami odrestaurowaliśmy”.
Prace nad projektem rozpoczęto w czasie pandemii Covid, a zakończono podczas pełnoskalowej wojny. „Niezależnie od okoliczności, w mieszkaniu jeden po drugim zaczęli pojawiać się wykonawcy. Ze szczególną czułością szukaliśmy elementów wystroju we wszystkich zakątkach Ukrainy”.
Prosta ławka z siedziskiem z sznurka w holu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Surowe wykończenie ścian w holu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zaoblona ściana w holu oraz licowane drzwi. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zobacz także:
Schronisko dla estetów: zimowa przystań w stylistyce mid-century modern
Dom kolekcjonerów sztuki. Wnętrza zainspirowała filozofia wabi-sabi
60-metrowe mieszkanie na warszawskiej Pradze