Znana blogerka kulinarna Zofia Cudny czytelnikom AD na upalne popołudnie zaproponowała autorską (znakomitą!) wersję młodych ziemniaków z gzikiem innym, od tego, który już znamy.
W to lato, jedno z najgorętszych w historii, ze specjalnym menu na upalne dni przychodzi do nas także Beata Śniechowska. Autorka książki kulinarnej „Pomidor”, spośród ponad stu przepisów, wybrała dla nas taki, który jest jej szczególnie bliski. Łączy w nim swoją fascynację pomidorem i wielką słabość do cukinii.
Beata Śniechowska, kadr z książki "Pomidor". Zdjęcie: Małgosia Minta, wykonane dzięki uprzejmości Natalii z Jedzeniogród
- Co kocham bardziej? Pomidory czy kwiaty cukinii ? Są tak krótko i trzeba się trochę postarać, aby je dostać. Nagroda jest nie do opisania – świeże, jędrne i sprężyste młode cukinie z delikatnym kwiatem. Można je jeść na wiele sposobów. Lubię je krótko grillowane na rozgrzanym ogniu, w formie carpaccio z burratą i niemoralnie dużą ilością oliwy, a także wypełnione po brzegi ricottą i smażone w tempurze na głębokim tłuszczu. Takie kwiaty cukinii serwuję na świeżo startych pomidorach z oliwą. To się nazywa piękne jedzenie - mówi Beata Śniechowska, która samym opisem potrawy sprawia, że czujemy się głodni. A kiedy na swoim Instragmie publikuje przepisy z kultowym już dopiskiem "chodź zrobimy" - to po prostu trzeba iść i zrobić.
Oto przepis z książki „Pomidor”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.
Beata Śniechowska i jej przepis na faszerowane kwiaty cukinii z tartymi pomidorami
Przepis na faszerowane kwiaty cukinii z tartymi pomidorami z książki Beaty Śniechowskiej "Pomidor", Wydawnictwo Znak. Zdjęcie: Małgosia Minta
Składniki, 4 porcje
Tarte pomidory:
- 4 duże, żółte pomidory np. Jantar, Ożarowski, Be Orange lub inne, ulubione
- 2 łyżki (20 g) oliwy extra virgin
- 1 łyżka (8 g) soku z cytryny
- ½ ząbka czosnku
- sól morska
- chili d`espelette (lub inne)
Kwiaty cukinii:
- 8-12 młodych cukinii z kwiatami
- 200 g ricotty
- 30 g parmezanu (startego na tarce o drobnych oczkach)
- 3 suszone pomidory, odcedzone z oliwy, drobno posiekane
- 10 listków mięty
- zest z cytryny
- sól morska, młotkowany, czarny pieprz
Ciasto:
- ok. 80 g mąki pszennej
- 80 g skrobi ziemniaczanej
- 3 g soli
- 1 małe jajko
- ok. 220 g bardzo zimnej wody (można użyć gazowanej)
- olej roślinny do smażenia
PSSSSTTTT… możesz wykorzystać składniki na ciasto do smażenia cukinii lub kupić gotową mieszankę do przyrządzenia tempury.
Rozetnij na pół żółte pomidory, zetrzyj na tarce o dużych oczkach bezpośrednio do miski. Do startych pomidorów dodaj drobno posiekany czosnek, oliwę i sok z cytryny. Wymieszaj i dopraw do smaku solą oraz chili. Odłóż do lodówki.
Ricottę przełóż do miski, dodaj parmezan, zest z cytryny, posiekane listki mięty i suszone pomidory. Całość dopraw solą oraz pieprzem i wymieszaj. Ricottę przełóż do rękawa cukierniczego. Z kwiatów cukinii ostrożnie usuń pręciki. Kwiaty wypełnij farszem, odłóż do lodówki.
Do miski wlej bardzo zimną wodę, dodaj jajko, mąkę, skrobię i sól. Wymieszaj do połączenia składników. Cukinie zanurzaj w cieście i smaż na głębokim, rozgrzanym (ok. 180 st C) oleju na beżowy kolor. Usmażone cukinie dopraw solą. Serwuj od razu na półmisku z tartymi pomidorami.
Przepis z książki Beaty Śniechowskiej "Pomidor", Wydawnictwo Znak. Zdjęcie: Małgosia Minta
Przepis z książki Beaty Śniechowskiej "Pomidor", Wydawnictwo Znak. Zdjęcie: Małgosia Minta
Zobacz też: